Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy-WiFi w Pendolino – wkrótce montaż urządzeń

WiFi w Pendolino – wkrótce montaż urządzeń

We wszystkich pociągach EIC spółki PKP Intercity jest już bezpłatny Internet bezprzewodowy. A co z pociągami EIP (Pendolino)? Dlaczego są tam takie problemy ze siecią komórkową? ​- PKP Intercity bliskie jest rozpoczęcia montażu WiFi w składach Pendolino. Urządzenia będą instalowane w miarę jak pociągi będą przechodziły okresowe przeglądy – poinformował Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.


Pierwsze próby są wykonane. I teraz tak jak składy będą szły do przeglądów okresowych to WiFi będzie instalowane. Wszystko jest sprawdzone, próby się odbyły i wyszły dobrze – powiedział Mamiński.


Nie wyłączamy składów tylko dlatego, żeby zainstalować WiFi. Będziemy montować sukcesywnie. Ten skład, który pójdzie na przegląd będzie doposażony w WiFi
– dodał.

Temat wi-fi w Pendolino wraca jak bumerang. Co rusz przedstawiciele PKP Intercity zapewniają, że sprawa jest dla przewoźnika priorytetem. Spółka PKP Intercity twierdzi, że w Pendolino prędzej czy później doczekamy się Wi-Fi. Ale nie potrafi podać dat i nie stanie się to jednak od razu i nie na wszystkich składach. W przesłanym komunikacie rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska informuje, że spółka otrzyma w styczniu ofertę na projekt techniczny instalacji WiFi w Pendolino.


Następnie, po analizie dokumentacji, będziemy w stanie przedstawić harmonogram. Ze względu na trwające postępowanie nie możemy jeszcze przedstawić informacji finansowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie konieczna ingerencja w poszycie pojazdu. Natomiast w przypadku technologii dostępu do internetu przewidujemy łączenie w jednym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach. Testy były przeprowadzone przez producenta taboru jednostkowo i wypadły pozytywnie
– napisano w komunikacie.

Obecnie spółka PKP Intercity posiada 18 dostępnych Pendolino. W składach Pendolino nadal jest problem nie tylko z dostępem do internetu, ale również złapaniem zasięgu telefonii komórkowej. Przyczyn problemów z zasięgiem w pociągach Pendolino jest kilka. Po pierwsze, składy te mają aluminiową konstrukcję, która działa jak klatka dla fal radiowych. Zasięg sieci komórkowych w Polsce to druga z przyczyn. Pociągi jeżdżą generalnie omijając duże miasta, więc pokrycie telefonii komórkowej jest tam najsłabsze, do tego dochodzi fakt, że pociąg jest po prostu tubą wyciszająca ten słaby sygnał, stad mamy w efekcie sytuację.telefon jest w „sieci”, gdy znajduje się w zasięgu tzw. stacji bazowych.

źródło: PAP

KanAutor |2018-01-06T08:19:54+02:006 stycznia 2018 08:19|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. Tro 6 stycznia 2018 w 21:58 - Odpowiedz

  A która sieć będzie obsługiwała to WIFI?

  • Yed 7 stycznia 2018 w 20:49 - Odpowiedz

   Zapewne T-Mobile

 2. qwer 7 stycznia 2018 w 18:58 - Odpowiedz

  „… ZE siecią komórkową…”?

 3. Blom 8 stycznia 2018 w 11:57 - Odpowiedz

  Może na zachodzie by się tym ekscytowali, bo tam akurat pakiety internetu są małe i drogie, a i zasięg bywa bardzo różny, ale w Polsce to nie wiem czy jest sens topić takie pieniądz? Po pierwsze, praktycznie 98% Polski jest pokryte zasięgiem)3G lub LTE), po drugie pakiety są duże i tanie(np. 3GB za 5zł, 9GB za 9zł), po trzecie Polacy są tak bankowo umobilnieni, że strach korzystać z publicznych hot-spotów.

  • Tomi 8 stycznia 2018 w 13:10 - Odpowiedz

   W pełni się z Tobą zgadzam. Sam też nie korzystam dziś z dostępnego wifi w pociągach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.