Jesteś tutaj:-, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Zdrowie-Cisco – wideo w służbie medycyny

Cisco – wideo w służbie medycyny

Rozwój nowoczesnych technologii umożliwia tworzenie nowych rozwiązań dla służby zdrowia. To dzięki technologii skomplikowane i czasochłonne niegdyś czynności mogą obecnie zostać wykonane przez naciśnięcie kilku przycisków, informacje medyczne mogą być przekazywane bez konieczności osobistej wizyty w danej placówce i dostępne w kilku miejscach, w tym samym czasie.


Jednocześnie, współczesna medycyna stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak:

  • starzenie się społeczeństwa i zwiększająca się liczba ludności wymagającej opieki medycznej;
  • rosnąca świadomość zdrowotna społeczeństwa, związana z upowszechnieniem źródeł wiedzy;
  • długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty;
  • deficyt lekarzy specjalistów;
  • ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej osób mieszkających w odległych rejonach i małych miejscowościach, często zmuszający do dalekich podróży w celu odbycia konsultacji z lekarzem.

Szkolenie personelu medycznego również wiąże się z licznymi, dalekimi podróżami. Studenci na salach operacyjnych mają ograniczone pole widzenia, co znacznie zmniejsza ich możliwości edukacyjne. Nie mówiąc już o tym, że im więcej osób na sali operacyjnej – tym większa możliwość przeniesienia infekcji. Odległość między placówkami jest rownież utrudnienem w przypadku konieczności szybkiej konsultacji z innymi lekarzami trudnego do zdiagnozowania przypadku.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz większego znaczenia zaczyna nabierać telemedycyna, czyli medycyna na odległość. Jej kluczowym elementem są rozwiązania wideo. Jedną z placówek, które z powodzeniem zaczęły korzystać z telemedycyny jest Regionalny Specjalistyczny Szpital im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

Podczas zorganizowanej niedawno w tej placówce I Edycji Spotkań Edukacyjnych Kardioregionalia 2015, lekarze różnych specjalizacji z całej Polski mogli na żywo śledzić zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka serca. To procedura, która ratuje życie, poprawia komfort leczenia oraz skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów z zaburzeniami pracy serca.

Zastosowane rozwiązania Cisco i wiedza inżynierska ekspertów Apius Technologies SA pozwoliły na zbudowanie infrastrukytury, umożliwiającej transmisję, odtwarzanie i przesyłanie obrazów z zabiegu czy przeprowadzonej diagnostyki, gwarantując płynność sygnału, wyrazistość obrazu i wysoki poziom uwidocznienia szczegółów. Oprócz transmisji obrazów ze specjalistycznych kamer medycznych takich jak urządzenia laparoskopowe czy kamery w lampach bezcieniowych można również miksować i przesyłać parametry życiowe z urządzeń medycznych a następnie kierować na dowolne odbiorniki (monitory, telewizory czy projektory) i nagrywać.

Rozwiązania Cisco wykorzystane w szpitalu w Grudziądzu obejmują:

  • W sali operacyjnej: kodek Cisco TelePresence SX80, do którego podłączone zostały między innymi angiograf i system echonawigacji. Przebieg operacji został nagrany na Cisco TelePresence Content Server.
  • W sali konferencyjnej: terminal Cisco TelePresence MX300.

Stworzenie interaktywnych warsztatów medycznych z modułami aktywnego udziału, wyrazistością obrazu i jakością dźwięku to obecnie technologia na wyciągnięcie ręki – mówi Tomasz Kawa, Wiceprezes Zarzadu Apius Technologies SA. – Wystarczy wydajna infrastruktura sieciowa i sprzęt wideo, który dzięki jego popularności stał się zdecydowanie bardziej dostępny cenowo, a każdy lekarz może zdalnie uczestniczyć w zabiegu. Wybrane postępowania mogą być nagrywane, a kluczowe momenty dołączane do elektronicznej dokumentacji pacjenta, dodatkowo system jest na tyle elastyczny, że szpital może wykonać transmisję zabiegu do dowolnego miejsca na świecie – dodaje Tomasz Kawa.

Produkty i usługi Cisco oferują nowy poziom komunikacji między pacjentami i placówkami medycznymi. Poprzez bezpośredni dostęp pacjenta do lekarzy i personelu medycznego z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji, możemy zapewnić zmniejszenie ilości bezpośrednich wizyt lekarskich, dostęp do ciągłej opieki dla pacjentów przewlekle chorych oraz zwiększenie dostępu do lekarzy specjalistów w mniejszych i lokalnych punktach opieki zdrowotnej. Zastosowanie rozwiązań wideo w telemedycynie umożliwia także szybszą diagnostykę i możliwość zdalnych konsultacji pomiędzy personelem medycznym – zarówno w jednym ośrodku, jak i pomiędzy rozproszonymi ośrodkami służby zdrowia– powiedział Wojciech Bogucki, menedżer ds. sprzedaży rozwiązań Cisco Collaboration.

źródło: Cisco

Kan

Autor |2015-12-04T10:12:33+01:004 grudnia 2015 10:12|Kategorie: Newsy, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Zdrowie|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile