Czasami chcielibyśmy obejrzeć ciekawy film na dodatkowym telewizorze umieszczonym w sypialni, ale odtwarzacz DVD lub Blue-ray leży koło głównego telewizora w salonie. W takich sytuacjach przydałoby się pociągnięcie dodatkowego okablowania. Jednak nawet wówczas nadal mielibyśmy kłopot z obsługą odtwarzacza z innego pomieszczenia. Pilot do niczego by się nie przydał, a bieganie po pokojach, żeby wciskać pauzę lub zmieniać programy, nie należałoby raczej do przyjemności.

Przekaźnik wideo Thomson VS3010
Z tego względu specjaliści firmy Thomson opracowali bezprzewodowy przekaźnik sygnału wideo oraz audio. Model VS3010 służy do przesyłania obrazu i dźwięku pomiędzy domowymi lub biurowymi urządzeniami audio-wideo. W ten sposób umożliwia oglądanie filmów lub dowolnych programów emitowanych za pośrednictwem odtwarzacza DVD lub tunera telewizji satelitarnej na telewizorze umieszczonym w innym pomieszczeniu, a nawet na innym piętrze. Czysty sygnał przekazywany jest na odległość 20-30 metrów w budynkach oraz do 100 metrów na otwartej przestrzeni. Przekaz danych odbywa się w częstotliwości 2,4 GHz.
Użytkownik może korzystać z trzech różnych kanałów przenoszenia. Sterowanie telewizorem możliwe jest dzięki trzem dodatkowym przedłużaczom na podczerwień. Obsługa odtwarzaczy czy tunerów odbywa się za pomocą oryginalnych pilotów. W zestawie znajduje się nadajnik wideo, dwa zasilacze oraz kabel Scart i Cinch. Produkt nadaje się do wykorzystania również w biurze do prezentowania filmów lub pokazów w różnych pomieszczeniach z jednego odtwarzacza lub telewizora.
Autoryzowanym dystrybutorem przekaźnika Thomson VS3010 jest Hama Polska. Produkt objęty jest 2-letnią gwarancją producenta. Sugerowana przez Hama Polska cena detaliczna urządzenia wynosi 199,90 zł.
Kan
„Przekaz DANYCH odbywa się?…” Takie przekaźniki/transmitery sygnału video+audio z tunera, magnetowidu lub DVD są od lat bardzo popularnymi urządzeniami w Europie zachodniej i na całym świecie, ale ich SYGNAŁ PRZEKAZYWANY jest w paśmie 2,4 GHz ANALOGOWO, tzn. BEZ zamiany na cyfrowe pakiety DANYCH, a równoległy tor przekazu poleceń pilota pozwala na obsługę z pozycji umiejscowienia drugiego OTV, np. z łóżka sypialni. W poprzednich latach tunery były stosunkowo sporymi, osobnymi urządzeniami, a samo okablowanie domu/mieszkaniu nie dawało możliwości przekazu poleceń pilota. Technika rozwija się tak szybko, że obecnie tunery TV naziemnej i satelitarnej są maleńkie, coraz więcej telewizorów ma je w sobie zintegrowane, tak samo PC-ty, laptoki i tablety, a nawet smartfony, a jako osobne urządzenia są nie większe od popularnego pendrive’a, dlatego transmitery sygnału analogowego video-audio jak ten VS3010 od Thomsona mogą się przydać tylko tym, którzy pozostają przy swoich starych OTV wraz z posiadanym tunerem TV w osobnej skrzynce.
Na miejscu zainteresowanych takim analogowym przekaźnikiem po paśmie radiowym szukałbym raczej transmiterów WiFi-n, które cyfrowym widmem w zakresie 2,4 lub 5 GHz przekazują wszystko w czasie rzeczywistym. Ich zasięg będzie podobny jak dotychczasowych 'analogów radiowych’, a komfort i wygoda użytkowania nieporównywalnie wyższy, plus pełna mobilność, czyli swoboda w ramach zasięgu. Poza tym najnowsze sprzęty TV i video oraz smartfony (np. Samsung Galaxy SII) są już i będą coraz powszechniej wyposażane w transmisję Direct-WiFi, pozwalający w systemie 'n-Draft’ przesyłać sygnał video full HD1080p wraz dźwiękiem HiFi kina domowego i odtwarzać je na osobnym, dużym ekranie/monitorze w czasie rzeczywistym, unikając okablowania z łączami HDMI. Zakub transmiterów Direct-WiFi ma wielki sens i przyszłość, a przekaźniki radiowe przechodzą powoli do lamusa i skończą niechybnie tak, jak kończą np. magnetowidy (’widea’) VHS. Takie prawo postępu i rozwoju technologii niestety… 🙁