Lepsza produkcja filmowa i wrażenia kinowe w domu dzięki szerszej gamie kolorów i wyższej jasności, umożliwiającym bogatsze odwzorowanie kolorów oraz subtelne cieniowanie w całym zakresie jasności.

Sony poinformowało o opracowaniu nowego systemu wyświetlania z niezależnym sterownikiem RGB LED do podświetlenia LED o wysokiej gęstości. Nowy system umożliwia niezależne sterowanie trzeba barwami podstawowymi — R (czerwoną), G (zieloną) i B (niebieską) [RGB] — i jest odpowiedni do dużych ekranów. Panel pozwala niezależnie emitować światło w każdej z barw RGB, co przekłada się na wysoką czystość kolorów i możliwość reprodukcji żywych obrazów o szerokim zakresie barw.

System wyświetlania jest ponadto wyposażony w firmową, zaawansowaną technologię sterowania podświetleniem, opracowaną w celu nadania panelowi możliwie najlepszych właściwości. Nowa technologia sterowania podświetleniem umożliwia wierne odwzorowywanie delikatnych odcieni i subtelnych gradacji światła w rogach wyświetlacza, nawet na dużych ekranach. W produkcjach filmowych zdolność do przekazywania ekspresji narracyjnej w znacznym stopniu zależy od subtelności przedstawienia kolorów i czerni, a także od stopniowania światła. Nowy system poprawia te aspekty, aby zapewnić obraz, który wiernie odzwierciedla intencje twórcy i sprawdzi się zarówno w produkcji filmowej, jak i przy oglądaniu w domu.
​​
​Sony od lat wspiera działalność twórców, dostarczając monitory profesjonalne do korekcji kolorów w produkcji wideo oraz monitory BRAVIA wykorzystywane jako monitory referencyjne. Nowy system wyświetlania powstał przy wykorzystaniu niepowtarzalnego doświadczenia i wiedzy technicznej z tych dziedzin. Masowa produkcja systemu rozpocznie się w 2025 roku i będzie miała na celu rozszerzenie jego zastosowań na telewizory konsumenckie i monitory do tworzenia treści.

 

Główne cechy nowego systemu wyświetlania​​

​W 2004 roku firma Sony stworzyła pierwszy na świecie telewizor LCD z podświetleniem pełną matrycą diod LED RGB (Full array RGB LED). Od tego czasu Sony nieustannie pracuje nad zwiększeniem precyzji sterowania podświetleniem i zyskuje dogłębne zrozumienie właściwości elementów LED. W przypadku nowego systemu wyświetlania do uzyskania najlepszych możliwych właściwości panelu przyczynia się niepowtarzalna, opracowana przez Sony technologia sterowania podświetleniem.
​​
​1. Szeroki zakres barw dzięki niezależnemu sterowaniu diodami LED RGB ​

​Niezależna emisja poszczególnych barw zapewnia dużą czystość kolorów i pokrycie ponad 99% przestrzeni barw DCI-P3*1 oraz około 90% standardu ITU-R BT.2020

 

2. Wyjątkowo wysoka jakość obrazu dzięki nowo opracowanej technologii sterowania podświetleniem

  • Rozszerzona skala kolorów w celu bardziej naturalnego przedstawienia obrazu

Połączenie niezależnego sterowania diodami LED RGB z firmową technologią sterowania podświetleniem pozwoliło w pełni zoptymalizować szeroki zakres barw na całym ekranie i zapewnić delikatne, zniuansowane odcienie nawet na dużych wyświetlaczach.

Jedną z funkcji systemu jest dynamiczna optymalizacja mocy przydzielanej poszczególnym kanałom RGB odpowiednio do sceny. W standardowych telewizorach o wysokiej jasności światło jest skupiane na jasnych elementach, takich jak gwiazdy lub księżyc w scenach nocnych, w celu zwiększenia szczytowej jasności. Rozwiązanie Sony reguluje luminancję w harmonii z gradacją kolorów. Dzięki temu nawet sceny w jednym odcieniu, takie jak ciemnoniebieskie niebo lub intensywnie czerwone jesienne liście, są odwzorowywane z jasnymi, żywymi szczegółami.

Oprócz tego system umożliwia osiągnięcie szczytowej jasności*3 przekraczającej 4000 cd/m². Poziom ten został wcześniej osiągnięty w profesjonalnych monitorach Sony, co zaowocowało najszerszą skalą barw w historii urządzeń wyświetlających Sony.

  • Szeroki zakres dynamiczny i dokładnie oddane przejścia tonalne ​

System wyświetlania przetwarza sygnał z dużą prędkością i wysoką, 96-bitową precyzją. Pozwala to nie tylko na jednoczesną reprodukcję głębokiej czerni i olśniewającej bieli, ale także na subtelne różnicowanie jasności i ciemności w scenach z wieloma kolorami pośrednimi. Nowy system jest w stanie zapewnić to, co stanowi słaby punkt obecnych paneli OLED: oddawanie kolorów o umiarkowanej jasności i nasyceniu. Co więcej, duża precyzja przetwarzania sygnału daje dokładną kontrolę nad przejściami tonalnymi. Pozwala to ograniczyć przesunięcie kolorów i zmiany jasności w przypadku oglądania obrazu pod kątem na dużym ekranie.

​3. Skala barw

 

  • Dokładna reprodukcja kolorów przez dedykowany procesor

Indywidualne sterowanie jasnością gęsto upakowanych diod LED RGB pozwala uniknąć prześwietlenia jasnych obszarów i szczegółowo oddać niuanse światła w ciemnych obszarach, bez efektu black crush. Dodatkowo, w porównaniu ze standardową technologią lokalnego przyciemniania nowy system ma dwukrotnie większą moc obliczeniową i technologię korekcji pikseli, przez co umożliwia reprodukcję subtelnych różnic w kolorystyce i wyeliminowanie przesunięć kolorów.

Sony opracowuje procesory sterujące wspólnie z firmą MediaTek Inc., będącą jej długofalowym partnerem strategicznym z udokumentowanym doświadczeniem w opracowywaniu i dostarczaniu platform SoC (Pentonic) do telewizorów smart TV. Sony współpracuje też z firmą ROHM Co. Ltd nad rozwojem układów scalonych do sterowania diodami LED oraz z firmą Sanan Optoelectronics Co. Ltd nad samymi diodami LED. Partnerzy ci pomagają Sony w tworzeniu wyświetlaczy nowej generacji.

Sony nadal będzie powiększać możliwości ekspresji wizualnej dzięki najnowocześniejszej technologii, kształtując przyszłość rozrywki wspólnie z twórcami.