Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sony, Sprzęt, Wydarzenia-Platforma Sony Creators’ Cloud otwiera się na użytkowników indywidualnych, udostępniając potencjał sprzętu i chmury twórcom z całego świata

Platforma Sony Creators’ Cloud otwiera się na użytkowników indywidualnych, udostępniając potencjał sprzętu i chmury twórcom z całego świata

Wykorzystując unikatowe właściwości swoich aparatów i kamer oraz doświadczenie w technologii chmurowej, firma Sony wprowadza ekosystem aplikacji dla użytkowników samodzielnie tworzących treści, integrujący sprzęt z chmurą i spełniający różne potrzeby, od wstępnej edycji po wzajemną współpracę.

Firma Sony poinformowała o kolejnym etapie rozwoju swojej platformy Creators’ Cloud. Obecnie obejmuje ona szereg aplikacji i funkcji dla niezależnych twórców treści, którzy pragną korzystać z efektywności i potencjału rozwiązań chmurowych.

Firma Sony pragnie, aby aplikacje oparte na chmurze stały się podstawowymi narzędziami używanymi przez twórców, tak jak obecnie są nimi aparaty fotograficzne i kamery. Możliwości technologii chmurowej powodują zacieranie się granic między sprzętem a oprogramowaniem oraz między światami online i offline. Platforma Creators’ Cloud tworzy niepowtarzalną przestrzeń, ściśle integrującą wszystkie aspekty pracy twórczej, w której centralne miejsce zajmuje sprzęt użytkownika.

Platforma Sony Creators’ Cloud powstała we wrześniu 2022 r. Początkowo była adresowana do użytkowników profesjonalnych i korporacyjnych, którym udostępniała pakiet aplikacji i usług opartych na chmurze. Obecnie firma Sony uruchamia kolejną generację tej platformy, przeznaczoną dla użytkowników indywidualnych i małych zespołów. Filozofia samej platformy pozostała taka sama, natomiast aplikacje i usługi zostały dostosowane do potrzeb nowej grupy twórców. Umożliwią one włączenie aparatów, kamer i procesu rejestracji materiału do chmury, między innymi poprzez natychmiastowe przesyłanie filmów i fotografii, a także szybką edycję materiału oraz współpracę z innymi użytkownikami, z użyciem wielu urządzeń.

Twórcy coraz częściej szukają kompleksowego rozwiązania, które integrowałoby narzędzia twórcze, pozwalało udostępniać własne prace i korzystać z doświadczeń zawodowców z całego świata oraz, co bardzo ważne, tworzyło możliwości biznesowe. Odpowiedzią firmy Sony na te potrzeby jest właśnie platforma Creators’ Cloud, której działanie opiera się na sztucznej inteligencji.

Na platformie Creators’ Cloud dla użytkowników indywidualnych udostępniono kilka elementów: dostępną w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca przestrzeń na dane w chmurze, usługę Discover, pozwalającą społeczności twórców publikować własne prace, poznawać cudze i nawiązywać kontakty, a także narzędzie Master Cut (Beta) do edycji filmów online. Platforma ta, adresowana do zawodowych twórców niezależnych, obejmuje również aplikację Creators’ App, która pozwala przesyłać materiał z aparatu do chmury.

 

Natychmiastowy dostęp do materiału z różnych urządzeń

Twórcy są zainteresowani efektywnym i bezpiecznym przeglądaniem i udostępnianiem swoich prac. Z tego powodu platforma Creators’ Cloud pozwoli przesyłać zdjęcia i filmy z aparatów i kamer Sony do chmury w celu ich natychmiastowego zaprezentowania i udostępnienia całej społeczności.

Creators’ App jest następcą aplikacji Imaging Edge Mobile. Będzie pełnić funkcję rozszerzenia aparatu lub kamery z takimi funkcjami, jak przesyłanie obrazów (filmów i zdjęć) do chmury, przeglądanie materiałów i zarządzanie nimi.

 

Do jej najważniejszych funkcji należą:

  • przesyłanie plików do telefonu komórkowego i chmury;
  • zdalne sterowanie aparatem lub kamerą;
  • bezpłatna przestrzeń na dane w chmurze — 25 GB dla użytkowników wybranych aparatów i kamer Sony, a 5 GB
  • dla każdego posiadacza konta Sony.

 

Przesyłanie plików do chmury poprzez aplikację Creators’ App będą początkowo obsługiwały aparaty α7 IV i ZV-1F. W przyszłości planowane jest dodanie funkcji bezpośredniego przesyłania z aparatu lub kamery do chmury. Z chwilą wprowadzenia aplikacji Creators’ App dla użytkowników indywidualnych obecna aplikacja „C3Portal App”, zapewniająca dostęp do chmury użytkownikom korporacyjnym, otrzyma nową nazwę „Creators’ App for enterprise”.

 

Tworzenie społeczności twórców z całego świata

Kolejnym ważnym elementem nowej platformy Creators’ Cloud jest usługa Discover. Umożliwi ona udostępnianie profili i wyboru prac użytkowników pozostałym członkom społeczności, a tym samym rozszerzanie kontaktów zawodowych i możliwości współpracy. Aby usługa Discover stała się miejscem do nauki i wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami, publikowane zdjęcia i materiały wideo będą zawierały informacje o lokalizacji autora, modelu korpusu i obiektywu, ustawieniach, gatunku i innych aspektach. Usługa będzie dostępna z aplikacji Creators’ App i przeglądarki internetowej.

Dzięki usłudze Discover twórcy zyskają dedykowaną przestrzeń do prezentacji prac, poszukiwania inspiracji i poznawania twórczości innych osób. Firma Sony pragnie stworzyć największą na świecie społeczność użytkowników aparatów.

 

Ułatwianie produkcji i współpracy

Kolejnym udostępnionym elementem platformy Creators’ Cloud jest Master Cut (Beta)— oparta na sztucznej inteligencji, działająca w chmurze aplikacja przyspieszająca wstępną edycję dzięki wykorzystaniu metadanych z aparatu. W chwili uruchomienia platformy w Europie usługa Master Cut (Beta) będzie dostępna wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Master Cut pozwoli szybko, w prosty sposób wykonać wysokiej jakości wstępną edycję materiału filmowego, a dopiero potem korzystać z programu do montażu nieliniowego. Początkowo usługa Master Cut (Beta) będzie dostępna z przeglądarki internetowej jako bezpłatna wersja beta, rozwijana następnie zgodnie z uwagami i informacjami od użytkowników.

 

Do najważniejszych funkcji usługi Master Cut (Beta) należą:

  • bardzo dokładna stabilizacja obrazu z użyciem metadanych,
  • osłabianie zakłóceń w dźwięku i optymalizacja poziomu nagrania poprzez separację źródeł dźwięku,
  • dostępność dla wielu urządzeń dzięki synchronizacji w chmurze,
  • automatyczne grupowanie podobnych ujęć poprzez analizę obrazu.

 

W przyszłości platforma Creators’ Cloud będzie systematycznie wzbogacana o nowe usługi i funkcje, zgodnie z informacjami i uwagami przekazywanymi przez użytkowników.

 

Więcej informacji o platformie Creators’ Cloud można znaleźć pod adresem sony.net/cc

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.