Jesteś tutaj:-, Newsy, Sony, Sprzęt, Telefony-Sony: Xperią Z5 nie możesz robić zdjęć pod wodą. Inaczej stracisz gwarancję

Sony: Xperią Z5 nie możesz robić zdjęć pod wodą. Inaczej stracisz gwarancję

Seria flagowych Xperii Z od lat charakteryzuje się tym, że zapewnia wysoką ochronę przed wodą. Najnowsza Xperia Z5, tak jak jej poprzedniczka, posiada certyfikat IP68, ale wygląda na to, że Sony całkowicie zmieniło swoje podejście w kwestii używania smartfona pod wodą.

Od czasu wypuszczenia na rynek pierwszej Xperii Z, Sony lubi podkreślać, że jej flagowce są wodoodporne i pyłoszczelne. Niejednokrotnie w materiałach promocyjnych mogliśmy zobaczyć, że smartfony mogą być swobodnie używane pod wodą, a także, iż możemy przy ich użyciu robić efektowne, podwodne zdjęcia.

Oto zdjęcie reklamowe Xperii Z1:


A to już Xperia Z3:


Teraz jednak wygląda na to, że japoński producent zmienił swoje zdanie na temat zanurzania Xperii. Na oficjalnej stronie Xperii Z5 możemy przeczytać: „Urządzenia nie należy całkowicie zanurzać ani wystawiać na działanie wody morskiej, słonej, chlorowanej czy płynów takich jak napoje. Niedozwolone i niewłaściwe użytkowanie urządzenia spowoduje unieważnienie gwarancji”.

Następnie jesteśmy odsyłani do osobnej strony, w całości poświęconej ochronie przed pyłem i wodą. Tutaj możemy przeczytać, że „nie należy używać urządzenia pod wodą (na przykład robić zdjęć). Nie należy robić zdjęć urządzeniem podczas przebywania pod wodą, w tym podczas nurkowania i snorkelingu”. Dozwolone jest natomiast korzystanie z telefonu w trakcie deszczu, obsługa mokrymi rękami lub w zapylonych miejscach, a także robienie zdjęć i filmów w wilgotnym otoczeniu.

Sony Xperia Z5
Sony Xperia Z5

Sony podaje również, że klasyfikacja IP Xperii została sprawdzona w ściśle kontrolowanym środowisku laboratoryjnym. Urządzenia testowane pod kątem wodoodporności są delikatnie umieszczane w zbiorniku napełnionym wodą z kranu i opuszczane na głębokość 1,5 m, a pod 30 minutach wyjmowane i sprawdzane. Natomiast korzystanie z telefonu podczas pływania może doprowadzić do skoków ciśnienia, z którymi Xperia może już sobie nie poradzić.

Źródło: Phone Arena, Sony

SewixAutor |2015-09-11T16:20:04+02:0011 września 2015 16:20|Kategorie: Android, Newsy, Sony, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. zbyszekswce 11 września 2015 w 23:22 - Odpowiedz

    no co… zaoszczędzili 🙂 podobnie zrobił Samsung na przełomie S5 i S6 🙂 – ten pierwszy jest rozbieralny i wodoszczelny – ten drugi monolityczny bez wodoszczelności… pewnie też z powodu oszczędności 🙂

    • m 13 września 2015 w 22:35 - Odpowiedz

      Pewnie było dużo napraw serwisowych bo wszyscy zgodnie z filmikami reklamowymi sprawdzali wodoszczelność. Fajnie by było mieć taki aparacik (Sony Vaio UX UMPC) jak w Terminatorze Ocalenie- Marcus dostał urządzonko od Johna i pływał w rzece.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.