Jesteś tutaj:-, Newsy, PC i Laptopy, Płatności, Promocje, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Od pierwszych komputerów zajmujących całe piętra, po współczesne laptopy dla najbardziej wymagających graczy

Od pierwszych komputerów zajmujących całe piętra, po współczesne laptopy dla najbardziej wymagających graczy

Już starożytni szukali sposobu jak ułatwić sobie wykonywanie matematycznych obliczeń. Tak też powstały pierwsze liczydła nazywane abakusami. Uczeni 3 000 lat temu zapewne nawet nie przypuszczali, jak bardzo rozwinie się ta technologia. Droga do współczesnych, najwydajniejszych gamingowych laptopów to historia ciągłych innowacji, odważnych decyzji designerskich i pracy tysięcy inżynierów oraz naukowców ze wszystkich zakątków świata.

Historia pierwszych komputerów sięga lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Za pierwszy powszechnie znany komputer uznaje się ENIAC skonstruowany przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii. Jego skróconą nazwę możemy rozszyfrować jako Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer. Prace nad nim rozpoczęły się w 1942 roku, a komputer został zaprezentowany w 1946 roku. ENIAC pod względem swoich gabarytów, ani trochę nie przypominał współczesnych jednostek. Zajmował 167m2 powierzchni i ważył aż… 27 ton! Naukowcom udało się osiągnąć taktowanie 0,1 MHz co w tamtych czasach i tak robiło ogromne wrażenie i rozpalało wyobraźnie kolejnych inżynierów, którzy już wtedy marzyli o stworzeniu szybszych i mniejszych jednostek.

 

image processing20220929 2254 d4ered

 

ENIAC oraz inne maszyny, które powstały w podobnym czasie, takie jak brytyjski Colossus, stworzony na podstawie prac Alana Turinga, czy jednostki Konrada Zusego, w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju technologii, będącej podwaliną współczesnych komputerów. Patrząc z perspektywy czasu wymiary i osiągi ENIAC najlepiej pokazują jaką długą drogę przeszła technologia przez ostatnie 80 lat.

Dzięki postępowi prac inżynierów z całego świata w latach 90. coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się laptopy. W stosunku do pierwszych urządzeń tego typu, które pojawiały się od lat 70., znacznie poprawiła się ich wydajność oraz rozmiar. Wizja mobilnego komputera, dostępnego nie tylko dla wojska, mogła wreszcie się urzeczywistnić.

 

image processing20220929 2254 wy8htf

 

MSI, tajwańskie przedsiębiorstwo założone w 1986 roku, zbudowało swoją renomę, produkując płyty główne oraz inne podzespoły komputerowe, m.in. karty graficzne. Marka od początku swojego istnienia dążyła do ciągłej poprawy osiągów swojego sprzętu, a także miniaturyzacji. W 2004 roku został zaprezentowany pierwszy przenośny komputer MSI – Megabook M510C. Był on wyposażony w 15-calowy wyświetlacz o rozdzielczości XGA (1024×768), procesor Intel Pentium M o taktowaniu 1,5GHz, kartę graficzną ATI Mobility Radeon 9700, w pełni zgodne z technologią DirectX 9.0. Całość ważyła 2,9 kg, czyli ponad 9 000 razy mniej niż pierwszy komputer!

 

image processing20220929 2252 o1r61f

 

Prawdziwą rewolucją był pierwszy laptop MSI stworzony z myślą o graczach. MSI GX600 Extreme już w momencie swojej premiery w 2007 roku wzbudzał wiele emocji ze względu na swój charakterystyczny, gamingowy design. Komputer był napędzany przez procesor Intel Core 2 Duo T7500 o taktowaniu 2,2 GHz oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce 8600M GT, która mogła się pochwalić 512 MB pamięci VRAM. Przez kolejne lata tajwańska marka, wraz z kolejnymi modelami wypuszczanymi na rynek, dopracowywała swoje laptopy pod kątem ich wzornictwa i osiągów.

image processing20220929 2254 37199q

Lata doświadczeń pozwoliły stworzyć prawdziwe arcydzieło, jakim jest najnowszy Titan GT77. Wygląd tego modelu inspirowany jest sportowymi samochodami, a jego sercem jest procesor 12. generacji – Intel Core i9-12900HX, który oferuje w sumie aż 16 rdzeni oraz karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. Autorska technika MSI OverBoost pozwala uwolnić pełną moc CPU i GPU, gdyż przy pełnym obciążeniu dostarcza do tych podzespołów zawrotne 250 watów. Nad utrzymaniem „Tytana” w odpowiedniej temperaturze czuwa system Cooler Boost Titan składający się z czterech wentylatorów i siedmiu ciepłowodów. Ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz obudowy za pomocą sześciu wylotów powietrza. Inżynierzy z MSI stali się prawdziwymi innowatorami na rynku laptopów i tylko czas pokaże jakie nowe technologie uda się wprowadzić w przyszłości.

Dla fanów ciekawostek MSI przygotowało konkurs, w którym do zgarnięcia są gadżety marki. Nie trzeba nic kupować, wystarczy wykonać parę prostych zadań.

Autor |2022-09-30T13:31:09+02:0030 września 2022 14:30|Kategorie: e-Handel, Newsy, PC i Laptopy, Płatności, Promocje, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.