Dzisiaj mija ciekawa rocznica ze świata informatyki: 30 lat temu, na uroczystej gali w nowojorskim Lincoln Centre, z udziałem m.in. Andiego Warhola, firma Commodore zaprezentowała swój nowy produkt: komputer osobisty Amiga 1000. Żadna inna maszyna nie wywołała takiego zamieszania na rynku i nie grała na emocjach użytkowników równie mocno jak Amiga.


Dokładnie 30 lat temu, 24 lipca 1985 roku, zaprezentowano publicznie pierwszy mikrokomputer serii Amiga. Mówiło się o nim, że po Apple II i IBM PC był trzecim milowym kamieniem rozwoju PCtów. Komputer zaprojektowała firma Amiga, która została później wykupiona przez Commodore. Sprzęt szybko zdobył popularność.

Amiga 1000 była pierwszym w historii komputerem, który wykorzystywał graficzny interfejs użytkownika, duży nacisk postawiono też na walory multimedialne maszyny. Dla przypomnienia: Amiga (hiszp. „przyjaciółka”) była handlową nazwą serii komputerów 16- i 32-bitowych produkowanych w latach 1985-1994 przez firmę Commodore Business Machines, opracowanych przez zespół informatyków pod kierownictwem Jaya Minera. Maszyna pracowała pod kontrolą procesora Motorola 68000 z taktowaniem 7,8 MHz, miała 256-512 kB pamięci wewnętrznej, do 8 MB zewnętrznej, stację dyskietek 3,5-cala o pojemności 880 kB i wyświetlała obraz na telewizorach PAL i NTSC.

Produkcję Amigi 1000 zakończono w 1987 roku i wprowadzono kolejne modele serii. Bezpośrednim następcą była domowa Amiga 500, szeroko popularyzująca gry wideo. Zarówno Amiga 1000 jak i jej późniejsza, budżetowa wersja, Amiga 500, osiągnęły status sprzętów kultowych także w Polsce.

Historia tej marki była pasmem spektakularnych sukcesów które skończyły się wraz z dekadą lat 90-tych XX wieku. Firma ogłosiła bankructwo w 1994 r. Jak wytłumaczyć fenomen tego komputera? Dziś rządzą zupełnie inne sprzęty, ale wierne grono użytkowników twierdzi, że tamte komputery miały duszę.

Poniżej gra na Amidze: skacząca piłka (Boing Ball).

źródło: Wikipedia

Kan