Klaster obliczeniowy L-CSC stworzony w oparciu o serwerowe karty graficzne AMD FirePro S9150 znalazł się na szczycie listy najefektywniejszych energetycznie superkomputerów „Green500”. Najnowszą edycję rankingu ogłoszono w trakcie niedawnej konferencji „Supercomputing 2014”.


Nowy klaster obliczeniowy L-CSC z ośrodka GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH w niemieckim Darmstadt stał się najbardziej efektywnym energetycznie komputerem na świecie przy okazji publikacji 16 listy „Green500” aktualizowanej dwa razy w ciągu roku. Klaster ten jest pierwszym i jedynym superkomputerem, który osiąga wydajność obliczeniową ponad 5 gigaflopsów na 1 wat pobieranej energii elektrycznej. Podobnie jak większość superkomputerów na świecie w ostatnich latach L-CSC jest heterogenicznym superkomputerem, zbudowanym w oparciu o procesory graficzne dla serwerów – w tym wypadku karty AMD FirePro S9150.

Każdy ze 160 serwerów ASUS ESC4000 G2S wchodzących w skład klastra L-CSC ma zainstalowane cztery karty graficzne AMD FirePro S9150 i szczytowo osiąga wydajność 3,25 petaflopsów w przypadku obliczeń pojedynczej precyzji lub 1,62 petaflopsów dla obliczeń o podwójnej precyzji.

Dzięki współczynnikowi efektywności energetycznej na poziomie 5,27 gigaflopa na wat, klaster pokonał wszystkie inne komputery w rankingu, zapewniając jednocześnie o 20% lepszą efektywność energetyczną niż poprzedni lider rankingu „Green500”. Klaster L-CSC powstał przede wszystkim dla obliczeń chromodynamiki kwantowej, które wymagają wysokiej przepustowości pamięci. Algorytm „Lattice QCD” został opracowany przez instytut badawczy FIAS (Frankfurt Institute for Advanced Studies) przy wykorzystaniu elastycznych i łatwych do przeniesienia implementacji OpenCL. Ma on zastosowanie przede wszystkim w zakresie fizyki wysokich energii oraz fizyki ciężkich jonów.

O rankingu „Green500”:

„Green500” to ranking najsprawniejszych energetycznie superkomputerów z całego świata, publikowany od listopada 2007 roku. Od dziesięcioleci pojęcie wydajności superkomputerów było związane z ich szybkością. Nacisk na szybkość doprowadził do powstania superkomputerów, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wytwarzają tyle ciepła, że potrzebują specjalnych systemów chłodzących dla zapewnienia prawidłowego działania. Ponadto, gdy nacisk kładziony jest w pierwszej kolejności na szybkość, często odbywa się to kosztem innych wskaźników wydajności superkomputera – takich jak efektywność energetyczna, niezawodność, dostępność i użyteczność. W rezultacie nastąpił niezwykły wzrost całkowitego kosztu posiadania (TCO) superkomputera. W związku z tym „Green500” ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie efektywności energetycznej superkomputerów i nakłonienie projektantów tych maszyn do stawiania parametru efektywności energetycznej w pierwszej kolejności na równi z szybkością. Oficjalna strona rankingu znajduje się pod adresem: http://www.green500.org.

źródło: SAPPHIRE Technology

Kan