Telefonów komórkowych na rynku jest, jak to zwykło się mawiać „do wyboru, do koloru”. Jednak jeszcze kilka miesięcy temu nie mogliśmy powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zdanie to zyskało swoje potwierdzenie stosunkowo niedawno. A to za sprawą trafienia na polski rynek pierwszego telefonu komórkowego skierowanego do osób starszych – Emporii. Później pojawiły się kolejne i to właśnie o nich będzie dziś mowa.

Emporia TalkPremium posiada wysuwany element, na którym można zapisać kilka najważniejszych numerów telefonu.
Emporia TalkPremium posiada wysuwany element, na którym można zapisać kilka najważniejszych numerów telefonu.

Jakiś czas temu do mojej mamy zadzwoniła konsultantka z Biura Obsługi sieci Era. Oferowała możliwość wymiany telefonu oraz zmiany abonamentu na bardziej korzystny. Jako że moja mama nie jest już pierwszej młodości – zaproponowano jej Emporię. Od tamtej pory mam w głowie jedno pytanie: telefon reklamowany jako „dla seniorów” – oferowany jest osobom lekko po pięćdziesiątce. Czy nie jest to lekka przesada?

Dobrze wiecie, że im człowiek starszy, tym wieksze ma problemy z opanowaniem obsługi elektronicznych urządzeń. Z wiekiem coraz trudniej przychodzi nam nauka obsługi telefonów, odtwarzaczy DVD czy telewizorów. Z pomocą seniorom przychodzą banalne w obsłudze telefony stworzone specjalnie dla nich.

Na początek pod lupę weźmiemy telefony komórkowe firmy Emporia. Bez wątpienia to właśnie telefony tej firmy cieszą się w Polsce największą popularnością.

Emporia Talk Premium to jeden z pierwszych telefonów komórkowych dla ludzi starszych, jaki pojawił się na polskim rynku. Seniorzy na pewno docenią obecność czytelnego ekranu i intuicyjnego menu. Masywne klawisze wywołują uśmiech na twarzach młodzieży, a seniorzy je chwalą. Ciekawą pozycją w Emporii jest wysuwana kartka z obudowy. Sklerotycy mogą na niej zapisać najważniejsze kontakty. A ci, którym wszystko leci z rąk, nie muszą się obawiać – telefon został stworzony z dobrej jakości plastików. Zainteresowani Emporią powinni swe kroki kierować do Ery. We wrześniu 2009 roku, jako pierwsza i jedyna sieć w Polsce, wprowadziła go do sprzedaży.

emporiaLIFEplus - przód
emporiaLIFEplus – przód

Life to kolejny telefon z oferty firmy Emporia. Po niespodziewanym sukcesie Talk Premium producent poszedł za ciosem i wprowadził do sprzedaży Life – pierwszy telefon dla seniora o budowie typu slider. My, młodzi, możemy jedynie domniemywać, że slidery raczej nie przyjmą się wśród starszych ludzi. Poza tą jedną różnicą w budowie, w obu modelach Emporia (Talk Premium i Life) dostrzeżemy wiele podobieństw.

Model Time, należący do trzeciej serii firmy Emporia, to wyjątkowy telefon. Wyróżnia się przede wszystkim budową – jako jedyny telefon przeznaczony dla seniorów jest komórką z klapką. Model ten reklamowany jest jako „pierwszy telefon komórkowy, który pozwala Ci kontrolować czas”. Jego najważniejszą zaletą jest obecność… budzika. Wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk, aby go włączyć. Czas budzenia i głośność budzika można łatwo zmienić osobnymi przyciskami z boku telefonu.

Od niewątpliwego lidera komórkowego rynku (biorąc pod uwagę telefony dla seniorów) – Emporii – przechodzimy do polskiego producenta, jakim jest myPhone.

myPhone 1070 chiaro
myPhone 1070 chiaro

Można odnieść wrażenie, że nasza rodzima firma wprowadzając na rynek coraz to nowe modele, chce zaspokoić potrzeby ludzi należących do wszystkich grup wiekowych. Dla ludzi starszych przewidziała ona na razie następujące modele: 1040 senior, 1050 simply oraz 1070 chiaro. Wszystkie z nich należą do linii Simple Life.

Wymienione telefony komórkowe wyposażone zostały w duże, czytelne wyświetlacze, intuicyjne menu, latarkę, przycisk SOS oraz baterie o pojemności ok. 1200 mAh. Modele myPhone skierowane do ludzi starszych to candybary.

MaxCom MM400BB
MaxCom MM400BB

Na rynku walczących o klientów z najstarszej grupy wiekowej jest również firma Maxcom.

W jej ofercie możemy znaleźć cztery modele: MM300, MM400, MM450 oraz MM500. Monotonia w nazewnictwie na szczęście nie idzie w parze z monotonią w designie. Każdy z nich na swój sposób wygląda inaczej. Jednak przecież nie design się liczy, lecz funkcjonalność. Najbardziej zaawansowanym modelem jest Maxcom MM500. Wyposażony został oczywiście w duże przyciski, banalne w obsłudze menu, notatnik z tyłu telefonu, lampkę sygnalizującą przychodzące połączenie oraz wyraźny ekran. W zestawie z tym modelem otrzymujemy dwie ładowarki – standardową przenośną oraz biurkową.

Od bardziej znanych producentów telefonów komórkowych dla staruszków, przechodzimy do tych mniej znanych i niezbyt kojarzonych.

HandleEasy 330gsm

Pierwszym z modeli, któremu się przyjrzymy, będzie wyjątkowy HandlDoro HandleEasy 330. Dlaczego użyłam takiego epitetu? Nie na co dzień spotyka się komórki dla seniorów z kolorowym wyświetlaczem. A w tym modelu jest taki obecny – właśnie ta cecha sprawia, że warto się nim zainteresować. Pozostaje pytanie: czy ludziom starszym faktycznie jest potrzebny ekran wyświetlający treści w kolorze? Poza fajnym wyświetlaczem telefon ten nie różni się praktycznie niczym od pozostałych modeli dla tej grupy wiekowej. Chociaż nie. Tutaj jest jeszcze jedna, wyjątkowa funkcja – obecność dzwonków polifonicznych.

Ostatnim już dzisiaj modelem dla seniorów, którego weźmiemy pod lupę, będzie ZTE S302. Wyglądem telefon ten praktycznie niczym nie różni się od wszystkich pozostałych, które przedstawiłam wyżej. Jak w przypadku każdego telefonu dla seniora, także i tutaj nie zabrakło przycisku SOS, latarki, ergonomicznych klawiszy, czytelnego ekranu oraz – co ciekawe – radia.

Powyżej przedstawiłam Wam pokrótce ofertę telefonów komórkowych dostępną dla osób starszych w naszym kraju. Myślę, że jeśli tylko w Waszych rodzinach są seniorzy, którzy narzekają na trudności w obsłudze swoich komórek, małe i nieczytelne klawisze oraz wyświetlacze, powinniście ich zaopatrzyć w jeden z powyższych telefonów – uśmiech na ich twarzy gwarantowany.

Katarzyna Pura