Nowa oferta dla straży granicznej, straży pożarnej, ratownictwa medycznego agencji ochrony i przedsiębiorstw transportowych

Na polskim rynku debiutują nowe radiotelefony profesjonalne Motorola Solutions. Urządzenia, w zależności od modelu, kierowane są do różnych grup odbiorców: policji, służb medycznych, straży pożarnej i granicznej, agencji ochrony, zakładów komunikacji publicznej oraz przedsiębiorstw taksówkowych i transportowych. Zapewniają zgodność z aktualnie wykorzystywanymi standardami transmisji oraz są przystosowane do obsługi nowych, sukcesywnie wdrażanych technologii.

Stoimy u progu powszechnej cyfryzacji systemów łączności profesjonalnej. Dlatego już dziś warto wybrać takie urządzenia, które sprawdzą się zarówno w sieciach analogowych, jak i cyfrowych – mówi Michał Adamowicz z firmy Aksel, która specjalizuje się w dystrybucji radiotelefonów profesjonalnych Motorola.

MOTOTRBO DP3441
MOTOTRBO DP3441

Wszystkie nowe modele radiotelefonów posiadają możliwość pracy w trybie cyfrowym DMR TDMA, czyli nowym, cyfrowym standardzie budowy sieci radiokomunikacyjnych, oraz w trybie analogowym − w pasmach VHF oraz UHF. Spośród wprowadzanych przez Aksel na polski rynek nowości, flagowym modelem jest radiotelefon MOTOTRBO DP3441. Charakteryzuje się niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami i najwyższą funkcjonalnością. Jest zgodny z normą IP67, oznaczającą wysoki stopień odporności na wymagające warunki środowiskowe. Posiada wbudowany moduł Bluetooth, który współpracuje z zewnętrznymi akcesoriami audio, wspiera także transmisję danych. Urządzenie posiada wbudowany moduł GPS zapewniający pozycjonowanie użytkowników w aplikacji dyspozytorskiej Aksel ConSEL. Posiada programowane zapowiedzi głosowe, automatykę głośności, wsparcie dla trybu 6.25e (praca na dwóch szczelinach czasowych w kanale 12.5kHz bez przemiennika), OTAP (programowanie radiotelefonu drogą radiową) i technologii IP Site Connect, Capacity Plus oraz Linked Capacity Plus. Model DP3441 jest zgodny z akcesoriami IMPRES™ zwiększającymi funkcjonalność sprzętu. W zestawie z radiotelefonem znajdziemy akumulator oraz ładowarkę. Szeroki zakres funkcji umożliwia zastosowanie DP3441 w najbardziej zaawansowanych systemach MOTOTRBO. Sprawdzi się w straży granicznej, ratownictwie medycznym oraz innych służbach wykorzystujących urządzenia DMR, a także dużych zakładach przemysłowych.

DM2600
DM2600

Wśród nowości Motorola Solutions znajduje się także radiotelefon przewoźny/bazowy DM2600 z czarno-białym, 2-wierszowym i alfanumerycznym wyświetlaczem informujący o aktualnym stanie pracy. Na przednim panelu urządzenie posiada przyciski funkcyjne, które można programować według indywidualnych potrzeb użytkownika. Głośnik o mocy 4W zapewnia dobrej jakości dźwięk. Urządzenie umożliwia pracę w trybie analogowym oraz cyfrowym. DM2600 można „dopasować” do potrzeb organizacji, zależnie od jej wielkości i wymagań klienta. W momencie zakupu radiotelefon jest oferowany z oprogramowaniem w wersji zapewniającej podstawową funkcjonalność. Dodatkowe funkcje, wymagane − przykładowo − podczas rozbudowy sieci łączności, można zaimplementować później w formie dodatkowych licencji oprogramowania. DM2600 może obsługiwać wówczas tryb 5 tone w trybie analogowym, zapewniać rozszerzone maskowanie korespondencji w trybie cyfrowym, obsługiwać systemy Capacity Plus oraz Linked Capacity Plus. – W wielu przypadkach, takie rozwiązanie przekłada się na możliwość zachowania bardziej atrakcyjnej ceny w chwili zakupu, a także opcję indywidualnego kształtowania funkcjonalności – stwierdza Michał Adamowicz. − DM2600 stanowi dobrą alternatywę dla profesjonalnych radiotelefonów analogowych. W wersji podstawowej jest od nich niewiele droższy, a umożliwia też pracę w trybie cyfrowym. DM2600 kierowany jest do ochotniczych straży pożarnych, urzędów oraz wymagających firm transportowych.

DP1400
DP1400

W grupie nowych radiotelefonów znalazły się również urządzenia MOTOTRBO serii 1000, składającej się z zapewniającego podstawową funkcjonalność sprzętu przenośnego, przewoźnego i bazowego. Stanowią one alternatywę dla użytkowników dotychczasowych serii CP, P oraz CM, nie wymagających zaawansowanych funkcji cyfrowych, ale zainteresowanych wysoką jakością dźwięku trybu cyfrowego. Modele serii DP1000 są dostępne w wersji analogowej, umożliwiającej dokupienie licencji trybu pracy cyfrowej w przyszłości, oraz w wersji analogowo-cyfrowej. Radiotelefony przenośne DP1400 posiadają akumulatory i ładowarki kompatybilne z serią analogową CP, zapewniając współpracę w tym zakresie z dotychczasowymi modelami CP040, 140, 160 oraz 180.

DM1400
DM1400

Dostępnych jest szereg akcesoriów audio zoptymalizowanych do pracy cyfrowej, wyróżniających się specjalnym symbolem na złączu, które sprawdzają się także podczas pracy w trybie analogowym. W trybie cyfrowym urządzenia zapewniają podstawowy zakres prywatności (poprzez specjalny klucz maskujący korespondencję), funkcję wywołania alarmowego, wywołania indywidualne i grupowe, a także funkcję Lone Worker (samotny pracownik). W grupie urządzeń przewoźnych znalazły się modele DM1400 oraz DM1600. DM1400 jest przeznaczony dla użytkowników wykorzystujących głównie komunikację głosową, posiada 2-znakowy, numeryczny wyświetlacz, a model DM1600 wyposażony jest w czarno-biały wyświetlacz alfanumetyczny. W DM1400 znajdziemy dwa przyciski funkcyjne, a w DM1600 cztery z możliwością programowania indywidualnych funkcji. Oba modele posiadają stopień ochrony IP54. Seria 1000 jest rozwiązaniem dedykowanym dla agencji ochrony, hoteli, zakładów produkcyjnych, komunikacji publicznej i przedsiębiorstw taksówkowych, zapewniając łączność pojazdu z dyspozytorem.

DM1600
DM1600

Urządzenia MOTOTRBO serii 4000, 3000, 2000 (w serii 2000 po dodaniu licencji) mogą współpracować z systemami trunkingowymi Capacity Plus i Linked Capacity Plus. Systemy tego typu stosuje się, gdy na danym obszarze występuje duża liczba abonentów radiowych i duże nagromadzenie rozmów. Systemy trunkingowe zarządzają wówczas przydzielaniem kanałów, optymalizując zarazem wykorzystanie sieci.

Nowe radiotelefony MOTOTRBO są już dostępne w sieci resellerów Aksel na terenie kraju. Dystrybutor zapewnia profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie wdrożenia sprzętu, wykorzystania sieci radiokomunikacyjnych, aplikacji dyspozytorskich i urządzeń.

źródło: Aksel

Kan