O interfejsie Metro w Windows Phone 7 powiedziano i napisano już chyba wszystko, powiem tylko, że na ekranie Lumii 800 interfejs wygląda olśniewająco, kolorowe kafle na tle czerni, która płynnie przenika z ekranu na obudowę (testowałem wersję czarną), wygląda niezwykle elegancko i nowocześnie. Ekran startowy zawiera kafelki, które można wybrać w celu otwarcia aplikacji lub nawiązania połączenia z kontaktami. Dynamiczne kafelki informują o wydarzeniach bieżących i przeszłych.

W animowanych dynamicznych kafelkach są wyświetlane powiadomienia o nieodebranych połączeniach i odebranych wiadomościach, najnowsze informacje i prognoza pogody, kanały telewizji internetowej, statusy online znajomych i nie tylko. Najczęściej używane aplikacje możemy na szczęście dodać do pulpitu głównego. W tym celu należy dłużej przytrzymać palec wciśnięty na wybranym programie a zostanie on automatycznie dodany do pulpitu. Zmiany rozkładu skrótów na pulpicie głównym też są proste.


Ekran startowy można dowolnie personalizować. Przypinać do niego kontakty, aplikacje, muzykę, źródła, skrzynki pocztowe i inne ulubione, aby zawsze mieć je pod ręką. Po przypięciu kontaktów ich aktualizacje są wyświetlane na kafelku, a ponadto można połączyć się z nimi bezpośrednio z ekranu startowego.


Windows Phone 7 nie pozwala na tworzenie folderów z ikonami – ani w menu aplikacji, ani na głównym ekranie. Jest lista ikon z opisem. Gdy aplikacji jest ich kilka nie ma problemu. Jednak w miarę ich instalowania na telefon, znalezienie potrzebnej aplikacji jest trudne. A mamy klasyczne formy i sprawdzony układ siatki, jak w konkurencyjnych platformach. Warto dodać, że w chwili pisania tego tekstu liczba aplikacji w Marketplace przekroczyła już 80 tysięcy, codziennie przybywa 250 nowych, jest więc z czego wybierać.

O płynną pracę dba procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon z zegarem 1,4 GHz, wspomagany przez 512 MB i akcelerację sprzętową oraz procesor graficzny. Przewijanie, surfowanie, otwieranie i zamykanie aplikacji, wszystko to funkcjonuje płynnie i bez zarzutu. Podczas testu nie zauważyłem nawet chwilowego zawieszenia. Nokia Lumia 800 oferuje 8-megapikselowy aparat z funkcją natychmiastowego udostępniania i obiektywem marki Carl Zeiss, możliwość odtwarzania wideo w jakości HD (720p), 16 GB wbudowanej pamięci oraz 25 GB bezpłatnej pamięci w usłudze SkyDrive na zdjęcia i muzykę. Zabrakło możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą zewnętrznych kart microSD.


Windows Phone 7 nie ma także trybu pamięci masowej, do kopiowania plików urządzenie wymaga Zune. Program Zune — to bezpłatna aplikacja do zainstalowania na komputerze. Umożliwia odtwarzanie multimediów cyfrowych i przesyłanie ich między telefonem a komputerem. Tutaj dodam, że często na redakcyjną pocztę przychodzi prośba o radę, w jaki sposób najlepiej przesłać zdjęcia zrobione telefonem z WP7, także Lumia 800 na komputer, jeżeli nie chcemy instalować Zune.

Tym bardziej, że smartfon z WP7 nie pozwala na wymianę plików przez Bluetooth . Oczywiście w Nokia Lumia 800 ma Bluetooth standard 2.1, ale wykorzystuje go wyłącznie do obsługi urządzeń audio. Moja rada – można do tego wykorzystać modną ostatnio chmurę. Dobrze spełnia to zadanie np. Dropbox – darmowy dysk internetowy. Jest to przestrzeń w Internecie, na której możemy przechowywać swoje pliki. Wgrywanie danych na dysk jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu, zaś do przeglądania i ściągania tych danych wystarczy dostęp do Internetu. W wersji darmowej dostępne są 2 GB miejsca na serwerach, jego powiększenie wymaga uiszczenia opłaty. WP7 pozwala na pobranie z Internetu do pamięci urządzenia – zdjęć, dokumentów Office i PDF.