LG przenosi technologię OLED z telewizorów do smartfonów. Nowy LG Electronics będzie pierwszym urządzeniem wyposażonym w wyświetlacz OLED FullVision, wpisujący się w strategię zapoczątkowaną przez LG G6 i kontynuowaną przez LG Q6.


Nadchodzący smartfon to także pierwszy model LG wyposażony w matrycę OLED od 2015 roku, czyli od czasu prowadzenia LG Flex 2. Jego premiera będzie przełomowym momentem, kiedy technologia OLED do tej pory stosowana w najwyższej klasy telewizorach, zostanie przeniesiona do smartfonów Premium. Wykorzystanie organicznego wyświetlacza w urządzeniach mobilnych pozwala na uzyskanie smukłego profilu urządzenia i doskonałej jakości obrazu. Matryce OLED idealnie sprawdzają się również w zastosowaniach VR, stanowiących jeden z głównych czynników wpływających na rozwój rynku urządzeń mobilnych.

LG V30 trafi do Europy, jednak może zabraknąć dodatkowego ekranu

Doświadczenie w dziedzinie matryc OLED jest od dawna ważnym atutem firmy LG. Ta technologia zawsze była postrzegana jako szansa na zwiększenie wartości smartfonów. W ostatnim roku konkurencja na globalnym rynku smartfonów nasiliła się w niespotykanym dotąd stopniu, dlatego uznaliśmy, że jest to odpowiedni czas na ponowne zastosowanie wyświetlaczy OLED w naszych urządzeniach mobilnych – powiedział JUNO CHO, Prezes Działu Mobile Communications firmy LG Electronics.

Konsumenci poszukują coraz większych ekranów, ale z drugiej strony unikają dużych smartfonów, które trudno jest wygodnie trzymać w jednej dłoni. Właśnie dlatego firma LG stworzyła wyświetlacz FullVision, który obecnie odgrywa kluczową rolę w trendzie jakim są urządzenia ze zminimalizowanymi ramkami. Udoskonalenie go o technologię OLED to kolejny etap ewolucji, dzięki któremu nowe smartfony LG zagwarantują żywy i wyraźny obraz w najlepszej jakości. Wyświetlacz OLED FullVision o przekątnej 6 cali będzie największym od 4 lat ekranem zastosowanym przez LG w smartfonie. Nie oznacza to jednak, że „urośnie” także obudowa – wymiary najnowszego smartfona będą mniejsze od ubiegłorocznego modelu LG V20. By całkowicie wykorzystać powierzchnię urządzenia, logo LG przeniesiono z dolnej części wyświetlacza na tył obudowy oraz, w porównaniu do V20, zmniejszono szerokość ramek: górnej o 20% i dolnej o 50%.

Wyjątkowe wrażania wzrokowe, jakie zapewnia duży ekran FullVision, zostały dodatkowo wzmocnione dzięki matrycy OLED QHD+ (1440 x 2880), zawierającej aż 4,15 miliona pikseli. Wyświetlacz zbudowany z organicznych diod emitujących światło, pozwala na uzyskanie idealnej czerni oraz zapewnia większą niż w przypadku konwencjonalnych wyświetlaczy LCD precyzję odwzorowania kolorów. Dzięki zaawansowanym algorytmom optymalizującym obraz, będących owocem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, zastosowana w smartfonie matryca OLED zapewnia pokrycie 148% palety barw sRGB 1 dla zdjęć cyfrowych, a także 109% palety barw DCI-P3 2 stosowanej w cyfrowej kinematografii. Inną zaletą technologii OLED jest czas reakcji – dziesięciokrotnie krótszy niż w wyświetlaczach LCD. Pozwala to skutecznie wyeliminować zjawisko powidoków, istotne przy oglądaniu filmów akcji oraz korzystania z wirtualnej rzeczywistości (VR) na urządzeniach mobilnych. Co więcej, dzięki obsłudze formatu HDR10, oglądanie filmów kompatybilnych z tym standardem staje się źródłem niespotykanych dotąd wrażeń.

Tak może wyglądać LG V30

Ekran nadchodzącego smartfona będzie wykonany w technologii P-OLED (Plastic OLED), pozwalającej na uzyskanie zaokrąglonych krawędzi. Dzięki temu możliwe było zaprojektowanie ergonomicznej, dobrze dopasowanej do dłoni konstrukcji. Matryca P-OLED wytwarzana jest poprzez naniesienie pikseli na podłoże z tworzywa zapewniającego większą wytrzymałość mechaniczną niż szkło. Ekran chroniony jest przez Corning Gorilla Glass 5, dzięki czemu zyskuje zwiększoną odporność na stłuczenie. Co najważniejsze, dzięki zaawansowanym technologiom hermetyzacji oraz skanowania pikseli, w nowej matrycy P-OLED nie występuje zjawisko wypalania, które pojawiało się w panelach stosowanych w przeszłości. Hermetyzacja zapobiega utlenianiu pikseli, natomiast opracowana przez LG technologia skanowania pozwala na zmniejszenie ilości energii dostarczanej do poszczególnych punktów na ekranie, co dodatkowo przyczynia się do wydłużenia czasu pracy baterii.


1. sRGB jest przestrzenią barw opracowaną w roku 1996 przez firmy HP i Microsoft jako standard dla monitorów, drukarek i zastosowań internetowych.
2. DCI-P3 jest przestrzenią barw zaproponowaną przez organizację DCI (Digital Cinema Initiative). Przestrzeń ta jest stosowana głównie jako standard pomiaru zakresu oraz precyzji odwzorowania kolorów w filmach.

źródło: LG

Kan