Jesteś tutaj:-, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Europejscy liderzy wzywają do stworzenia otwartego ekosystemu talentów i międzypokoleniowej wymiany wiedzy

Europejscy liderzy wzywają do stworzenia otwartego ekosystemu talentów i międzypokoleniowej wymiany wiedzy

W Atenach odbył się właśnie drugi Szczyt Talentów, podczas którego Huawei przedstawił swoje sukcesy w ramach inicjatyw wspierających edukację cyfrową i ogłosił kilka nowych programów wsparcia talentów w Europie. Zaproszeni eksperci przedstawili ponadto wyniki najnowszego badania nt. znaczenia współpracy pokoleniowej w dobie cyfryzacji. Wynika z niego, że około 1/3 pracowników w przedsiębiorstwach w wieku 55 lat i więcej w ostatnim miesiącu nauczyła się umiejętności cyfrowych od osób młodszych o przynajmniej dekadę.

Tegoroczny Szczyt Talentów zgromadził około 80 wybitnych studentów i 100 przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, przemysłu, środowisk akademickich oraz mediów z całej Europy. Wydarzenie poświęcone jest takim zagadnieniom jak promocja umiejętności cyfrowych, niwelowanie przepaści cyfrowej oraz wsparcie budowy otwartego ekosystemu talentów cyfrowych. W trakcie głównej części konferencji Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich uruchomił program Bright Star, którego celem jest rekrutacja 100 stażystów rocznie z ośrodków uniwersyteckich w całej Europie. W ciągu najbliższych trzech lat Huawei planuje zatrudnić 600 absolwentów europejskich uczelni.

 

Talenty cyfrowe są niezbędne, aby Europa mogła realizować swoje inicjatywy, takie jak digitalizacja i zrównoważony rozwój. Dlatego musimy się zjednoczyć i zbudować otwarty ekosystem talentów, do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Huawei zawsze przywiązywał dużą wagę do pielęgnowania talentów i był to jeden z naszych najważniejszych priorytetów w Europie. W ciągu ostatniej dekady przeszkoliliśmy w tym regionie ponad trzydzieści tysięcy specjalistów ICT – powiedział Radosław Kędzia.

 

Podczas szczytu zaprezentowana została również biała księga z wynikami badań na temat współpracy międzypokoleniowej i digitalizacji.

 

Różnorodność wiekowa jest pomijanym atutem w europejskich firmach i organizacjach. Wyniki naszego badania podkreślają znaczenie międzypokoleniowej wymiany wiedzy w szczególności w przypadku umiejętności cyfrowych. Około jedna trzecia pracowników w wieku 55 lat i starszych nauczyła się w ciągu ostatniego miesiąca umiejętności cyfrowych od kolegi młodszego o co najmniej dziesięć lat. A im bardziej zdigitalizowana firma, tym większa wymiana wiedzy ma miejsce w skali całego przedsiębiorstwa – powiedziała prof. dr Anna Schneider z Hochschule Fresenius University of Applied Sciences.

Szacuje się, że w Europie około 20% dorosłych nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Młode talenty mogą przyczynić się do zniwelowania tej luki nie tylko poprzez poszerzanie i przyjmowanie możliwości oferowanych przez nowe i inteligentne technologie, ale także poprzez współpracę ze starszym pokoleniem w kształtowaniu cyfrowej przyszłości – dodał David Atchoarena, Dyrektor Instytutu UNESCO ds. Uczenia się przez całe życie.

 

Huawei wspiera tworzenie otwartego ekosystemu talentów poprzez szereg programów edukacyjnych oraz akceleracyjnych. Do tej pory firma podjęła współpracę z przeszło 200 europejskimi ośrodkami akademickimi w ramach programu ICT Academy. Z tej inicjatywy skupiającej się na certyfikacji zawodowej, skorzystało prawie 16 000 europejskich studentów. W 2011 roku, Huawei wprowadził w Europie program Seeds for the Future, w ramach którego przeszkolił już ponad 3,500 studentów.

Huawei opowiada się też mocno za równouprawnieniem kobiet na rynku pracy i angażuje się w promocję udziału kobiet w rozwoju branży ICT. Podczas ateńskiego wydarzenia Huawei we współpracy z Manpower Employment Organization oraz Ministerstwem Pracy i Spraw Socjalnych Grecji uruchomił program Women in Tech, który ma zapewnić podstawowe szkolenia z zakresu umiejętności ICT dla 500 bezrobotnych kobiet w Grecji.

 

Istnieją oczywiste przeszkody, które utrudniają kobietom osiągnięcie wyższych stanowisk w karierze akademickiej i zawodowej – skomentowała Elissavet Vozemberg, posłanka do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia.

 

Równolegle do Szczytu zorganizowane zostały dwudniowe warsztaty w ramach konkursu Tech4Good z udziałem uczestników z całej Europy, które rozpoczął Adonis Georgiadis, grecki Minister Rozwoju i Inwestycji: „Utalentowani młodzi studenci z krajów europejskich zostali zaproszeni do spędzenia kilku dni w Grecji. Tutaj zostali wdrożeni w tajniki biznesu i otrzymali nagrody za swoje dokonania.”

 

Całe wydarzenie zakończyła uroczysta gala i ogłoszenie laureatów konkursu Tech4Good. Zwycięstwo przypadło studentom z Albanii, ale wśród finalistów konkursu znaleźli się także studenci z Polski. Reprezentancji polskiej drużyny zaprezentowali projekt aplikacji łączącej rolników i producentów żywności bezpośrednio z klientami, bez instytucjonalnych pośredników czy wielkich sieci sklepowych.Autor |2022-12-14T11:23:39+02:0014 grudnia 2022 12:00|Kategorie: Huawei, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.