Podczas trwających już targów Huawei wprowadził na rynek pierwsze na świecie rozwiązanie sieci rdzeniowej 5G do użytku komercyjnego pod nazwą Service-Oriented Core 2.0 (SOC 2.0). Wersja SOC 2.0 pokaże, w jaki sposób wykorzystać właściwości 5G, bowiem rozwiązanie to nie tylko gwarantuje łączność z siecią dla różnych branż, ale umożliwia także korzystanie z usług na żądanie.

W erze technologii 5G sieci telekomunikacyjne dostarczą użytkownikom nie tylko usługi komunikacyjne, ale także zapewnią klientom komercyjnym z różnych branż dostęp do informacji i usług, takich jak bezzałogowa jazda samochodem, sterowanie przemysłowe, czy rozszerzona/wirtualna rzeczywistość. Wraz z rosnącą liczbą różnych trybów dostępu i zróżnicowanych usług, stworzenie sieci głównej, która wszystko obsłuży staje się koniecznością.

W miarę rozwoju usług i postępu w tworzeniu technologii i standardów, SOC pomoże operatorom sieci stopniowo budować sieć główną 5G w trzech krokach. Pierwszym krokiem będzie zrekonstruowanie infrastruktury za pomocą technologii chmury i SDN oraz zbudowanie scentralizowanej platformy sieciowej opartej o centra danych działających w chmurze (DC Cloud Platform). Następnie zostaną wdrożone wirtualne funkcje sieciowe bazujące na architekturze chmury, co stanowi przygotowanie do płynnego przejścia do następnego kroku. Kluczowe technologie obejmują wydzielenie jednostki sterowania, wdrożenie współpracujących centrów danych, projektowanie bezstanowe oraz inne rozwiązania. W ostatnim etapie przewidywane jest wdrożenie ustandaryzowanej sieci 5G, która będzie bazować na architekturze sieciowej opartej na chmurze obliczeniowej. Celem tego działania jest właśnie obsługa usług 5G.

Podczas targów MWC 2017 Huawei, Deutsche Telekom oraz Vodafone wspólnie zaprezentują scenariusze biznesowe 5G oparte na rozwiązaniu SOC 2.0.

źródło: Huawei

Kan