Jesteś tutaj:-, Dla seniora, Inne, Newsy, Sprzęt-IP EZVIZ Mini O – łatwiejsza opieka nad seniorami dzięki nowoczesnej technologii

IP EZVIZ Mini O – łatwiejsza opieka nad seniorami dzięki nowoczesnej technologii

Każdy z nas, kto ma bliską osobę w podeszłym wieku, dobrze wie jak często myśli się o jej bezpieczeństwie. Rozwiązania „smart” zwiększające bezpieczeństwo osób starszych

Każdy z nas, kto ma bliską osobę w podeszłym wieku, dobrze wie jak często myśli się o jej bezpieczeństwie. Takie obawy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy senior mieszka sam, a jego stan zdrowia niekoniecznie pozwala na w pełni samodzielne funkcjonowanie. W takiej sytuacji staramy się być w jak najczęstszym kontakcie z taką osobą, jednak praca i życie rodzinne nie pozwalają na ciągły nadzór. Niektórzy radzą sobie z tym poprzez wynajęcie specjalnych osób, zajmujących się opieką nad seniorami, jednak jest to rozwiązanie dosyć kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić.

Osoby starsze wymagają przypomnienia np. o regularnym zażywaniu leków. W chwili zasłabnięcia czy innej poważniejszej dolegliwości nie zawsze będą w stanie zadzwonić po pomoc. Niektórzy, np. chorujący na Alzheimera, zapominają gdzie się znajdują i potrafią bez słowa opuścić dom. Jak radzić sobie z takim problemem? Doskonale sprawdzą się tu nowoczesne rozwiązania, które od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku. Sprawią one, że bliskie nam osoby będą pod stałą kontrolą, a my będziemy pewni, że wszystko jest w porządku.

Łatwiejsza opieka nad seniorami dzięki nowoczesnej technologii

Technologia nieustannie się rozwija, co sprawia, że nawet podstawowe elementy naszego codziennego życia stają się powoli “smart”. Inteligentne domy wyposażone są w nowoczesny sprzęt RTV i AGD, który potrafi funkcjonować bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, zgodnie z jego wolą i życzeniami. Rozwój technologii podąża tym tropem, dzięki czemu dotknął także, wydawać by się mogło niszowego, tematu, jakim jest opieka nad osobami starszymi. O tym, jak inteligentne urządzenia do monitoringu mogą zadbać o bezpieczeństwo seniorów, opowiedział Tomasz Kowalewski, specjalista do spraw systemów wizyjnych w firmie EZVIZ:

Nowoczesne kamery monitorujące są doskonałym pomocnikiem w opiece nad osobami starszymi. To małe, dyskretne urządzenia, które bezprzewodowo łączą się ze specjalną aplikacją dostępną na smartfony. Umożliwiają bieżący podgląd sytuacji w domu w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. Kamery, takie jak np. EZVIZ Mini O, oferują komunikację dwustronną, która pozwala na bezpośredni kontakt z osobą starszą.  Kamera może zostać z łatwością połączona z przyciskiem wezwania pomocy od EZVIZ, czujnikiem zalania lub czujką stanu drzwi. Przyciśnięcie przycisku pomocy przez seniora skutkuje przesłaniem powiadomienia na aplikację w smartfonie wraz z obrazem z powiązanej kamery. Tym samym całość tworzy kompleksowy system, dbający o bezpieczeństwo seniora, który może być z łatwością obsługiwany przy pomocy smartfona.

 Inteligentny monitoring zadba o bezpieczeństwo seniora

Nowoczesna kamera pozwoli nam, bez względu na miejsce naszego przebywania, sprawdzić, czy u bliskiej nam osoby starszej wszystko jest w porządku. Warto oczywiście pamiętać, że o ile nie wymaga tego sytuacja, powinniśmy zostawić seniorowi pewien stopień prywatności – nikt nie lubi być nieustannie podglądanym. Okresowe sprawdzenie, czy osoba starsza krząta się po domu, tak, jak ma to w zwyczaju, może dać nam świadomość, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Tego typu kamery często posiadają wbudowany mikrofon oraz głośnik. W ten sposób, możemy na bieżąco komunikować się z naszym bliskim, wyłącznie przy użyciu naszego smartfona. Tym samym można błyskawicznie przypomnieć o zażyciu leków czy zwyczajnie zapytać o samopoczucie.

Funkcja wykrywania ruchu może być przydatna zwłaszcza wtedy, gdy obawiamy się, że senior opuści dom. Jeśli zainstalujemy urządzenie w pobliżu drzwi, każdy ruch spowoduje błyskawiczne wysłanie powiadomienia na nasz telefon, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio zareagować. Ta funkcjonalność może w wielu modelach zostać rozszerzona o dodatkowe czujniki, które mogą wykrywać np. otwieranie drzwi czy rozlaną wodę. W przypadku firmy EZVIZ, wraz z kamerą są one połączone w jedną aplikację, która daje możliwość pełnej kontroli tego, co dzieje się w naszym domu.

Nowoczesna kamera może być przydatna nawet wtedy, kiedy zatrudnimy kogoś do opieki nad seniorem. To doskonały sposób, który pozwoli kontrolować, czy bliskiej nam osobie nie dzieje się krzywda i jest właściwie traktowana. Nagranie z monitoringu może być zapisywane, a następnie dowolnie odtwarzane, dzięki czemu nie umknie nam żaden moment. Mały rozmiar kamer i ich wysoka mobilność sprawiają, że mogą być zainstalowane w wielu różnych miejscach w domu.

W ten sposób zabezpieczymy się także przed znanymi z mediów sytuacjami, takimi jak wyłudzanie pieniędzy metodą “na wnuczka”. Powiadomienie, które pojawi się na naszym telefonie, umożliwi szybką reakcję i zapobiegnie utracie pieniędzy przez seniora. Nawet jeśli nie zdążymy odpowiednio zadziałać, archiwalne nagranie może stanowić solidny dowód, który pozwoli zidentyfikować złodzieja.

To tylko kilka przykładów, które dają świadomość tego, jakim ułatwieniem może być nowoczesna technologia. Możemy być niezwykle zabiegani i przytłoczeni obowiązkami, ale wystarczy uruchomienie odpowiedniej aplikacji na telefonie i już doskonale wiemy, co dzieje się w domu, gdzie przebywa bliska nam osoba w podeszłym wieku. Tym samym, znacznie zmniejszy to liczbę czarnych myśli piętrzących się w naszej głowie i realnie zwiększy bezpieczeństwo seniora.

źródło: EZVIZ



Autor |2018-04-11T07:11:45+01:0011 kwietnia 2018 07:11|Kategorie: Bezpieczeństwo, Dla seniora, Inne, Newsy, Sprzęt|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.