Jesteś tutaj:-, Finanse, Newsy, Prawo, Rynek-Gigant w tarapatach – Apple musi zapłacić 13 mld euro za zaległe podatki

Gigant w tarapatach – Apple musi zapłacić 13 mld euro za zaległe podatki

Amerykański gigant elektroniczny musi zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków. To rekordowa suma i jedna z największych spornych kwestii podatkowych między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Apple już zapowiedział złożenie w sądzie odwołania od ogłoszonej we wtorek decyzji Komisji Europejskiej, także Irlandzki rząd nie zgadza się z decyzją Brukseli.

W opinii KE władze Irlandii muszą wyegzekwować od Apple zwrot wartości otrzymanych w latach 2003-2014 ulg podatkowych wraz z odsetkami. Ta decyzja jest jasnym sygnałem – państwa członkowskie nie mogą przyznawać nieuczciwych korzyści podatkowych wybranym przedsiębiorstwom. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to europejskich firm, czy zagranicznych, małych, czy dużych firm będących częścią większej grupy, czy też nie – poinformowała komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager (IAR)

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

Irlandzki rząd zaprzeczył stawianym mu przez KE zarzutom, wskazując, iż „Irlandia nie udzieliła Apple żadnych przywilejów podatkowych”. Koncern płacił wszystkie należne podatki i nie otrzymał jakiejkolwiek niedozwolonej pomocy publicznej. Irlandzki minister finansów Michael Noonan uznał, że nakazanie Apple zapłaty 13 mld EUR jego krajowi jest „dziwaczne”, pisze Reuters.

Apple zapowiada odwołanie się od sankcji podatkowych UE „Złożymy odwołanie i jesteśmy przekonani, iż decyzja zostanie anulowana” – oświadczył koncern. Skrytykował jednocześnie, że KE postawiła się tutaj ponad irlandzkim ustawodawstwem podatkowym i międzynarodowym systemem podatkowym. Postępowanie Brukseli poważnie zaszkodzi inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy w Europie – ostrzegł koncernu z Cupertino.

W II kwartale tego roku fiskalnego przychody Apple’a wyniosły 50,6 mld dol i były o 13 proc. mniejsze niż przed rokiem, kiedy to w analogicznym okresie przychody firmy wynosiły 58 mld dol. Rezerwy gotówkowe koncernu wynoszą obecnie około 230 mld dolarów – z czego ponad 90 proc. zdeponowane jest poza USA, w znacznej części także w Irlandii. Decyzja KE nie wywarła na inwestorach większego wrażenia, kurs akcji Apple spadł o niecały procent.

źródło: IAR

KanAutor |2016-08-31T10:54:02+02:0031 sierpnia 2016 10:54|Kategorie: Apple, Finanse, Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Bart 31 sierpnia 2016 w 17:52 - Odpowiedz

    nie jest powiedziane ,że zapłaci APPLE bo może być tak ,że zapłaci to rząd Irlandii – kwestia zapisów w umowach

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.