Podręczniki na tablecie to unikatowe połączenie edukacji i najnowszej technologii. Mobilne urządzenie daje szansę na lekki tornister dla każdego ucznia w każdej szkole. Jest atrakcyjne i nowoczesne, przez co zmienia podejście do nauki. Uczy odpowiedzialnego korzystania z technologii obecnej w życiu zawodowym już w szkole – jest krokiem naprzód w polskiej edukacji i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pedagogów, rodziców i najważniejszych uczestników tego procesu: uczniów.

Projekt powstał z myślą o nowoczesnym nauczaniu z wykorzystaniem istniejących podręczników, które posiadają aprobatę MEN oraz popularnych wśród dzieci urządzeń – tabletów. – „Prowadzimy projekt już 3 lata, zaczynaliśmy pracę z 6 szkołami , w tej chwili pracujemy z 40 szkołami” – mówi dla Telix Jakub Orczyk, kierownik projektu.


Realizacja Projektu:

  • Udział w Projekcie jest dobrowolny – wybór wersji elektronicznej lub papierowej należy do rodziców i uczniów.
  • Koszt podręczników elektronicznych jest podobny do ich odpowiedników papierowych.
  • Aplikacja z podręcznikami może być zainstalowana na urządzeniu, które posiada uczeń lub urządzeniu zakupionym w Projekcie. tablet od momentu zakupu w ramach Projektu pozostaje własnością ucznia.
  • Każdy uczestnik Projektu otrzymuje licencję na dwa urządzenia (możliwość instalacji na tablecie, smartfonie lub PC). Komplet e-podręczników jest dostępny na wszystkich urządzeniach przez cały okres nauki.
  • Ćwiczenia do wybranych e-podręczników mogą być dostarczane w formie papierowej w ramach Projektu.
  • Rodzic dokonuje płatności na początku roku w kwocie zależnej od wybranych tytułów.

– „Mamy zdigitalizowane podręczniki 12 wydawców. Zaczynaliśmy od szkół gimnazjalnych, w tym roku rozszerzyliśmy projekt na szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne. Uczniowie na tabletach mają komplet podręczników, często tez korzystają z podręczników w wersji on-line na stronie podreczniki.multiedukacja.pl” – dodaje Jakub Orczyk.

Założenie wypracowane przez Rady pedagogiczne szkół z którymi twórcy projektu pracują jest takie, iż uczniowie mają ćwiczenia w formie papierowej – tak aby ćwiczyć pisanie i przygotowanie do egzaminów w formie papierowej. Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum otrzymują 10 calowy tablet, na którym znajduje się komplet podręczników do pierwszej klasy gimnazjum.

W ramach projektu Multiedukacja dostarcza urządzenia z systemem iOS oraz Android. – „Często wykorzystujemy rozwiązania do bezprzewodowej komunikacji tabletu z rzutnikiem, wprowadzając rzeczywistą mobilność nauczyciela podczas lekcji” – podkreśla Kierownik projektu.

Wszystkie szkoły, które rozpoczynają projekt kontynuują go w kolejnych latach. Oczywiście taki projekt bardzo mocno zmienia szkołę – warsztat pracy nauczyciela, infrastrukturę sieciową, dlatego na pewno dziś to nie jest rozwiązanie, które może zafunkcjonować w każdej placówce oświatowej.

– „Wiemy tez już iż przed rozpoczęciem pracy w ten sposób konieczne jest gruntowne przeszkolenie Rady Pedagogicznej z działania urządzeń mobilnych oraz z metodyki pracy na lekcji z urządzeniami mobilnymi” – konkluduje Jakub Orczyk.

Materiał Video z jednej ze szkół

źródło: wł.

Kan