Sam Fbox ATV to niewielkie (wymiary: 105 x 105 x 20 mm, 200 g), nie rzucające się w oczy i nie psujące wyglądu salonu urządzenie, które można schować w dowolnym miejscu lub nawet zamontować na obudowie telewizora. Niewielkie rozmiary pozwalają nawet wrzucić FBOXa w kieszeń czy jako dodatek do torby na laptopa. Pasywne chłodzenie przekłada się na brak uciążliwego hałasu, a niskie zużycie energii (max 10W, standby: ≤ 0.5W ) sprawia, że nie będzie zbyt odczuwalny dla domowego budżetu. Konstrukcja FBOXa, wykonana z matowego plastiku dobrej jakości (nie łapie tłustych odcisków naszych palców), jest zwarta i dająca poczucie pewności, że będzie nam długo służył. A dzięki czterem stopkom, które zostały zaopatrzone w gumowe nakładki sprzęt nie przesuwa się po powierzchniach.


Wejścia/wyjścia

Porty w Set-top boxie (przystawka STB, dekoder STB) są rozmieszczone ergonomicznie. Z przodu standardowo znajdziemy odbiornik sygnału pilota (iR). Na tylnej ściance odnajdziemy złącza HDMI 2.0 i Ethernet (RJ45 10/100Mbit Ethernet), a także gniazdo zasilania (DC 5V ) i port AV (AV 3.5 mm jack) oraz S/PDIF optyczne.


Na prawej ściance umieszczono dwa porty USB (USB 3.0 / USB 2.0). Zaś po przeciwnej stronie znalazło się miejsce na slot kart microSD.



Instalacja urządzenia nie powinna sprawić problemu nawet osobie pierwszy raz korzystającej z przystawki do Smart TV. Wystarczy podłączyć mini PC do wolnego gniazda HDMI w telewizorze, a wtyczkę USB do zasilacza. Włączamy TV, ustawiamy źródło na port HDMI, w który wpięliśmy Fbox ATV i naszym oczom ukazuje się ekran startowy androida. Menu systemowe jest zgodne z duchem estetyki Material Design, zaś nakładka producenta pozwala w szybki i wygodny sposób uzyskać dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia.


Ferguson po raz pierwszy wprowadza w tej linii urządzeń procesor HiSilicon – wydajną konstrukcję stworzoną z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach i mediach. Aby w pełni wykorzystać możliwości układu, urządzenie wyposażone zostało w 2 GB pamięci RAM DDR 4, co pozwala na realizację wielu zadań jednocześnie z niezachwianą optymalnością. System działa szybko, nie ma problemu z przeglądaniem internetu, czy oglądaniem filmów. Specyfikacja sprzętu stawia na niezawodne komunikowanie się z innymi urządzeniami. Obsługa dwóch zakresów działania sieci Wi-Fi 2,4 i 5 GHz oraz standardu AC umożliwia przesyłanie znacznych ilości danych, oglądania serwisów VOD w 4K, przeglądanie internetu czy odtwarzanie muzyki z plików.


Całe urządzenie działa w oparciu o stabilną dystrybucję systemu Android 7.0 Nougat. System obsługuje urządzenia zewnętrzne, zapewnia stabilne połączenia sieciowe. Fbox ATV po raz pierwszy wprowadza w linii urządzeń FBOX dedykowany odbiornikom multimedialnym system Android for TV dla telewizorów. Oznacza to, że aplikacje dostępne dla użytkownika w pełni dostosowane są do obsługi za pomocą pilota. Równocześnie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, dzięki udostępnieniu systemu Linux (Debian), mini PC staje się niedrogą alternatywą dla serwerów NAS. Systemy Android i Linux funkcjonują równocześnie, dzięki czemu użytkownik nie musi wybierać, z dobrodziejstw którego systemu będzie korzystał. Fbox ATV udostępnia fabrycznie wgrane serwery: Plex, ftp, Transmission i SSH (dostęp do powłoki na prawach roota). Linuksowy geek stworzy sobie z tego urządzenia seedboxa, serwer Plex, klienta sieci BitTorrent Transmission czy serwer FTP. FBOX ATV zapewnia pełne sprzętowe wsparcie dla technologii VR. Po połączeniu się z siecią urządzenie staje się w pełni funkcjonalne.


System zainstalowany na naszej przystawce TV jest „czysty”, co ucieszy dużą część użytkowników. W celu instalacji tego, co jest nam potrzebne wystarczy wejść do sklepu Play i wybrać dla siebie wszystko, co nam niezbędne do jak najlepszego wykorzystania naszej przystawki. A pulpit, to tradycyjny, androidowy ekran domowy, pasek dolnych ikon oraz folder z aplikacjami. Dekoder STB, jak na androidowe urządzenie przystało, ma zaimplementowane podstawowe usługi Google.Aby zaradzić temu, ze nie można znaleźć aplikacji mobilnych w Fbox ATV, producent zapewnił aplikację „Aptoid”. To alternatywny sklep z aplikacjami i program do tworzenia kopii zapasowych, który zastępuje Google Play. Aplikacje pobierają i instalują bezpośrednio z Aptoide, które również zarządza aktualizacjami. To, co rozczarowuje, to standard treści, ponieważ trudno odróżnić dobre aplikacje od śmieci.


Jeżeli chodzi o odtwarzanie mediów, to bez potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji/kodeków, Ferguson Fbox ATV odtwarzał dosłownie każdy format pliku audio czy wideo. Naprawdę, ciężko znaleźć jakąś funkcję nieobsługiwaną przez tę aplikację. Oczywiście set-top box zapewnia możliwość wygodnego odtwarzania filmów w jakości 4K Ultra HD i 60 klatkach. Obsługa UHD zapewnia płynność obrazów, ultra wysoką rozdzielczość i głębię. Urządzenie wspiera również sprzętowo kodek HEVC H.265, podwajający stopień kompresji danych w porównaniu do H.264, zachowując przy tym tę samą, wysoką jakość. Zaś z obsługą większości formatów filmowych czy muzycznych poradzi sobie oprogramowanie KODI.


Oferuje szeroki spectrum kolorów, co pozwala na oddanie szczegółowego i pełnego detali obrazu. W wysokich rozdzielczościach odtwarzanie filmów, było płynnie. Podobnie rzecz ma się z odtwarzaniem napisów, a co najważniejsze, prawidłowo wyświetlały polskie znaki diakrytyczne. Wtyczki obsługujące polskie napisy do filmów czy seriali w locie pozwolą odnaleźć i dobrać idealnie pasujące wersje.


STB w pełni też obsługuje sprzętowe wsparcie dekodowania standardu Dolby Digital oraz połączenia wielu kanałów 5.1, 7.1, Dolby Atmos 9.1.2 do prostego sygnału stereo w razie takiej potrzeby. Dzięki bogactwu dostępnych złącz odtwarzacz bez problemu można podłączyć z większością dostępnych na rynku telewizorów i zestawów kina domowego.