Jesteś tutaj:-, Aplikacje, Inne, Internet mobilny, Newsy, Reklama, Tablety-Miliony użytkowników pobrało aplikację Google Play zawierającą moduł reklamowy

Miliony użytkowników pobrało aplikację Google Play zawierającą moduł reklamowy

Moduły reklamowe wbudowane w aplikacje dla Androida mające na celu osiąganie dochodów z reklam rozpowszechniły się na bardzo szeroką skalę. Wiele z tych wtyczek działa w dość agresywny sposób: tworzą one niepożądane ikony i wyświetlają banery oraz okienka wyskakujące zawierające reklamy. Specjaliści Doctor Web wykryli w Google Play aplikację zawierającą jeden z tych modułów, która została zainstalowana przez ponad 50.000.000 użytkowników.


Specjaliści Doctor Web przebadali aplikację klawiatury ekranowej o nazwie TouchPal. Posiadacze urządzeń mobilnych mogą jej używać zamiast standardowej klawiatury dla Androida. W rzeczy samej działa ona zgodnie z wymaganiami, ale oprócz modułu klawiatury zawiera też niepożądany moduł reklamowy. Zgodnie z systemem klasyfikacji Dr.Web został on nazwany jako Adware.Cootek.1.origin.


Dodatkowo Adware.Cootek.1.origin osadza reklamy na ekranie blokady i wyświetla banery za każdym razem, gdy urządzenie mobilne zostanie odblokowane.


Pomimo faktu, że sam TouchPal nie jest złośliwym programem, to zawarty w nim niepożądany moduł Adware.Cootek.1.origin powoduje, że korzystanie z urządzenia mobilnego staje się bardzo utrudnione z przyczyny atakującego je ciągłego strumienia wyskakujących powiadomień i nieusuwalnych widżetów. Biorąc pod uwagę fakt, że ta wtyczka jest wbudowana bezpośrednio w oprogramowanie TouchPal, użytkownicy mogą ją usunąć jedynie poprzez skasowanie głównej aplikacji. Sygnatura wirusa Adware.Cootek.1.origin została dodana do bazy wirusów, więc Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywa go we wszystkich programach.

źródło: Dr.Web

Kan

Autor |2017-03-10T06:26:37+01:0010 marca 2017 06:26|Kategorie: Android, Aplikacje, Inne, Internet mobilny, Newsy, Reklama, Tablety|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Empty 10 marca 2017 w 17:40 - Odpowiedz

    Przymusowe zachęcanie ludzi do oglądanie reklam sprawia że system jaki by nie był czy to Windows czy to Android (bazujący na linux’ie) Czy też Mac OS. Z automatu odpycha ludzi którzy korzystają z systemu jako z narzędzia, w pracy w czy w domu. Jak wiadomo Telefon / Smartfon jest obecnie popularnym urządzeniem i można śmiało powiedzieć że w tych czasach to standard. Dla tego też zapychanie tego urządzenia reklamami i podobnymi usługami sprawia że nawet najnowsze rozwiązania odnośnie architektury sprzętu (jakość urządzenia) streszczając… Spada!. A płacimy nadal za to co jest „wyjątkowe”. Trzeba powiedzieć jasno… Przymusowe rozwiązania to tylko gwóźdź do trumny. Obecnie proszę spojrzeć na Windows 10, gdzie jego podstawa w działania to REKLAMY. Obecnie nie dostrzegamy tego , i być może nie jest to jeszcze taki problem by się tym przejmować. Ale nie wiem czy ktoś zna politykę Windows i Google. To jedna wielka reklama by jego powiązane kontakty mogły się spełniać w świecie biznesowym. Czasami jak obecny artykuł to jednorazowa akcja mająca na celu zrobić „szum” wokół danym produktu reklamowanym „niby” utwierdzając w przekonaniu że dany problem jest tylko „przeoczeniem” czy „efektem ubocznym”. A prawda jest taka że narzucają nam oglądanie i zawieranie interakcji na siłę z czymś co kompletnie nie ma obecnie znaczenia. To my mamy prawo wyboru i wpływu na to co wokół nas powinno się dziać. Otwórzmy oczy i zaprzestańmy poszerzaniu się łamanie najważniejszego prawa na tym świecie. Prywatności i Swobody decydowania za nas samych. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.