Jesteś tutaj:-, Apple, Internet, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Rynek-Microsoft: Windows 10 z nowymi funkcjami oraz obsługą aplikacji z iOS i Android

Microsoft: Windows 10 z nowymi funkcjami oraz obsługą aplikacji z iOS i Android

W środę firma Microsoft zapowiedziała nowe funkcje Windows 10 oraz przedstawiła zbiór pakietów do tworzenia oprogramowania (SDK), które pomogą deweloperom w przenoszeniu aplikacji internetowych, .NET, Win32, Android i iOS na Windows 10. Podczas dorocznej konferencji Build Microsoft zapowiedział też nowe usługi Microsoft Azure dla aplikacji inteligentnych, narzędzia Visual Studio i .NET oraz środowiska uruchomieniowe do Windows, Mac i Linux, a także interfejsy API, które pomogą budować zaawansowane aplikacje z wykorzystaniem usług Office 365.

Microsoft ma ambitne plany wobec platform, które stwarzają nowe możliwości deweloperom Windows, Azure i Office” — powiedział Satya Nadella, CEO Microsoftu. „Razem stworzymy bardziej osobiste i inteligentne rozwiązania, które pomogą miliardom ludzi osiągnąć więcej”.

Windows 10 oferuje unikatową skalę i otwiera przed deweloperami nowe możliwości

Microsoft przedstawił kilka nowych funkcji Windows 10, od możliwości skalowania interfejsu aplikacji na różnych urządzeniach do nowych sposobów budowania kodu dla Windows 10. Ze względu na ogromny potencjał nowego systemu firma szacuje, że w roku fiskalnym 2018 na świecie będzie miliard aktywnych urządzeń Windows 10.

Microsoft wyjaśnił bliżej, jak deweloperzy mogą stworzyć jedną aplikację, która będzie działać na wszystkich urządzeniach Windows 10, automatycznie adaptując się do różnych rozmiarów ekranu. Dzięki Universal Windows Platform twórcy oprogramowania mogą dostosować aplikacje do unikatowych możliwości każdego urządzenia, integrować Cortanę i Xbox Live ze swoimi aplikacjami, oferować bezpieczne transakcje finansowe, wyświetlać hologramy oraz publikować swoje programy w Windows Store. Ponadto firma pokazała, jak aplikacje mogą skalować swój interfejs z wykorzystaniem rozwiązania Continuum, również stanowiącego część Universal Windows Platform, które pozwala używać telefonów do pracy lub rozrywki tak, jak komputerów PC1.

Windows Store zaoferuje jednakowe wrażenia użytkownikom wszystkich urządzeń Windows 10 i ułatwi wyszukiwanie interesujących treści, w tym aplikacji, gier, muzyki, wideo oraz innych materiałów2. Transakcje będą korzystać z szeregu popularnych opcji płatności, w tym z największego systemu rozliczeń operatorskich, do którego należy 90 operatorów sieci komórkowych. USA Today, WeChat, Disney i Netflix Inc. to tylko kilku partnerów wspomnianych w przemówieniu, którzy budują już aplikacje dla Windows Store.

Microsoft powitał wszystkich deweloperów na Universal Windows Platform, zapowiadając cztery nowe pakiety do tworzenia oprogramowania, które ułatwią przenoszenie aplikacji internetowych, .NET, Win32, iOS i Android do Windows Store z minimalnymi modyfikacjami kodu. Dzięki temu twórcy oprogramowania będą mogli zacząć od istniejącego kodu dla Androida lub iOS, zintegrować go z funkcjami Universal Windows Platform, a następnie rozpowszechniać nową aplikację za pośrednictwem Windows Store.

Przedstawiono też nowe funkcje Microsoft Edge, przeglądarki internetowej Windows 10, które ułatwiają użytkownikom odkrywanie nowych aplikacji oraz umożliwiają przyszłe rozszerzanie oprogramowania za pomocą języków JavaScript i HTML.

Podkreślając potencjał Windows 10, Microsoft omówił postępy, które poczynił w ciągu niespełna 100 dni od pierwszej prezentacji Microsoft HoloLens — pierwszego na świecie autonomicznego komputera holograficznego, który działa pod kontrolą Windows 10 – i pokazał, jak klienci tacy jak Trimble, Case Western Reserve University oraz Cleveland Clinic używają tej innowacyjnej technologii.

Microsoft pokazał prototyp elastycznej bazy danych Azure SQL, która pozwala niezależnym producentom oprogramowania oraz dostawcom „oprogramowania jako usługi” (SaaS) łączyć zasoby tysięcy baz danych, a przez to skorzystać na efektywnym zużyciu zasobów, niskiej cenie i wysokiej wydajności, jaką oferuje chmura publiczna. Aby pomóc deweloperom w zarządzaniu dużymi zbiorami danych, Microsoft przedstawił Azure SQL Data Warehouse, pierwszy w branży chmurowy magazyn danych klasy korporacyjnej oferowany jako usługa, który można zwiększać, zmniejszać lub wstrzymywać w ciągu kilku sekund. Firma zapowiedziała też Azure Data Lake, otwarte i wysoce skalowalne repozytorium danych, które obsługuje petabajtowe pliki oraz zapewnia szybką integrację z usługami Azure HDInsight, Azure Machine Learning, Cloudera i Hortonworks, umożliwiając szybkie wyciąganie wniosków z olbrzymiej ilości danych.

Aby zwiększyć produktywność każdego dewelopera, Microsoft zapowiedział nowe narzędzia oraz środowiska uruchomieniowe dla wielu platform i urządzeń. Visual Studio Code, dostępny w wersji Preview dla Windows, Mac i Linux, to bezpłatny, skupiony na kodzie edytor zoptymalizowany pod kątem aplikacji internetowych i chmurowych. Zacieśniając współpracę ze społecznościami open source i .NET, Microsoft przedstawił wersję Preview rozwiązania .NET Core dla Windows, Linux i Mac OS X. Microsoft opublikował też wersję Release Candidate pakietu Visual Studio 2015, który ułatwia budowanie i wdrażanie aplikacji na platformach Windows, Linux, iOS i Android.

Office pomaga deweloperom docierać do nowych użytkowników i budować inteligentne rozwiązania

Microsoft pokazał też nowe rozwiązania, które pozwolą deweloperom dotrzeć do 1,2 mld użytkowników pakietu Office, w tym nowy interfejs programistyczny Office Graph, rozszerzoną obsługę dodatków dla iPada i Outlooka oraz ujednolicone API. Office Graph API pozwala klientom i twórcom oprogramowania odczytywać i uzupełniać Office Graph, inteligentny magazyn danych o użytkownikach, usługach i relacjach Office 365. Ujednolicone API programów OneNote, Outlook i OneDrive, w połączeniu z Office Graph, przyczynią się do powstania aplikacji, które pomogą konsumentom oraz organizacjom wykorzystać ich najcenniejsze i najprzydatniejsze dane.

Ze względu na ogromny potencjał nowego systemu firma szacuje, że w roku fiskalnym 2018 na świecie będzie miliard aktywnych urządzeń Windows 10.


1 W dniu premiery funkcja ta będzie ograniczona do wybranych telefonów klasy wyższej. Zewnętrzne monitory muszą być wyposażone w wejście HDMI. Akcesoria sprzedawane oddzielnie.
2 Dostępność aplikacji oraz wrażenia użytkownika mogą zależeć od rynku.

źródło: Microsoft

KanAutor |2015-04-30T16:20:41+02:0030 kwietnia 2015 16:20|Kategorie: Android, Apple, Internet, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Rynek|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. hkm 1 maja 2015 w 04:42 - Odpowiedz

    No to Winda pozamiata. Ciekawe tylko czy nie zaśmieci system jak to jest w Androidach

  2. yerba 1 maja 2015 w 04:54 - Odpowiedz

    Jest, jest, jest jakby powiedział były premier

  3. wanaa 7 maja 2015 w 16:32 - Odpowiedz

    PO CO te kafelki? Równia pochyła w dół niestety da się odczuć. Ostatni system Windows godny uwagi to był Windows 7 i Windows XP. Windows 8 to porażka!!!!! Trzeba sie podwójnie zastanowić, w sklepach strasznie nachalnie zachęcali do 8 gdy w sprzedaży była jeszcze 7… A tu klops.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.