Bell Labs, kultowy ośrodek badawczy Alcatel-Lucent, po raz pierwszy w swej 90-letniej historii wydał książkę, w której przedstawia przyszłość technologii i komunikacji. Publikacja autorstwa dr. Marcusa Weldona i naukowców z Bell Labs to poparta latami doświadczeń wizja tego, jak technologie będą wpływały zarówno na nas, jak i otaczającą nas rzeczywistość.


Zespół naukowców z Bell Labs, który ma w swym dorobku 8 Nagród Nobla, wydał pierwszą książkę w swojej historii. Zdaniem dr. Weldona, Prezesa Bell Labs i CTO Alcatel-Lucent, jesteśmy świadkami początku nowej cyfrowej ery, która będzie kształtowana przez digitalizację i połączenie wszystkich i wszystkiego w celu optymalizacji procesu podejmowania decyzji przez człowieka, a także automatyzacji codziennych czynności. Książka próbuje pokazać technologiczny kontekst tych zmian, równocześnie rozpoczynając dyskusję, która pomoże branży telekomunikacyjnej odpowiednio przygotować się i dostosować do dynamicznych zmian rzeczywistości kształtowanej przez rozpoczynającą się właśnie szóstą technologiczną rewolucję.

Branżę telekomunikacyjną czekają wyzwania o nieznanej wcześniej skali w celu sprostania wciąż ewoluującym wymaganiom użytkowników. W ciągu następnych kilku lat firmy i specjaliści będą musieli na nowo zdefiniować koncepcje projektowania, budowania sieci i zarządzania nimi, równocześnie podejmując odpowiednie decyzje technologiczne i biznesowe pozwalające nie tylko na utrzymanie się na rynku, ale także na rozwój” – powiedział Piotr Oniszczuk z Bell Labs. „The Future X Network, napisana przez Marcusa Weldona, zapewnia wyjątkową analizę i wgląd w kierunki przyszłego rozwoju branży i technologicznych przełomów, które będą konieczne tak na poziomie struktury sieci, jak i systemów” dodaje.

The Future X Network: A Bell Labs Perspective pokazuje, w jaki sposób naukowcy z Bell Labs postrzegają rozwój nowej technologicznej ery i towarzyszące jej wyzwania – zarówno na poziomie architektury sieci, jak i systemów zarządzających nimi, a także ich wpływu na rynek. Poszczególne rozdziały książki poświęcone są kluczowym zagadnieniom i obszarom zmian związanych z sieciami, systemami i innowacyjnymi modelami biznesowymi, które będą definiowały cyfrową przyszłość. Książka zawiera ambitne spojrzenie na problematykę, m.in. Internet of Things, bezpieczeństwa, chmury, sieci bezprzewodowych, inteligentnego domu, dostępu szerokopasmowego czy przedsiębiorstw.

Zdaniem autora, dr. Marcusa Weldona, „wkraczamy w erę kreowanej przez człowieka technologicznej rewolucji, która całkowicie zmieni świat – dotykając też każdego z nas. Będzie ona równocześnie globalna i lokalna, a jej cechą charakterystyczną będą pojawiające się niemal z dnia na dzień innowacyjne rozwiązania. To właśnie zderzenie rynków globalnych i lokalnych będzie stymulacją do powstania przełomowych technologii i dynamicznych zmian. Naszym zdaniem sprawi ona, że pierwsza era informatyczna, wyznaczona przez powstanie i rozwój Internetu, z nowej perspektywy będzie wydawać się jedynie wstępem do czegoś większego.”

Jak mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog zajmujący się innowacyjnymi technologiami: „Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo technologia wpływa na nasze życie. Przyswajamy nowe wynalazki, doceniamy ich szybkość, kompatybilność i to, że ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie Czy to, z czym mamy do czynienia dzisiaj to ewolucja czy rewolucja technologiczna? Większość badaczy-inżynierów, zajmujących się nowymi technologiami uważa, że mamy do czynienia z ewolucją. Z kolei badacze społeczni patrzą na ogromny skok technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady na świecie, jako na rewolucję.”

O autorze:

Marcus Weldon, jako Prezes Bell Labs i CTO Alcatel-Lucent, odpowiada za opracowanie i wdrożenie technologicznej strategii rozwoju firmy i wprowadzanie innowacji do portfolio oferowanych rozwiązań. Uznawany jest za jednego z wiodących wizjonerów branży telekomunikacyjnej – jest ceniony za jasność, głębię i trafność analiz, a także za umiejętność wyboru przełomowych technologii spośród wielu opracowywanych innowacji, m.in. modernizację sieci dzięki VDSL, ewolucję sieci nakładkowej LTE oraz wprowadzenie Small Cells umożliwiających integrację usług klasy operatorskiej w małych komórkach bazowych, powstanie koncepcji wirtualizacji sieci i SDN jako technologii stojących za rozwojem rynku, a także wdrażanie nowoczesnej architektury chmury. Razem z naukowcami z Bell Labs stworzyli unikalny system, który ma na celu „wynalezienie przyszłości” sieci i całego przemysłu telekomunikacyjnego.

źródło: Alcatel-Lucent