Smartfony to świetne narzędzia do pracy i zabawy. Niestety ich czas pracy na baterii często okazuje się zaskakująco krótki. Nowy rodzaj akumulatora aluminiowo-jonowego m.in. do telefonów komórkowych, którego ładowanie może trwać tylko minutę, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w USA.


Ponadto rozwiązanie, które odznacza się bardzo dużą żywotnością – do 7,5 tys. cykli ładowania i rozładowywania. Typowy akumulator litowo-jonowy wytrzymuje ok. 1000 cykli. Do tego nowy akumulator, bazujący na aluminium jest elastyczny, można go zginać do pewnego stopnia. Jest także tani w produkcji i o wiele bardziej bezpieczny- można go nawet w trakcie działania przewiercić i nie ulegnie on zapaleniu. Jak może to być niebezpieczne, przekonał się już niejeden użytkownik, któremu telefon wyposażony w ogniwo litowo-jonowe, wybuchł w kieszeni.

O prawdziwych innowacjach w ostatnim czasie nie słyszymy zbyt często. Zatem nowe ogniwo powinno wzbudzić szczególne zainteresowanie. Tymczasem okazuje się, że stworzenie nowej generacji baterii zajmie jednak badaczom jeszcze trochę czasu. Powód, opracowany prototyp nie daje wciąż napięcia pozwalającego na konkurowanie z akumulatorami litowo-jonowymi.

Hongjie Dai’a, który przewodził zespołowi naukowców pracujących nad baterią, przyznał na łamach magazynu „Nature”, że prace nad nią trwały długo. Jak dodał Dai’a, przełom w pracach nastąpił, gdy badacze zdecydowali się połączyć aluminium z grafitem.

Źródło: Stanford University

Kan