W porównaniu do Europy czy Stanów Zjednoczonych, nasza wiedza na temat recyklingu telefonów komórkowych wciąż jest znikoma. Wg ostatnich szacunków GUS na jednego człowieka żyjącego w naszym kraju przypada 1,3 karty SIM. Niestety, mało kto z nas wie co zrobić ze starym telefonem, a przecież rozwiązań nie brakuje.

Jeden mieszkaniec Polski posiada 1,3 aktywnej karty SIM

Żeby dokładniej przybliżyć trend ukazujący wzrost posiadanych kart SIM w polskim społeczeństwie przedstawiamy wyniki badań na przełomie kilku lat wstecz. Już w 2006 roku penetracja telefonii komórkowej (stosunek aktywnych kart do liczby mieszkańców) w naszym kraju wynosiła blisko 97%. Cztery lata później, w roku 2010 ten sam współczynnik był jeszcze większy. Na stu mieszkańców przypadało wówczas prawie 125 kart SIM, czyli 1,25 kart na jednego mieszkańca.

W następnym roku liczba wzrosła do 130 kart na 100 mieszkańców. Na jednego mieszkańca przypada co raz więcej kart SIM, a co za tym idzie, wzrasta liczba urządzeń. Zdecydowana większość abonentów sieci wybiera smartfony, natomiast wcale nie pozbywa się starych telefonów. Również w różnego rodzaju firmach gdzie lawinowo wymienia się urządzenia swoim pracownikom, starsze modele przepadają w zapomnienie, lądując w szufladach czy magazynach.

Dlaczego recykling jest ważny?

Eksperci szacują, że obecnie w Polsce jest ok. 70 milionów nieużywanych telefonów komórkowych, natomiast tylko 2 % z nich trafia rocznie do recyklingu. Jest to liczba przerażająco niska, skoro 98% telefonów pozostaje niewykorztstane. Jeśli telefon trafi na wysypisko, jedna bateria aparatu telefonicznego zawiera w sobie dosyć kadmu, aby zatruć 600 000 litrów wody! Starsze urządzenia, z których już nikt dziś nie korzysta mają bowiem spory potencjał odnawialności, a mało kto wie, że aż 90% materiałów, z których są zbudowane, można wykorzystać ponownie. Ponadto z 6 tys. telefonów można odzyskać metale szlachetne (tj. złoto, kadm, platyna) o wartości przekraczającej 5 tysięcy złotych.

Gdzie sprzedać telefon?

Miejsc gdzie można sprzedać telefon do recyklingu lub z przeznaczeniem ponownego wykorzystania, a przy okazji zarobić na tym jest już w Polsce kilkaset. Z operatorów sieci komórkowych, w akcję zaangażowane są Orange, Play czy Plus. Do akcji przyłączyło się także Allegro, które nie jest siecią komórkową.

Wśród sieci komórkowych działających na polskim rynku, model najbardziej pro-kliencki wykorzystują Play i Plus. W obydwu sieciach można sprzedawać telefony w odpowiednich punktach (salonach). Różnica między sieciami jest taka, że wycena przeprowadzona w salonach Play jest wiążąca i dokładnie taką kwotę otrzymuje użytkownik, który zdecyduje się sprzedać telefon. Natomiast w salonach sieci Plus klient pozna tylko szacunkowa kwotę. Telefon ostatecznie musi odwiedzić serwis, a po wizycie podawana jest ostateczna wycena. Klient oprócz gotówki może wybrać również zapłatę w bonach, które można wykorzystać w salonach, płacąc nimi np. za telefon. W Play kwotę w całości może wykorzystać na dowolnie wybrany przez siebie cel. Ważne jest również, że aby sprzedać telefon, nie musi być on całkowicie sprawny oraz nie ma obowiązku przyniesienia ładowarki czy pudełka z akcesoriami.

Zastanówmy się więc czy nasza liczba aktywnych kart SIM jest taka sama jak urządzeń które posiadamy i czy oby na pewno z każdego z nich jeszcze korzystamy? Być może warto odwiedzić jednego z operatorów i nie tylko opróżnić szufladę, ale przy okazji pomagając środowisku zyskać dodatkowe pieniądze.

źródło: Karol Makowski