Dane podstawowe

Błyszcząca metaliczna obudowa ozdobiona chromowymi elementami sprawia, że telefon wygląda wyjątkowo i luksusowo. Ponadto cyfrowy aparat o rozdzielczości 1,3 megapiksela z funkcją wideo i obsługa całego spektrum komunikacji mobilnej: Push and Talk, Bluetooth, MMS, SMS oraz poczta elektroniczna daje nam powód by umiejscowić ten model zdecydowanie do klasy wyższej niż średnia.

Siemens CX75

Wygląd Siemensa CX75 jest trochę ekstrawagancki i myślę, że może się podobać, przynajmniej wyróżnia się pośród nowych terminali jakie w ostatnim czasie pokazały się na naszym rynku. Aparat jest lekki, waży 98 gramów i zapewniam, że bardzo dobrze leży w dłoni. Gdy popatrzymy z przodu na telefon o wymiarach 111,7 x 48 x 19,5 mm widzimy wyświetlacz o rozdzielczości 132 x 176 pikseli oferujący 262 tysiące kolorów, co jest dobrym wynikiem w tej klasie telefonów. Ekran oddziela od pozostałej części szara, metaliczna obwódka. Powyżej ekranu umieszczono głośnik, a górna część obudowy zakończona jest gładką zaokrągloną powierzchnią. Na górnej krawędzi telefonu jest mały otwór, który służy jako uchwyt do połączenia z samochodowym zestawem głośnomówiącym.
Reszta przedniej części telefonu zajęta jest przez klawiaturę, która ma dosyć duże, szare klawisze numeryczne i chromowane funkcyjne. Głównym elementem funkcjonalnej części klawiatury jest dżojstik, umieszczony po środku.
W dolnej części telefonu wbudowane jest gniazdko przyłączeniowe telefonu (dla ładowarki, zestawu słuchawkowego, lampy błyskowej itp.). Wyżej znajdziemy pokrywę złącza chroniącą kartę pamięci typu RS-MultiMediaCard.
W dolnej części z lewej strony obudowy umieszczono port podczerwieni IrDA z prawej mamy 2 podłużne, chromowane przyciski, które uruchamiają aparat fotograficzny lub aktywują funkcję „push to talk”. Bocznymi przyciskami możemy także regulować głośność podczas rozmowy telefonicznej.

Siemens CX75

W tylnej części obudowy rzuca się w oczy wtyczka anteny zewnętrznej, wygrawerowane logo producenta i srebrna obwódka obiektywu aparatu fotograficznego. Poniżej mamy pokrywę baterii. Konstruktorzy wyposażyli ten model w akumulator typu Li-Ion o pojemności 750mAh, która według producenta ma oferować do 250 godzin w trybie czuwania i 5 godzin rozmów. Test pokazał, że są to zbyt optymistyczne osiągi – przy dosyć intensywnym eksploatowaniu wytrzymał 3 dni.

Menu główne

Do menu wchodzimy przez wciśnięcie dżojstika, który moim zdaniem jest zbyt głęboko wbudowany. Sam dżojstik porusza się dosyć swobodne i lekko.

Menu składa się z 9 graficznych ponumerowanych ikonek symbolizujących: Książkę adresową, Historię połączeń, Rozrywkę, Aparat, Wiadomości, Organizer, Dodatki, Moje i Ustawienia. W momencie gdy zaznaczymy którąś z nich okazuje się, że są animowane. Zakładki menu po naciśnięciu mają już postać tekstową. Dowolna funkcja może być wybierana bezpośrednio z klawiatury poprzez wprowadzenie sekwencji odpowiednich numerów. Menu główne jest w miarę szybkie i bardzo i intuicyjne.

Siemens CX75

Pierwsza pozycja w Menu głównym to Książka adresowa gdzie możemy określić, z którego opisu będziemy korzystać w pierwszej kolejności, do wyboru: Książka telefoniczna (przechowywana na karcie SIM) lub Książka adresowa z możliwością zamieszczenia do 1000 kontaktów. Możemy sobie także przygotować swoją Wizytówkę. Podobnie jak większość nowych telefonów niemieckiej firmy, również C75 ma moim zdaniem dość dobrze rozbudowaną Książkę telefoniczną. Każdemu kontaktowi można przypisać( imię, nazwisko, 3 numery telefonu, faks, adres email, adres firmy/domowy, ksywę w programie komunikacyjnym oraz przyporządkować do Grupy i dołączyć do niego obrazek. W telefonie zaprogramowano 9 grup w celu łatwiejszego zarządzania, w przypadku siedmiu można zmieniać nazwy. Przypisanie do Grup jest o tyle ważne, że do poszczególnego kontaktu nie można przypisać konkretnego dzwonka. Dla zapominalskich jest także możliwość zapisania daty urodzenia, która jest zapamiętywana w kalendarzu.

Pod numerem 2 mamy historię naszych połączeń oraz Czasy i Opłaty. W historii zapamiętanych może być do 500 wpisów. W zakładce Ustaw opłaty można sobie ustawić wyświetlanie czasu trwania oraz koszt połączenia, które wyświetla się automatycznie po zakończonej rozmowie.

Kolejna z ikonek Menu głównego prowadzi nas do rozrywkowej części funkcji naszego telefonu, w której oprócz Gier mamy także zakładkę z aplikacjami oraz część poświęcona Internetowi.
Samym grom nie poświęcałbym zbyt dużo uwagi. Urządzenie obsługuje Javę ma możliwość rozbudowy pamięci więc każdy Użytkownik znajdzie niezliczoną ilość programów, które pozwolą mu znaleźć sposób na nudę. Dodać należy, że CX75 obsługuje gry 3D (dzięki interfejsowi Bluetooth dostępne również w trybie wielu graczy). W Aplikacjach zainstalowano edytor zdjęć, który bardzo przydaje się ze względu na niezbyt rozbudowane możliwości ustawień aparatu cyfrowego, o czym później.
Ustawienia
W ustawieniach znajdziemy między innymi możliwość spersonalizowania telefonu. Wyboru jednego z sześciu rożnych profili. W profilu można zapisać różne ustawienia, aby dopasować telefon np. do poziomu hałasu otoczenia lub okoliczności używania np. w samolocie, samochodzie lub z zestawem słuchawkowym itp. CX 75 ma domyślnie ustawione sześć profili i możliwość dwóch indywidualnie.

Do planowania codziennych zadań przyda się zintegrowany organizator w Menu Organizer. Pod tą właśnie pozycją w menu telefonu kryją się: kalendarz, przypomnienia, zadania, terminy, alarmy, nagrania oraz strefy czasowe. W kalendarzu wybrać można widok z dniami miesiąca, tygodnia lub z godzinami dnia. Pod wybraną datą i godziną zapisać można przypomnienie lub zadanie w których użytkownik może podać numer telefonu pod, który zamierza o danej porze zadzwonić, notatkę głosową, informacje o spotkaniu, urodzinach itp. Kalendarz, książkę adresową i listę zadań można łatwo i szybko zsynchronizować z programami Microsoft Outlook i Lotus Notes za pośrednictwem kabla USB, interfejsu na podczerwień lub interfejsu Bluetooth, co zapewnia dostęp do najświeższych danych w dowolnym momencie.

Telefon umożliwia również słuchanie muzyki zapisanej w formatach MP3 i AAC(+) za pomocą wbudowanego odtwarzacz muzycznego. Menu odtwarzacza pozwala na utworzenie listy ulubionych utworów. Media Player umożliwia także odtwarzanie plików wideo formatu 3gp. Muzyczny odtwarzacz dostępny jest z Menu głównego w zakładce „Dodatki”. Możemy także zrobić sobie skrót używając jednego z przycisków funkcyjnych. Niestety odtwarzacz nie działa w tle, wyłącza się gdy używamy innych aplikacji.

Polifoniczne dzwonki brzmią świetnie, dźwięk głośników jest czysty, ale mógłby być trochę głośniejszy. Możemy również jako dzwonków używać plików Mp3.

Siemens CX75

Czas na jedną z bardziej interesujących funkcji modelu CX75 jaką jest zapewne aparat fotograficzny. Komórkę wyposażono w przetwornik o rozdzielczości 1,3MPx. Ustawienia aparatu nie powalają. Mamy do wyboru pięć wielkości (przykład w załączonych zdjęciach):

  • Premium (1280×1024 pikseli):
  • Kliknij aby zobaczyć porównanie


  • Wysoka (640×480 pikseli): Tutaj
  • Średnia (320×240 pikseli): Tutaj
  • Niska (160×120 pikseli): Tutaj
  • Tapeta (180×240 pikseli): Tutaj
  • .

    Dla ciekawszego efektu możemy ustawić tryb koloru (normalny, sepia, odcienie szarości), a dla poprawy jakości ustawiać balans bieli (automatyczny, wewnątrz i na zewnątrz). Brak np. trybu nocnego, a lampę błyskową będziemy musieli kupić dodatkowo. Używając dżojstika możemy aktywować cyfrowy zoom, aparat ma 5-krotny tryb przybliżania lub wybrać jasność ekspozycji. Aparat posiada Samowyzwalacz – opóźnienie 15s. Moim zdaniem jakość zdjęć nie pozostawia wiele do życzenia, oczywiście w porównaniu do aparatów w innych telefonach, a fotki zrobione podczas wycieczek nadają się do domowego albumu. Kolory w miarę prawdziwie odzwierciedlają rzeczywistość (próbki poniżej).

    Próbki zdjęć
    Kliknij aby zobaczyć porównanie
    Kliknij aby zobaczyć porównanie
    Kliknij aby zobaczyć porównanie
    Na zewnątrz
    W środku
    W trybie koloru

    Kamerka pozwoli nam także nagrać w trybie video – do 90 sekund. Aparat pozwala na ustawienie dwóch różnych rozdzielczości dla rejestrowanego clipu filmowego:(próbka) Premium(176×144 pikseli); Średnia (128×96 pikseli). Nagrywać wideoklip można z dźwiękiem lub bez (rejestrowanie dźwięku można wył./wł. po wybraniu Opcje/Mikrofon wł). Zdjęcia i filmy aparat zapisuje w formacie JPEG do wyboru w menu Moje lub na dodatkowej karcie pamięci. Maksymalna ilość zdjęć, które można zapisać w telefonie jest ograniczona ilością dostępnej pamięci. Wewnętrzna pamięć telefonu jak pokazywał wskaźnik to 8,29MB. Po usunięciu niepotrzebnych „śmieci” udało mi się wygospodarować ok. 4,5 MB. W trakcie wykonywania zdjęcia jest wyświetlana szacunkowa informacja o ilości zdjęć, które można aktualnie zapisać w telefonie. Jak już pisałem wyżej zdjęcia można edytowć w aplikacji PhotoEditor w menu Rozrywka/Aplikacje. Pliki można przesyłać przez MMS na drugi telefon wyposażony w możliwość odtwarzania plików 3gp, przez MMS na adres e-mail, przez port podczerwieni IrDA lub Bluetooth do kompatybilnego telefonu lub komputera, przez wbudowanego w telefon klienta poczty elektronicznej na adres e-mail.

    SMS, MMS, i E-maile gromadzone są w jednym folderze „Wiadomości” . Siemens CX75 polski słownik T9, aby skrócić czas pisania wiadomości. Użytkownicy mogą skorzystać z funkcji „blog”, aby na bieżąco aktualizować swój pamiętnik w Internecie wraz ze zdjęciami. Telefon ten jest wyposażony w program pocztowy umożliwiający wysyłanie i odbiór wiadomości e-mail. Można używać maksymalnie 5 kont. Klient email współpracuje z protokołami POP3, IAMP4, SMTP i w czasie testu dobrze radził sobie z załącznikami. Telefon posiada też funkcję „push to talk” – aplikacja do łaczenia wielu subskrybentów. Niestety funkcja na naszym rynku jeszcze nie jest rozpowszechniona. Jak do tej pory tylko klienci sieci Plus mogą cieszyć się z „komórkowego Walkie Talkie”.