Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Płatności, Prawo, Rynek, Wywiady-Rośnie zainteresowanie Polaków elektroniczną formą rozliczania się z fiskusem

Rośnie zainteresowanie Polaków elektroniczną formą rozliczania się z fiskusem

Do końca marca do Ministerstwa Finansów wpłynęło blisko milion deklaracji elektronicznych więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

„Zauważamy coraz większe zainteresowanie rozliczeniami elektronicznymi, różnica między obecnym a poprzednim rokiem to prawie milion zeznań więcej” – poinformowało PAP Biuro Prasowe MF. Z danych resortu wynika, że na dzień 28 marca 2018 r. złożono 6767109 deklaracji. W tym samym czasie zeszłego roku było to 5841499 zeznań.

Zdaniem Anny Sochy ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, obecnie, w dobie internetu, zeznania podatkowe nie stanowią raczej problemu dla Polaków. Podkreśliła, że wiele instytucji oferuje podatnikom proste aplikacje, które przejmują rolę rozliczających.

Taką możliwość daje swoim klientom m.in. PKO Bank Polski. „W serwisach iPKO i Inteligo w zakładce e-Urząd została dodana możliwość złożenia wniosku PIT-WZ. Wystarczy go wypełnić, a Urząd Skarbowy przygotuje wstępne rozliczenie PIT-37 i złoży je w imieniu podatnika – poinformowała Justyna Białowąs z Departamentu Usług Cyfrowych PKO BP. – To rozwiązanie funkcjonuje od kilku lat na rynku polskim, ale dzięki współpracy z naszym bankiem i kilkoma innymi, udało nam się bardzo to spopularyzować” – dodała.

„W ciągu 5 dni roboczych Urząd Skarbowy wysyła do nas wypełniony PIT-37. Nawet nie musimy go akceptować. 30 kwietnia tego roku te wniosku zaakceptują się same. Rozliczać się w ten sposób mogą osoby indywidualnie, razem ze współmałżonkiem, a także osoby samotnie wychowujące dzieci. Dodatkowo można tez odliczyć ulgi rehabilitacyjne i na dzieci” – dodała Białowąs.

Jak powiedziała Anna Socha, istotne w zeznaniach podatkowych składanych on-line jest UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. „Wysyłając zeznanie roczne do Urzędu Skarbowego, korzystając z e-PIT-ów czy e-deklaracji z Ministerstwa Finansów, prawie natychmiast otrzymujemy numer, pod jakim złożyliśmy zeznanie podatkowe, które zostało zakwalifikowane jako dostarczone w Urzędzie Skarbowym i później otrzymujemy potwierdzenie odbioru” – tłumaczyła.

W ocenie Ministerstwa Finansów, elektroniczna forma składania deklaracji pozwala zaoszczędzić czas, a główną zaletą jest fakt, że minimalizujemy w ten sposób ryzyko błędów. „System e-deklaracje pozwala na sprawdzenie formularza przed wysłaniem i nie pozwoli na wysyłkę niekompletnej deklaracji” – czytamy w informacji MF.

Wszystkie potrzebne informacje potrzebne do złożenia PIT znajdują się na stronie www.szybkipit.pl. Pomoc techniczna Portalu Podatkowego, e-mail: info.e-deklaracje@mf.gov.pl. W przypadku składania zeznania przez aplikacje PKO Banku Polskiego, wniosek PIT-WZ mogą składać wszyscy pełnoletni klienci banku, którzy rozliczają się składając PIT-37 indywidualnie, wspólne ze współmałżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dzieci. We wniosku można wskazać m.in. kwoty kosztów uzyskania przychodu, ulgi rehabilitacyjnej, odliczenia z tytułu ulgi na dzieci i organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. PIT-WZ można wypełniać od 1 lutego do 16 kwietnia 2018 r.

Złożenie PIT-WZ musi być potwierdzone kodem z narzędzia autoryzacyjnego. Link z kodem do pobrania oraz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) zostanie wysłany na wskazany adres mailowy. Klient może zeznanie zaakceptować lub odrzucić – ma czas do 30 kwietnia 2018r. W sytuacji gdy tego nie zrobi zeznanie będzie automatycznie uznane za poprawne ostatniego dnia kwietnia.

Po złożeniu wniosku PIT-WZ w serwisie transakcyjnym klient może pobrać go tylko raz, zaraz po jego wysłaniu. Jego numer referencyjny będzie dostępny w sekcji Wnioski złożone. Będzie on potrzebny do sprawdzenia statusu wniosku na portalu podatkowym.

 Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP


Autor |2018-04-03T11:34:41+02:003 kwietnia 2018 11:33|Kategorie: Aplikacje, Internet, Newsy, Płatności, Prawo, Rynek, Wywiady|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.