Jesteś tutaj:-, Newsy, Rozrywka, Rynek, Tablety, Wywiady-Rynek e-booków w Polsce wart jest ponad 40 mln zł (wideo)

Rynek e-booków w Polsce wart jest ponad 40 mln zł (wideo)

Jak wynika z prognoz branży wydawniczej, rynek książek w formacie cyfrowym w latach 2011–2016 urośnie nawet 10-krotnie, a zapowiadana od kilku lat rewolucja na rynku książki może stać się faktem. Jej siłą napędową jest zmiana technologiczna i pokoleniowa wśród czytelników. Dziś rynek e-booków w Polsce wart jest ponad 40 mln zł, a jeszcze dwa lata temu – 10 mln zł.

Na wzrost sprzedaży książek w wersji cyfrowej przekłada się przede wszystkim fakt, że użytkownicy coraz częściej korzystają z treści za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Szacunki są różne. Można przyjąć, że rynek e-booków w Polsce warty jest 40-50 mln zł– mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Gembicki, dyrektor zarządzający i członek zarządu platformy cyfrowej dystrybucji cdp.pl. – To jest ok. 1,5-2 proc. całego rynku książki tradycyjnej, który szacowany jest na 3 mld złotych.

Choć e-booki nadal stanowią niewielki segment rynku książki czytanej, jego wartość rośnie w zawrotnym tempie. Jeszcze w 2011 roku był wart 10 mln zł, czyli pięciokrotnie mniej niż dziś.

Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC, do 2016 roku można spodziewać się w Polsce 11-krotnego wzrostu wydatków na książki elektroniczne – z 10 mln dolarów w 2011 roku do 106 mln dolarów w 2016 roku. Jednocześnie wydatki na książki tradycyjne mają w tym czasie spadać średnio o 1,4 proc. rocznie.

Zdaniem Gembickiego, siłą napędową cyfrowej rewolucji na rynku książki jest zarówno zmiana technologiczna, jak i pokoleniowa. Barierą dla rozwoju publikacji elektronicznych w Polsce są natomiast kwestie podatkowe. Tradycyjne książki obłożone są 5-proc. stawką VAT, te same, tylko w wersji elektronicznej – 23-proc.

Największym problemem jest stawka VAT, która jest wyższa na e-booki niż na książki tradycyjne, co nie pozwala obniżać ich cen – tłumaczy Gembicki. – Z kolei z punktu widzenia klienta e-book musi być tańszy, bo nie ma papieru, nie ma dystrybucji i innych elementów, które uzasadniały koszty książki papierowej.

Druga bariera to wciąż silne przywiązanie do tradycyjnej, papierowej formy, szczególnie wśród starszych czytelników.

Potrzeba dalszej popularyzacja czytników, czyli urządzeń do czytania e-booków. To ciągle jest jednak domeną młodych ludzi. A z kolei znaczna część rynku książkowego tradycyjnego to ludzie starsi – wyjaśnia.

Także część wydawców obawia się jeszcze wydawania e-booków, a część z nich dopiero się do tego przekonuje.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan

Autor |2014-01-10T07:37:08+01:0010 stycznia 2014 07:37|Kategorie: Gadżety, Newsy, Rozrywka, Rynek, Tablety, Wywiady|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. wlo 10 stycznia 2014 w 08:28 - Odpowiedz

    Starzy wymierają a podobno młodzi biorą wszystko co nowe… Tak więc i ebooki pewnie zaczną kupować (??) – może dzięki temu wzrośnie poziom czytelnictwa? Przyszłość w technologicznie rozwiniętej młodzieży!!

  2. may 10 stycznia 2014 w 09:00 - Odpowiedz

    Mam system cyanogen zablokował mi się i gdy uruchamiam telefon pojawia sie tylko ikonka robota cyanogen strzałka sobie lata i nic po za tym co zrobic by normalnie pracowac na fonie?

  3. metheor 22 stycznia 2014 w 13:23 - Odpowiedz

    Tylko ciekaw jestem jaki jest wskaźnik pirackich kopii e-booków?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile