Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Targi i konferencje, Wywiady-Mozilla szykuje alternatywę dla Skype (wideo)

Mozilla szykuje alternatywę dla Skype (wideo)

Mozilla pracuje nad technologią, która umożliwi rozmowy audio i wideo przez Internet i przez urządzenia mobilne. Ma to być alternatywa dla Skype’a, której przewagą będzie brak konieczności ściągania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy sama przeglądarka. Aktualnie projekt jest w fazie testów. Za kilka miesięcy rozmowy dzięki tzw. technologii WebRTC (rozmowy w czasie rzeczywistym online) mają być powszechnie dostępne dla użytkowników Mozilli na całym świecie. Możliwe, ze podobne rozwiązania będą możliwe również w innych przeglądarkach.

WebRTC to nowoczesna technologia, która umożliwia wysokiej jakości komunikację wideo w czasie rzeczywistym, ale też połączenia audio i wymianę danych. Do korzystania z niej wystarczy sama wyszukiwarka, co jest przewagą nad tradycyjnymi tego typu rozwiązaniami, typu Skype.

Pod wieloma względami to będzie jak Skype – twierdzi wiceprezes Mozilli ds. inżynierii w Firefox Johnathan Nightingale w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. – Ale w przeciwieństwie do Skype’a WebRTC będzie dostępne na wielu platformach. Będzie też możliwa komunikacja między użytkownikami Mozilli a użytkownikami innych wyszukiwarek posiadających WebRTC.

Oprócz Mozilli rozwój WebRTC wspierają firmy takie jak Google, Microsoft i Opera. Na początku lutego br. miało miejsce pierwsze połączenie testowe między użytkownikami Mozilli i Google Chrome.

Jak przyznaje wiceprezes Mozilli, prace nad wykorzystaniem tej technologii trwają. Na targach w Barcelonie Mozilla wraz z AT&T oraz Ericssonem pokazali, że dzięki niej możliwa będzie również rozmowa wideo przez urządzenia mobilne, które mają zainstalowaną przeglądarkę Firefox.

Nagle technologia, która wydawała się być dostępna tylko dla użytkowników komputerów, stanie się dostępna dla miliardów użytkowników urządzeń mobilnych, telefonów komórkowych – mówi Johnathan Nightingale.

Zapewnia, że technologia ta ma być zdecydowanie przyjazna dla użytkowników.

Żadnych wtyczek, to jest wbudowane w przeglądarkę i w każdy produkt Mozilli. Ta technologia nie wymaga żadnych dodatkowych elementów – mówi przedstawiciel Mozilli. – Zachęcamy inne przeglądarki, by zrobiły to samo. Nie chcemy, by trzeba było do tego ściągać dodatkowe oprogramowanie. Jeśli masz przeglądarkę w jakimkolwiek urządzeniu, to powinno być już tam wbudowane.

Nowa technologia jest już dostępna do testowania. Jak twierdzi Nightingale, robią to głównie specjaliści, programiści komputerowi, którzy sprawdzają jakie są możliwości szerszego wykorzystania WebRTC i jakie usługi oparte o tę technologię można zaproponować.

Jestem bardzo ciekaw, jak zostanie wykorzystana nasza usługa – mówi Nightingale. – Technologia będzie dostępna w ciągu następnych kilku miesięcy we wszystkich naszych produktach. Teoretycznie ludzie mogą zacząć testować ją już dzisiaj, ale stanie się dostępna dla wszystkich, jak tylko ktoś stworzy w oparciu o to narzędzie usługę, na którą będzie rzeczywiste zapotrzebowanie.

Jego zdaniem technologia ta będzie stawać się coraz popularniejsza m.in. na portalach społecznościowych.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan

Autor |2013-03-04T07:19:02+01:004 marca 2013 07:19|Kategorie: Inne, Internet, Internet mobilny, Newsy, Targi i konferencje, Wywiady|Tagi: , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. miko 4 marca 2013 w 06:57 - Odpowiedz

  To ma być w przeglądarkach czy wyszukiwarkach bo piszecie raz tak a drugi raz inaczej. 🙂

 2. informatyk 4 marca 2013 w 17:44 - Odpowiedz

  Tutaj demo jakby to miało wyglądać [youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MsAWR_rJ5n8[/youtube]

 3. jo 4 marca 2013 w 17:49 - Odpowiedz

  najpierw się nauczcie ortografii co poniektórzy -,-.. a telefon jest spoczi moim zdaniem, mały zgrabniutki, możliwość dużej pamięci, bo aż 8GB mimo, że wygląda na pozornie mniejszą no i w zasadzie polecam 🙂

 4. informatyk 4 marca 2013 w 17:52 - Odpowiedz

  Kan, coś YT wam nie działa w komentarzach…
  A gdyby ktoś chciał na żywo przetestować (wystarczy najnowszy Chrome bądź wersja Nocna Firefoxa) to zapraszam na: apprtc.appspot.com

  • Kan 5 marca 2013 w 06:06 - Odpowiedz

   Sprawdze to, dotychczas działało. Andrzej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile