Firma Motorola Solutions w trakcie targów Critical Communications World 2018 (odbywających się w dniach 15-17 maja w Berlinie) przedstawiła zaawansowane rozwiązania klasy krytycznej, które zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa współczesnym społecznościom. W trakcie targów zademonstrowano rozwiązania przeznaczone zarówno dla służb bezpieczeństwa publicznego, jak i przedsiębiorstw, związane z cyfrową transformacją bezpieczeństwa publicznego, reagowaniem na katastrofy (Disaster Relief 2.0) oraz modernizacją sieci.

Komunikacja krytyczna staje się ważniejsza, niż kiedykolwiek przedtem. W czasach katastrof naturalnych, ataków terrorystycznych, masowych demonstracji i narastającej przemocy organizacje bezpieczeństwa publicznego potrzebują nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań po to, by móc szybko podejmować działania. Szybki postęp technologiczny w erze cyfrowej wywiera głęboki wpływ na nasze życie, kładąc fundament pod gospodarkę cyfrową i całkowicie zmieniając krajobraz bezpieczeństwa publicznego.

„Społeczności, gospodarka i bezpieczeństwo publiczne przechodzą cyfrową transformację. Oferujemy służbom bezpieczeństwa publicznego i klientom komercyjnym wiedzę oraz narzędzia, które pomagają im zwiększyć efektywność operacyjną, szybkość reakcji i stopień bezpieczeństwa” – powiedział Mark Schmidl, wiceprezes i dyrektor generalny na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA) w Motorola Solutions. „Od technologii TETRA i DMR do LTE, goście naszego stoiska na CCW mogą zapoznać się z najbardziej kompleksową ofertą urządzeń do komunikacji krytycznej, a także z zaawansowanymi rozwiązaniami analitycznymi, które wspomagają transformację cyfrową”.

 NOWOŚCI MOTOROLA SOLUTIONS NA TARGACH CCW 2018: 

 Cyfrowa transformacja bezpieczeństwa publicznego

 Działalność przestępcza staje się coraz bardziej skomplikowana, a potrzeba efektywnej wymiany informacji w obrębie poszczególnych służb i pomiędzy nimi jest większa, niż kiedykolwiek przedtem. Rosnąca popularność kamer noszonych przez funkcjonariuszy oraz coraz liczniejsze źródła informacji wspomagających bezpieczeństwo publiczne doprowadziły do przełomowego punktu. Jeśli wartościowych danych rejestrowanych przy pomocy nowych technologii nie da się wykorzystać w czasie rzeczywistym, organizacje bezpieczeństwa publicznego znajdą się w obliczu ryzyka braku dostępu do kluczowych informacji. Na odbywających się w Berlinie targach CCW 2018 firma Motorola Solutions pokazała, jak służby bezpieczeństwa mogą przełamać bariery oddzielające informacje i zapewnić większe możliwości zarówno funkcjonariuszom pierwszej linii, jak i personelowi dyspozytorni.

Motorola Solutions przedstawiła również rozwiązania w ramach nowo nabytej, platformy Avigilon, która zapewnia bezpieczeństwo publiczne w oparciu o wideo wysokiej rozdzielczości i analizy pozyskanych materiałów wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). Avigilon zademonstrował najnowsze osiągnięcia technologiczne, w tym Avigilon Appearance Search™, wyszukiwarkę informacji AI, która pomaga znacząco skrócić czas reakcji służb na zdarzenia poprzez umożliwienie operatorom szybkiego przeszukiwania wielogodzinnych materiałów filmowych. Rozwiązanie skraca czas poszukiwania i zlokalizowania osób lub pojazdów, będących przedmiotem zainteresowania służb. Zaprezentowano także serię zaawansowanych kamer, w tym kamerę termowizyjną H4, która pomaga użytkownikowi widzieć obiekty poza spektrum widzialnym oraz kamerę obrotową H4 na podczerwień (IR PTZ), która pozwala na obserwację do 250 metrów w zupełnej ciemności. W trakcie tragów pokazano również pierwszą w branży kamerę HD Pro o rozdzielczości 7K (30 MP), która zapewnia szeroki obszar widzenia przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej szczegółowości obrazu.

Motorola Solutions LXN500

Motorola Solutions LXN500

 Disaster relief 2.0

 Kiedy dochodzi do katastrofy i komunikacja jest ograniczona lub przestaje działać, służby bezpieczeństwa oraz użytkownicy komercyjni, tacy jak dostawcy usług użyteczności publicznej, mogą polegać na łatwych w transporcie, szerokopasmowych pełnej mocy: Motorola Solutions LXN 500 LTE Ultra Portable Infrastructure. Rozwiązanie, które zaprojektowano z myślą o różnych scenariuszach użycia, od przenoszenia w plecaku do przewożenia w pojeździe, ustawieniu w budynku lub montażu stacjonarnym, pozwala szybko i bezpiecznie zapewnić łączność LTE w każdym miejscu i o każdej porze. Stacja LXN 500 LTE Ultra Portable Infrastructure, która waży niespełna 6 kilogramów i aktywuje się w niespełna pięć minut od włączenia zasilania, to najmniejsza i najlżejsza sieć szerokopasmowa pełnej mocy, jaką dotychczas stworzyła firma Motorola Solutions.

W pełni funkcjonalna sieć LTE jest zbudowana na platformie, która łączy technologie eNodeB (eNB) i Evolved Packet Core (EPC). Przenośna infrastruktura stwarza „strefę” LTE o zasięgu jednego kilometra i może obsługiwać nawet 100 abonentów. Łączność na żądanie pozwala na transmisję wideo i innych danych multimedialnych w miejscu akcji ratunkowej. Stacja LXN500 z obsługą Wi-Fi i GPS może też wykonywać aplikacje, takie jak mapowanie, wymiana wiadomości oraz streaming wideo, które pomagają zlokalizować personel terenowy w sytuacjach kryzysowych i zapewnić płynną współpracę. Wytrzymała konstrukcja półprzewodnikowa z uszczelnieniem klasy IP54 jest odporna na wysoką i niską temperaturę, deszcz, a także wilgoć, kurz i wibracje.

Modernizacja sieci jako pierwszy krok do transformacji cyfrowej

 Przyszłościowo myślący dostawcy sieci bezpieczeństwa publicznego tworzą plany na okres, w którym TETRA będzie współistnieć z LTE. Choć TETRA pozostaje najlepszą technologią dla krytycznych usług głosowych, LTE oferuje nowoczesne aplikacje, które zwiększają bezpieczeństwo, świadomość sytuacyjną i produktywność funkcjonariuszy pierwszej linii. Na targach CCW 2018 Motorola Solutions pokazała, jakie korzyści mogą zapewnić użytkownikom zintegrowane sieci TETRA i LTE.

Technologie gotowe do przyszłych zastosowań, takie jak systemy DIMETRA X Core firmy Motorola Solutions, pozwalają służbom bezpieczeństwa i klientom komercyjnym wykorzystać pełen potencjał dzisiejszych sieci TETRA, jednocześnie przygotowując się na dodatkowe możliwości, jakie zapewnią mobilne sieci szerokopasmowe LTE w przyszłości. Ponadto producent zaprezentował zaktualizowany system TETRA DIMETRA Express, który obecnie oferuje większą modularność i redundancję geograficzną, pokazując, jak użytkownicy mogą zwiększyć bezpieczeństwo i odporność swoich sieci komunikacji krytycznej dziś i w przyszłości. Motorola Solutions zademonstrowała również ulepszone rozwiązania dla służb bezpieczeństwa publicznego z nową ofertą WAVE. Platforma WAVE łączy różne sieci, umożliwiając służbom bezpieczeństwa i użytkownikom komercyjnym zapewnienie komunikacji między smartfonami, radiotelefonami, komputerami i telefonami stacjonarnymi.

Motorola Solutions disaster respond f

Motorola Solutions disaster respond

Współdziałające urządzenia

 Na targach Critical Communications World 2018 Motorola Solutions przedstawiła też swoją wizję współdziałania wyspecjalizowanych urządzeń TETRA i LTE w bezpieczeństwie publicznym oraz w środowiskach komercyjnych. W świecie, w którym nieustannie rośnie liczba urządzeń podłączonych do sieci, producent wspiera rozwój współdziałających rozwiązań, uważając, że zwiększają one elastyczność, upraszczają komunikację i ograniczają ryzyko związane ze skomplikowanymi, wielofunkcyjnymi urządzeniami. Firma dostrzega zatem zapotrzebowanie rynkowe na urządzenia, które obsługują albo technologię TETRA, albo szerokopasmowe sieci LTE i komunikują się między sobą oraz z innym otaczającym je sprzętem, zapewniając bezproblemową łączność pomiędzy technologiami.

Kluczowym elementem oferty współdziałających rozwiązań Motorola Solutions jest nowe urządzenie LEX L11 Mission Critical LTE. LEX 11 nie tylko oferuje szeroką gamę innowacyjnych funkcji, takich jak zaawansowana mobilna platforma bezpieczeństwa, ale również płynnie współdziała z innymi urządzeniami obsługującymi Bluetooth w ramach zabezpieczonej, lokalnej sieci osobistej. Funkcja ta zapewnia użytkownikom to, co najlepsze w połączonych technologiach – mogą na przykład wykorzystać połączony zasięg TETRA i szerokopasmowych sieci bezpieczeństwa publicznego albo używać LEX 11 jako podstawowego interfejsu do komunikacji bazującej zarówno na TETRA, jak i LTE.

źródło: Motorola Solutions