Jesteś tutaj:-, Finanse, Newsy, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek-Silne wyniki operacyjne z podstawowej działalności – Zysk obniżony przez rezerwy na portfel walutowy

Silne wyniki operacyjne z podstawowej działalności – Zysk obniżony przez rezerwy na portfel walutowy

Strata netto przypadająca na akcjonariuszy mBanku w IV kwartale 2020 roku wyniosła 174,7 mln zł w stosunku do zysku netto w wysokości 100,6 mln zł w III kwartale.

Dochody ogółem Grupy mBanku wzrosły o 10,0% w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniosły 1 552,3 mln zł.

Dochody podstawowe zwiększyły się, ponieważ wzrósł zarówno wynik z tytułu odsetek, jak i wynik z tytułu opłat i prowizji. Wyższy wynik z tytułu odsetek jest efektem spadku kosztów z tytułu odsetek, przede wszystkim z tytułu depozytów oraz wyemitowanych papierów dłużnych.

Marża odsetkowa netto w Grupie mBanku wzrosła w ujęciu kwartalnym i w IV kwartale 2020 roku osiągnęła poziom 2,20% w porównaniu do 2,15% w III kwartale 2020 roku. Wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł o 9,7%, głównie dzięki wyższym przychodom z działalności maklerskiej, wymiany walut oraz zarządzania portfelem. Wynik na działalności handlowej obniżył się o -27,3%, przede wszystkim z powodu niższych zysków lub strat z rachunkowości zabezpieczeń.

W IV kwartale 2020 roku koszty działalności i amortyzacja w Grupie mBanku zmniejszyły się o 5,3% w stosunku do III kwartału i wyniosły 536,6 mln zł. Spadek nastąpił zarówno za sprawą niższych kosztów pracowniczych, jak i kosztów rzeczowych. Koszty rzeczowe zostały ograniczone głównie dzięki obniżeniu kosztów usług konsultingowych i kosztów IT. Amortyzacja była stabilna w ujęciu kwartalnym.

Istotny negatywny wpływ na zysk operacyjny Grupy mBanku miał wynik z tytułu rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi, który osiągnął wartość minus 633,0 mln zł w porównaniu do minus 186,9 mln zł w poprzednim kwartale.

Autor |2021-02-09T09:41:31+01:009 lutego 2021 09:41|Kategorie: e-Handel, Finanse, Newsy, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.