Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek-Polacy chcą przyjaznego internetu stacjonarnego

Polacy chcą przyjaznego internetu stacjonarnego

Instytut badawczy ARC rynek i Opinia przeprowadził badanie, z którego raport jasno wskazuje na preferencje polskich użytkowników internetu stacjonarnego pragnących tanich i uczciwych ofert.

W lipcu br. instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził kolejne badanie nt. opinii Polaków w zakresie oferty usług internetu stacjonarnego w naszym kraju. Tym razem skoncentrowano się głównie wokół opinii obecnych i byłych użytkowników usługi Neostrada (d. Telekomunikacja Polska, obecnie Orange) na temat dostępnych usług internetu i telefonii stacjonarnej.

Już od wielu lat prowadzimy cykliczne badania na temat rynku usług internetu w Polsce oraz zmieniających się potrzeb i preferencji Polaków w zakresie usług transmisji danych.” – powiedział Adam Czarnecki, wiceprezes zarządu ARC Rynek i Opinia – „Tym razem sprawdziliśmy jakich usług oczekują obecni i byli użytkownicy najpopularniejszej w Polsce oferty internetu stacjonarnego Neostrada i uzyskane wyniki wydają nam się bardzo interesujące. Z przeprowadzonych w tym miesiącu badań jasno wynika, że wciąż na rynku polskim istnieje zapotrzebowanie na tanie i uczciwe oferty dostępu do Internetu, zwłaszcza wśród klientów, którzy chcą racjonalnie gospodarować domowymi budżetami.”

W badaniu ustalono, że trzy czwarte respondentów będących obecnie klientami Neostrady nadal posiada telefon stacjonarny, a pozostałe 25% płaci obowiązkową opłatę za utrzymanie łącza. Dodatkowo prawie 20% posiadających telefon stacjonarny płaci za niego, choć w ogóle go nie używa lub tylko odbiera połączenia przychodzące.

Ponad połowa badanych, którzy posiadają telefon stacjonarny wraz z usługą Neostrada zrezygnowałaby z niego, gdyby nie wiązało się to z koniecznością płacenia dodatkowej opłaty za utrzymanie łącza. Chęć rezygnacji z numeru stacjonarnego wynika bezpośrednio z częstotliwości wykorzystywania posiadanego telefonu przez respondentów. Zdecydowana większość ankietowanych (ponad 80% obecnych i byłych klientów Neostrady) nie akceptuje faktu przymusowego zakupu innych usług w pakiecie podczas zakupu dostępu do internetu stacjonarnego.

Obecni klienci Neostrady jako element, który ich zdaniem jest ukrywany najczęściej przez operatorów internetu wskazywali konieczność płacenia abonamentu telefonicznego lub opłaty za utrzymanie łącza (58%). Natomiast byli klienci Neostrady najczęściej wskazywali w tym kontekście na fakt przymusowego dołączania niechcianych usług dodatkowych (51%).

Ciekawe, że mimo wysiłków wszystkich operatorów, żeby sprzedawać usługi pakietyzowane – co ma miejsce nie tylko u nas, ale wszędzie na świecie – abonenci wcale tego nie uwielbiają.” – mówi Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej – „Dotyczy to szczególnie przypadku uzależnienia zakupu internetu od zakupu usługi telefonicznej, co negatywnie ocenia ponad 80 proc. ankietowanych.”

Byli klienci Neostrady zrezygnowali z tej usługi z powodu: wysokiej ceny łącza (39%), dodatkowej opłaty za utrzymanie łącza (38%), niskiej prędkości internetu (29%), zmiany miejsca zamieszkania (24%), złej jakości obsługi klientów (23%).

Problemem usługi Neostrada nie jest koszt utrzymania łącza tylko sposób wykorzystywania go w marketingu oraz dość wysokie sumaryczne koszty usługi detalicznej.” – uważa Anna Streżyńska, była Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – „Zamiast obniżenia sumarycznej ceny usługi operatorowi wygodniej jest koncentrować uwagę publiczności na ‚narzuconej przez regulatora’ opłacie za utrzymanie łącza, za pomocą której usprawiedliwia poziom łącznych kosztów świadczenia internetu klientom.”

Byli klienci Neostrady najczęściej korzystają obecnie z usług małych sieci kablowych i tzw. sieci osiedlowych (łącznie 32% wskazań), następnie Netii (20%), UPC (18%), Vectry (11%), Multimediów (8%) i Dialogu (2%).

Większość aktualnych użytkowników Neostrady ma niewielki wybór lub niewielką świadomość możliwości wyboru dostawcy stacjonarnego dostępu do internetu. Najbardziej dostępni w miejscu zamieszkania dla ankietowanych, obecnych klientów Neostrady Orange (d. TP) są operatorzy: Netia (35%), UPC (19%), Vectra (16%), Multimedia (9%), Dialog (8%).

Natomiast byli klienci Neostrady – oprócz Orange Polska (dawna Telekomunikacja Polska), na którą wskazuje 57% ankietowanych, w większym stopniu dostrzegają dostępność innych operatorów (możliwość wielokrotnego wyboru) wskazując: Netia (52 %), UPC (36%), Vectra (26%), Multimedia (16%), Dialog (12%) oraz innych operatorów (39%), w tym także mobilne usługi.

Przyczyny rezygnacji z usługi Neostrada (byli klienci Neostrady, N=493)
Przyczyny rezygnacji z usługi Neostrada (byli klienci Neostrady, N=493)

Elementy oferty, jakie w opinii byłych i obecnych klientów Neostrady mogą być ukrywane przez operatorów
Elementy oferty, jakie w opinii byłych i obecnych klientów Neostrady mogą być ukrywane przez operatorów

Informacje o badaniu

Badanie zrealizowano techniką CAWI w dniach 27.06-3.07.2014 na próbie N=822 dorosłych internautów. Próba miała charakter kwotowy (obecni i byli użytkownicy Neostrady).

ARC Rynek i Opinia jest niezależnym polskim instytutem badawczym realizującym badania rynku od 1992 roku. Doświadczenia, jakie zdobyliśmy w tym czasie w połączeniu z wiedzą naszych ekspertów oraz stale rozwijanymi metodami badawczymi pozwalają na dostarczanie Klientom istotnych informacji, które mogą być kluczowe w procesie dalszego planowania i rozwoju. ARC Rynek i Opinia realizuje badania marketingowe dla firm reprezentujących wszystkie branże. Dotychczas najwięcej badań przeprowadziła dla firm z branży usługowej, w szczególności dla takich sektorów jak: finanse, telekomunikacja, transport, logistyka, spedycja, farmacja i usługi medyczne, marketing terytorialny, handel oraz profesjonalne usługi dla biznesu.

źródło: ARC Rynek i Opinia

KanAutor |2014-07-23T14:32:53+02:0023 lipca 2014 14:32|Kategorie: Internet, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Kto 23 lipca 2014 w 13:08 - Odpowiedz

  Ale właśnie w bieżących ofertach Orange i Netii praktycznie brak pakietów typu:
  telefon stacjonarny+ internet stacjonarny i związanych z tym lepszych cen-chociażby o te symboliczne 10 pln taniej.

  Ja szukam czegoś takiego, a jedyne promocje to wciskanie do internetu stacjonarnego w pakiecie również internetu mobilnego czy telewizji; usług do niczego mi niepotrzebnych.

  Mam wrażenie, że sami operatorzy robią wszystko, aby przegonić abonentów na usługi mobilne.
  Nie dziwiłbym się ,że robi to Orange, w końcu jest operatorem głównie GSM. Ale Netia??

 2. Rafa 23 lipca 2014 w 18:21 - Odpowiedz

  No właśnie a mówią że Neostrada już od 49 zł !!!
  TO jest nabijanie ludzi w butelkę bo o opłacie za utrzymanie łącza w kwocie prawie 30 zł nic nie wspominają, tylko drobnym druczkiem 🙂

  Dlatego też podziękowałem za porażającą ofertę na przedłużenie i wziąłem w to miejsce Power LTE w plusie. Parametry lepsze od Orange a do tego znacznie taniej 😉 Abonament 50% rabat 🙂

 3. Majkel 25 lipca 2014 w 10:59 - Odpowiedz

  Ja sie dogadałem z ludźmi na Netiowej infolinii, wziąłem hurtem tv, internet i telefon i końcowy rachunek wyszedł bardzo przyzwoity. Obniżony za kompleksową usługę 😛

 4. Bobik 26 lipca 2014 w 20:31 - Odpowiedz

  Operator Neostrada nie jest przyjazny, a na pewno nie dla mnie. Nie lubię się czuć jak idiota, a tak sie poczułem, kiedy zorientowałem się , że naliczają mi dodatkową opłate za utrzymanie łącza, o której wcześniej nie było mowy. Może dla niektórych 30 zeta to nie dużo. Dla mnie każda kwota to dużo jeśli jest naliczana za nic!

 5. auton 8 sierpnia 2014 w 13:22 - Odpowiedz

  wszędzie jakieś ukryte opłaty, nie może być normalnego internetu, samego internetu ? 😮
  może ten drops jest w porzo, nie ma chyba tych dziwnych opłat dodatkowych, ma już ktos ? 😉

  • martin 19 listopada 2014 w 08:09 - Odpowiedz

   jedyna dodatkowa usługa w dropssie jest HBO którego oczywiście nie musisz brać, u mnie już dropss działa i jestem zadowolony, przynajmniej troszkę zaoszczędzę, a necik śmiga jak ta lala

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.