Popularność smartfonów wciąż wzrasta, a wraz z nią pojawia się coraz więcej wirusów, zagrażających używanym przez nie systemom operacyjnym. Program antywirusowy w telefonie to już nie nowość, ale coraz częściej konieczność. Bezwiedne wysyłanie wysokopłatnych SMS-ów, programy szpiegujące, przechwytywanie informacji – to tylko część niebezpieczeństw, które czyhają na naszą komórkę.

Potencjalne zagrożenie dla urządzeń mobilnych wiąże się z nieustannym dostępem do sieci. Takie niebezpieczeństwa jak trojany, wirusy czy programy szpiegowskie, które do tej pory były znane właścicielom komputerów, teraz atakują również telefony. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się przy przesyłaniu plików przez Bluetooth czy WiFi, poprzez pobieranie aplikacji z nieznanych i niesprawdzonych źródeł, a także korzystanie ze stron internetowych z zarażonymi plikami.

Głównym celem takich programów jest okradanie użytkowników. Złośliwe oprogramowanie rozszyfrowuje dane potrzebne do zalogowania się np. na konto bankowe, nawiązuje połączenia z płatnymi serwerami oraz wykorzystuje określone urządzenia w serwisach o profilu pay-per-click bez zgody właściciela. Programy takie potrafią wykorzystywać również informacje o aktualizacji oprogramowania, które w efekcie mogą przejawiać się nachalnym wyświetlaniem reklam, sprawdzaniem położenia poprzez GPS, czy wysyłaniem drogich wiadomości SMS.

Wirusy i trojany nie tylko infekują pliki w telefonie, ale potrafią je także usuwać. Podobnie jest z wiadomościami SMS, które nie tylko są wysyłane bez naszej wiedzy, ale mogą też zostać usunięte z naszego telefonu lub niedostarczone do adresata. Niektóre programy pobierają pliki z internetu, blokują karty pamięci i wysyłają wszystkie dane użytkownika do swojego twórcy – mówi Grzegorz Szostak z FileMedic. Aby uniknąć takich zagrożeń, na urządzeniu mobilnym powinien zostać zainstalowany odpowiedni program zabezpieczający. Nie należy też instalować aplikacji z niewiadomego źródła, o złej reputacji, czy o słabych ocenach na portalach społecznościowych i tematycznych. Dodatkowo, pamiętajmy o dokładnym czytaniu monitów, które wyświetlają się przed instalacją, ponieważ to one informują nas z czego dany program będzie korzystał – dodaje Szostak.

Problem infekcji różnego rodzaju wirusami smartfonów, tabletów i palmtopów jest coraz powszechniejszy. Dalszy rozwój szkodliwych programów atakujących urządzenia mobilne jest nieunikniony. Wiąże się to z tym, że wzrost popularności takich urządzeń niesie też większe zainteresowanie cyberprzestępców przechwyceniem trzymanych na nich danych.

źródło: FileMedic

Kan