Jesteś tutaj:-, Newsy, Prawo, Rynek-Streżyńska – aukcja 700 MHz najpewniej w 2022 r.

Streżyńska – aukcja 700 MHz najpewniej w 2022 r.

Nie ma pomysłu wprowadzenia podatku od telekomów. Częstotliwości z zakresu 700 MHz będą najprawdopodobniej rozdysponowane w 2022 r., chyba że operatorzy wcześniej zgłoszą chęć ich zakupu. Zarzuty KE ws. aukcji LTE nie będą miały wpływu na wynik samej aukcji – poinformowała w wywiadzie dla PAP Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Anna Streżyńska Minister cyfryzacji
Anna Streżyńska Minister cyfryzacji

Nie ma takiego tematu. Pomysł był rozpatrywany na długo przed wyborami i to wyłącznie przez ekspertów. Pojawił się trochę jak efemeryda. Zważone zostały wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Plusy były wyłącznie po stronie budżetu. Minusy miały znaczenie dla całego rynku, a w pierwszym rzędzie dla klientów. Dlatego szybko zapadła decyzja, że żadnego takiego podatku po prostu nie będzie” – powiedziała w wywiadzie dla PAP Streżyńska.

Rynek telekomunikacyjny w ostatnich miesiącach i tak musiał się wielokrotnie podzielić przychodami z państwem, przyjmując nowe obowiązki. Obecnie nie ma więc śladu po jakichkolwiek pomysłach dodatkowych obciążeń dla branży” – dodała.

Minister pytana o ew. regulacje ws. zwracania niewykorzystanych środków z kart pre-paid powiedziała, że nie ma takiego pomysłu, ale nie można go wykluczyć.

Na dziś kwestie te regulują operatorskie regulaminy a skarg nie odnotowujemy” – powiedziała.

Poinformowała też, że niebawem rozpoczną się prace nad konsumenckimi zmianami w Prawie telekomunikacyjnym.

Z wypowiedzi Streżyńskiej wynika, że częstotliwości z zakresu 700 MHz mogą być rozdysponowane w 2022 r.

Komisja Europejska oczekuje, że częstotliwości będą rozdysponowane do 2020 r., ale pod naszym wpływem dopuszcza dwuletnią derogację. Dlatego, głównie z uwagi na przyznane wcześniej uprawnienia w tym pasmie dla telewizji cyfrowej oraz toczące się negocjacje transgraniczne z sąsiadami ze Wschodu, rozpatrujemy rok 2022. Na rozdysponowanie częstotliwości w 2023 i 2024 r. nie zgadza się KE” – powiedziała.

Zakładamy, że nie +dociągniemy+ do końca licencji programowej dla nadawców. Tym bardziej, że mają ustawowe prawo do rekoncesji. Dlatego naszym zadaniem będzie także zapewnienie im kontynuacji działalności” – dodała.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że należy wziąć pod uwagę, iż rynek się rozwija, a firmy telekomunikacyjne i medialne w naturalny sposób się integrują.

Być może problem, przynajmniej częściowo, sam się rozwiąże, bo po konsolidacji będą to grupy kapitałowe, które będą występować razem” – powiedziała.

Minister nie wyklucza, że aukcja mogłaby się odbyć wcześniej, w przypadku gdyby operatorzy zgłosili taką potrzebę.

Na dziś telekomy są zaspokojone po rozdysponowaniu pasma 800 MHz. Jednak rynek jest tak dynamiczny, że nie jesteśmy dziś w stanie określić, jakie będą apetyty firm telekomunikacyjnych za dwa lata. Transmisja danych rośnie w sposób bardzo szybki, pojawia się coraz więcej nowych usług i sprzętu. To, że obecnie telekomy deklarują niegotowość do ponoszenia nowych wydatków wcale nie oznacza, że za dwa lata nie będą chętne na pasmo 700 MHz, by móc zaoferować nowe usługi” – powiedziała.

Na pewno nie będzie się to odbywać przy tak szaleńczych wydatkach jak przy aukcji 800 MHz. Na tak dynamicznym rynku, w ciągu dwóch lat wszystko może się diametralnie zmienić. Jeśli będzie chęć ze strony operatorów, nie wykluczam, że kolejna aukcja mogłaby nastąpić wcześniej niż w 2022 r., jednakże byłaby to aukcja na promesy, a nie uprawnienia możliwe do natychmiastowego wykorzystania” – dodała.

Pod koniec września pojawiła się informacja, że Komisja Europejska przesłała do Polski zarzuty formalne związane z przeprowadzeniem aukcji na częstotliwości superszybkiego Internetu LTE. W ocenie minister, zarzuty KE należą do tych z kategorii „porządkowych” i nie będą miały wpływu na wynik samej aukcji.

Nie mają i nie będą miały wpływu na wynik samej aukcji. Nie ma też mowy o żadnych karach. Uwagi KE dotyczą implementacji dyrektywy o częstotliwościach w dwóch punktach, odnoszących się do przebiegu aukcji, w szczególności zaliczania i wyceny wadium. Komisja czeka, aż sami zaproponujemy działania naprawcze. Najprostsze, to zmiana przepisów prawa i prawidłowa implementacja dyrektywy – więc nie widzę tu zagrożenia dla całego procesu aukcji. Poprawimy niejasne przepisy i będzie po problemie” – powiedziała.

Jeśli chodzi o samą aukcję, to nie jest żadną tajemnicą, że sposób jej przeprowadzenia wzbudzał kontrowersje. Sama zwracałam na to uwagę poprzedniemu ministrowi oraz byłemu szefowi UKE. W wyniku podjętych wówczas decyzji legislacyjnych oraz regulacyjnych wytworzył się stan prawny, który podlega teraz ocenie zarówno sądów krajowych, jak i instytucji UE” – dodała.

źródło: PAP

KanAutor |2016-11-03T14:31:50+02:003 listopada 2016 14:31|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. TDD 2600 MHz 3 listopada 2016 w 18:01 - Odpowiedz

  pozostaje jeszcze pasmo LTE TDD 2600 MHz zarezerwowane przez pana Solorza, zdaje się że od 2014 rezerwacja jest taka troszkę… piracka i nielegalna ponieważ nie dotrzymano warunków,

  może warto było by sprzedać/dać to komuś innemu, kto potrafi zrobić z tego użytek, grupa plus/polkomtel/cp nie ogarnia za bardzo tematu… niestety

 2. Uki 3 listopada 2016 w 20:35 - Odpowiedz

  Coś się dzieje

 3. Nes 3 listopada 2016 w 22:16 - Odpowiedz

  Dziś ludzie potrzebują oferty, które miszczą się w kwocie 70-80 zł a reszta to problem nielicznych byqalców internetu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.