Sejm powołał Marcina Cichego na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowy Prezes jest pierwszym mężczyzną w fotelu prezesa UKE. Zastąpi Magdalenę Gaj, która złożyła rezygnację przed upływem kadencji. Dotychczas pracował jako dyrektor biura analiz w Ministerstwie Cyfryzacji, wcześniej był pracownikiem UKE.

Marcin Cichy,  prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

W latach 2005-2013 był pracownikiem URTiP, następnie UKE, w którym współtworzył analitykę rynku telekomunikacyjnego. W latach 2013-2016 pracował na stanowisku eksperta UPC Polska, gdzie odpowiadał za politykę regulacyjną spółki w relacjach z organami administracji państwowej. Od marca 2016 r. był dyrektorem biura analiz w Ministerstwie Cyfryzacji.

We wniosku premier Beaty Szydło o powołanie Cichego czytamy, że Cichy „jest uznanym ekspertem w dziedzinie telekomunikacji, w szczególności w obszarze strategii rozwoju rynku” oraz „posiada profesjonalne przygotowanie merytoryczne do oceny zjawisk społecznych i ekonomicznych zachodzących na rynku telekomunikacyjnym„.

W mojej ocenie celem prezesa UKE powinno być zapewnienie Polakom dostępu do nowoczesnych usług na konkurencyjnym i rozwijającym się rynku z uwzględnieniem dynamicznego otoczenia międzynarodowego.(…), a także pełnienie roli obiektywnego, merytorycznego i wiarygodnego regulatora rozwoju rynku, uwzględniającego potrzeby konsumentów i przedsiębiorców – powiedział Marcin Cichy, nowy szef UKE. Dodał, że wyzwania, jakie stoją przed UKE, to sprawy konsumenckie, stymulowanie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, poprawa efektywności działania.

Za wyborem Cichego na pięcioletnią kadencję głosowało 293 posłów, przeciw było 117, a 19 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z art. 190 prawa telekomunikacyjnego prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Kadencja prezesa UKE trwa pięć lat.

źródło: PAP

Kan