Po rozstrzygnięciu przetargu na pasmo częstotliwości 1800 MHz, Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku chce ogłosić i rozstrzygnąć aukcję na rezerwację częstotliwości w drugim paśmie umożliwiającym oferowanie szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE – 800 MHz. – Aukcja częstotliwości 800 MHz ma odbyć się w IV kwartale 2013 roku – powiedziała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Dzięki tym częstotliwościom będzie można zbudować sieci szybkiego internetu.
„W ostatnim kwartale tego roku ma odbyć się aukcja na częstotliwości 800 MHz” – powiedziała dziennikarzom Gaj.
Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje bardzo dużego zainteresowania częstotliwościami i dużej konkurencji cenowej. Jacek Strzałkowki, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przypomina, że w rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz także zostały zaoferowane bardzo duże kwoty. Pięć zwycięskich ofert – trzy firmy P4 (operator Playa) oraz dwie PTC (T-Mobile) – przyniesie budżetowi państwa łącznie ponad 950 mln zł. UKE cieszy się, że operatorzy są w stanie zaoferować więcej niż zakładano, a aukcja na częstotliwości z pasma 800 MHz przyniesie znaczne korzyści budżetowe. Urząd Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym roku informował, że oczekuje 1,5-3 mld zł z ich sprzedaży.
Gaj dodała, że w kwietniu ma się rozpocząć natomiast dyskusja dotycząca rozdysponowania częstotliwości z zakresu 700 MHz. Częstotliwości 700 MHz zostaną uwolnione po całkowitym wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej.
„Zaczniemy z rynkiem dyskusję już w kwietniu. Przygotowuję konsultacje środowiskowe, jeśli chodzi o wykorzystanie częstotliwości zakresu 700 MHz” – powiedziała. Zaznaczyła, że trwa spór, czy te częstotliwości powinny być wykorzystywane przez media, czy przez operatorów telekomunikacyjnych.
O częstotliwości z zakresu 700 MHz, które zostaną uwolnione po wyłączeniu sygnału analogowego, nie tylko w Polsce, spierają się branże telekomunikacyjna i telewizyjna. Toczą się dyskusje, czy nie przeznaczyć tych częstotliwości na rozwój szerokopasmowego internetu.
„Jeśli chodzi m.in. o UE, to KE skłania się do tego, że ta częstotliwość powinna być przeznaczona na Internet szerokopasmowy. Zawsze dyskusje z rynkiem mogą zmienić te poglądy. Chciałabym zobaczyć, jakie poglądy będą u nas w Polsce przeważały” – powiedziała Gaj. Jak podkreśla, rozwiązania tej kwestii nie należy spodziewać się w najbliższym czasie. Decyzje zapadną najwcześniej w 2015 roku.
Zdaniem ekspertów sieci bezprzewodowe dużego zasięgu będą w najbliższych latach praktycznie jedyną konkurencją wobec sieci komórkowych i dostawców usług kablowej transmisji danych. Częstotliwości 700 MHz mogłyby zostać przeznaczone na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej – dla IV i V multipleksu (I, II i III już w Polsce zostały uruchomione) – albo na internet. akt ten dodatkowo podnosi wartość oferowanego pasma.
źródło; PAP
Kan
Powinni zrobić jakiś limit. W końcu to my klienci za to zapłacimy… :/