Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-nVidia kupi ARM za 40 miliardów Dolarów

nVidia kupi ARM za 40 miliardów Dolarów

NVIDIA poinformowała o zakupie  firmy ARM od japońskiej firmy holdingowej SoftBank. Kwota transakcji wyniesie 40 miliardów Dolarów. Transakcję ogłoszono w niedzielę na oficjalnej stronie internetowej tajwanskiego producenta układów graficznych.

Zgodnie z umową, NVIDIA zapłaci SoftBankowi 21,5 mld dolarów w akcjach, a także 12 mld Dolarów w gotówce, w tym 2 mld w momencie podpisania umowy. Ponadto SoftBank może otrzymać do 5 miliardów Dolarów dodatkowych płatności w gotówce lub w postaci akcji NVIDII, biorąc pod uwagę przyszłe zyski ARM. Dodatkowo,  NVIDIA musi zapłacić 1,5 miliarda Dolarów osobom zatrudnionym w ARM.

Ostateczne podpisanie transakcji spodziewane jest za 18 miesięcy. Mniej więcej tyle czasu zajmie organom regulacyjnym Wielkiej Brytanii, Chin, Unii Europejskiej, a także USA, sprawdzenie, czy nie narusza ona przepisów antymonopolowych.

Jak wskazano na stronie internetowej NVIDII, ARM przejmie rolę oddziału firmy, utrzyma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii i „będzie nadal korzystać z modelu otwartego licencjonowania technologii, zachowując jednocześnie neutralność wobec swoich klientów„.

W wywiadzie dla Forbes, szef NVIDIA Jensen Huang zaznaczył, że pierwszym zadaniem po zakupie będzie „integracja technologii NVIDIA w rozległej sieci ARM„. Nie oznacza to jednak, że ARM w jakiś sposób zmieni swoją politykę licencjonowania. Według Huanga, „NVIDIA wydaje ogromne pieniądze na zakup ARM nie po to, aby w przyszłości, ze względu na jej działania, wszyscy klienci od niej uciekli.

 

102fa9902

 

NVIDIA poinformowała też, że zamierza zainwestować w budowę nowego Centrum Badań nad sztuczną inteligencją (AI) w Cambridge. Zakup firmy ARM, producent procesorów graficznych nazywa  „nową szansą” dla rozwoju informatyki z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Obie firmy dostrzegają ogromny potencjał w rozszerzeniu bazy algorytmów sztucznej inteligencji opartych na układach zbudowanych przy użyciu technologii ARM. Wszystko, od zwykłych smartfonów po rozwiązania obliczeniowe serwera, jest w sferze interesów firmy.

Jakiś czas temu NVIDIA miała ambitne plany dotyczące rozwoju procesorów dla smartfonów, jednak nie odniosła sukcesu w tej dziedzinie. Zakup ARM może jej pomóc. Jednak według szefa NVIDII, początkowa uwaga firmy skupi się na nowych technologiach dla centrów danych.

To, co się zmieni, to szybkość aktualizacji naszej mapy drogowej. Wiemy, że centra pamięci masowej i przetwarzania danych, a także chmury, pilnie potrzebują mikroprocesorów ARM. Efektywność energetyczna ma bezpośredni wpływ na moc obliczeniową, wolumeny obliczeniowe i koszty świadczenia tych usług” — zauważył Huang w rozmowie z Forbes.

 

a1a34241dc1f284d3

 

Przypomnijmy, że brytyjska firma ARM została przejęta przez SoftBank w 2016 roku za 31 Miliardów dolarów. Do tej pory na rynek trafiło ponad 180 miliardów układów wykorzystujących technologię ARM. Patenty i technologie brytyjskiej firmy są wykorzystywane w procesorach i urządzeniach mobilnych, takich jak Apple, Samsung i Qualcomm.

Autor |2020-09-14T14:54:33+02:0014 września 2020 12:03|Kategorie: e-Handel, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.