Jesteś tutaj:-, Rynek-BCG 50: Apple, Google i Microsoft na czele rankingu najbardziej innowacyjnych firm świata

BCG 50: Apple, Google i Microsoft na czele rankingu najbardziej innowacyjnych firm świata

7 spośród 10 firm, które znalazły się na czele rankingu, to tzw. Digital Natives, czyli organizacje, które od początku funkcjonują w świecie cyfrowym. Są to: Apple, Google, Amazon, Tesla, Facebook, Uber oraz Alibaba.

W 2018 r. w rankingu zadebiutowały dwie potężne grupy internetowe z Chin – Alibaba i Tencent – które łączą usługi e-commerce, sieci społecznościowe, komunikatory z zaawansowanymi kompetencjami personalizacji, wykorzystujące rozwiązania AI. Grupa Tencent znalazła się na 14. pozycji, natomiast Alibaba wskoczyła od razu do pierwszej dziesiątki.


Najwięcej, bo aż 18 spośród 50 wyróżnionych firm reprezentuje branżę technologiczną (m.in. IBM, HP, Microsoft czy Samsung), ale technologia stoi za sukcesem praktycznie wszystkich najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Drugą pod względem liczebności reprezentację mają dostawcy produktów i usług konsumenckich, m.in. Nestle, Adidas, Procter&Gamble czy Marriott. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy przemysłowe oraz motoryzacyjne.

Najbardziej innowacyjnym regionem świata są Stany Zjednoczone – stamtąd wywodzi się 28 spośród 50 wyróżnionych firm. Silna pozycja USA jest szczególnie widoczna w czołówce rankingu – amerykańskie firmy zajęły 15 z 20 pierwszych miejsc.

Drugim najbardziej innowacyjnym regionem jest Europa, przy czym niekwestionowanym silnikiem europejskiej innowacji są Niemcy. Stamtąd wywodzi się 8 spośród 15 reprezentowanych w rankingu europejskich firm – m.in. BMW, Siemens, BASF, Allianz i Adidas.

W zestawieniu 50 najbardziej innowacyjnych firm świata zaskakująco rysuje się pozycja Azji. Z jednej strony chińskie giganty technologiczne Tencent i Alibaba wskoczyły do pierwszej dwudziestki rankingu. Jednocześnie w całym zestawieniu znalazło się tylko 7 azjatyckich firm (obok Tencent i Alibaba, również chiński Huawei, Toyota, NTT Docomo i Nissan z Japonii oraz koreański Samsung). Z czego wynika ta sytuacja? „Powodem może być ograniczona transparentność azjatyckich rynków. Chiny inwestują ogromne pieniądze w start-upy i w spółki technologiczne, a pozycja Alibaby i Tencent jest tylko dowodem ich sukcesu. Jednocześnie menadżerowie z innych części świata mają bardzo małe szanse, żeby dostrzec chińskie wschodzące gwiazdy zanim osiągną one sukces międzynarodowy. Dlatego tych graczy może brakować w rankingu” – uważa Michael Ringel, senior partner BCG w Toronto i główny autor raportu.

Co wyróżnia najlepszych innowatorów? „Urodzili się w świecie cyfrowym lub nauczyli się w nim doskonale poruszać. Rozwijają nowe kompetencje: zaawansowaną analitykę danych, umiejętność szybkiego wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, stawiają na produkty i kompetencje mobilne oraz na tzw. Digital design. Jednocześnie znacznie lepiej od mniej innowacyjnych firm radzą sobie ze zdobywaniem danych, priorytetyzowaniem projektów, odczytywaniem trendów rynkowych oraz znajdowaniem zewnętrznych partnerów, którzy są w stanie uzupełnić ich cyfrowe kompetencje” – wskazuje Franciszek Hutten-Czapski, senior partner i szef BCG w Warszawie.

Ranking „50 Most Innovative Companies” powstaje w oparciu o badanie przeprowadzonym wśród menadżerów, którzy zostali poproszeni o wskazanie najbardziej innowacyjnych firm ze swojego sektora oraz z innych branż. Dodatkowo metodologia uwzględnia wyniki finansowe firm – 3-letni całkowity zwrot dla akcjonariuszy (TSR), którego waga w całościowej ocenie wynosi 40 proc.

Źródło: The Boston Consulting Group

Kan

Autor |2018-01-18T07:04:28+01:0018 stycznia 2018 07:04|Kategorie: Newsy, Rynek|Tagi: , |2 komentarze

2 komentarze

 1. Dark 18 stycznia 2018 w 10:10 - Odpowiedz

  „7 spośród 10 firm (…), to tzw. Digital Natives, czyli organizacje, które od początku funkcjonują w świecie cyfrowym. Są to: Apple, Google, Amazon, Tesla, Facebook, Uber oraz Alibaba.”

  Wskaż element niepasujący, ale z silną legendą, choć bez uzasadnienia w technologii.

 2. worczer 18 stycznia 2018 w 10:36 - Odpowiedz

  [quote]Widze,że coraz wiecej firm decyduje się na coś takiego. Czy jednak taki program ma jakies zalety dla firmy ? [/quote]

  Jasne,ze tak.Jest to tylko pozornie droższe. Ale za to:
  atmosfera w firmie jest lepsza
  lepsza jest opinia firmy wsród byłych pracownikow
  mniejsze jest mieszanie się związków zawodowych w proces zwalniania (w koncu odchodzi w takiej sytuacji ten kto chce i firma nie wymusza na nim niczego)
  Na stronie wszystko jest wyjaśnione:
  [url]http://www.lhhpolska.pl/pl/restrukturyzacja-i-outplacement/program-dobrowolnych-odej%C5%9B%C4%87-pdo[/url]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.