Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Testy i opinie-12 lipca br. ruszają pierwsze testy terenowe technologii Rapid 5G w Polsce

12 lipca br. ruszają pierwsze testy terenowe technologii Rapid 5G w Polsce

Operatorzy komunikują coraz większą szybkość transmisji danych w sieciach opartych na standardzie LTE (Long Term Evolution). Nazwa własna konkretnej technologii staje się produktem. Nie ma transmisji danych – jest LTE. Powoli startuje LTE-Advanced czy wręcz LTE-Advanced Pro. Jednocześnie kolejne sfery naszego życia bardzo gwałtownie migrują do cyberprzestrzeni. W ciągu najbliższych kilku lat może się więc okazać, że już w pełni dostępne LTE czy już za chwilę LTE-Advanced (to jedyne i prawdziwe 4G – z szybkością transmisji danych na poziomie 1 Gbps, w LTE mamy 100 Mbps) nie sprostają oczekiwaniom użytkowników. Dlatego trwają intensywne prace nad standardem 5G, który powinien być intensywnie wdrażany w sieciach operatorów mobilnych po 2020 roku.
RAPID 5G

Docelowa wizja architektury 5G intensywnie się wykuwa i jednym z aktywniejszych kowali w tej pracy jest firma Exatel. Należy do jednego z konsorcjów badawczo-rozwojowych – RAPID (Radio technologies for 5G using Advanced Photonic Infrastructure for Dense user environments). Prace są finansowane z programu Horyzont 2020 i realizowane w porozumieniu z rządem Japonii. Uczestnikami projektu są przedstawiciele Unii Europejskiej (UE) i Japonii, czyli:

 • z UE:

  • Uniwersytet Duisburg-Essen – Niemcy
  • Uniwersytet Kent – Wielka Brytania
  • Corning – Niemcy
  • Siklu – Izrael
  • Exatel – Polska
 • z Japonii:
  • Uniwersytet Osaka
   Uniwersytet Doshisha
  • Koden Techno Info
  • Electronic Navigation Research Institute
   Hitachi
  • Central Research Institute of Electric Power Industry

Technologia 5G ma przede wszystkim zapewnić gigabitowe łącze do internetu, zbudować Internet Rzeczy i umożliwić niezwykle szybką i niezawodną komunikację między innymi w telemedycynie czy pomiędzy autonomicznymi pojazdami. Dlatego też szczytowa przepustowość ma być na poziomie 20 Gbps, mobilność ma dochodzić do 500 km/h, opóźnienie ma być nie większe niż 1 ms oraz aż 1 mln urządzeń na 1 km2 ma być podłączonych do 5G.

Exatel odpowiada między innymi za testy nowej technologii, które w części europejskiego odbędą się w Polsce. Jest też motorem napędowym obszaru związanego z transmisją sygnału radiowego po sieci optycznej do i ze stacji bazowej. Dla Exatela to niesamowita możliwość wyznaczania kierunków rozwoju technologicznego w obszarze telekomunikacji. W kolejnym kroku firma będzie mogła wykorzystywać doświadczenia z pracy nad projektem, by dostarczać jeszcze lepsze usługi dla swoich klientów – także tych z sektora publicznego.

5G a sektor publiczny

Technologia 5G będzie kluczowym nośnikiem danych w sektorze publicznym. Przykładem jej zastosowania może być telemedycyna, gdzie do komunikacji wymagana jest szybka transmisja danych pomiędzy sensorami a centrum monitoringu szpitala. Sprawdzi się też w „smart city” na przykład do komunikacji pomiędzy autonomicznymi autobusami komunikacji miejskiej (co być może nie jest wcale daleką przyszłością). Da też możliwość tworzenia niezawodnych usług transmisji danych wysokich przepustowości dla policji, pogotowia czy straży pożarnej, jak choćby transmisja video w wysokiej rozdzielczości z dowolnego miejsca. Jak widać potencjał tej technologii jest olbrzymi a jej zastosowanie ograniczają jedynie potrzeby danej instytucji.Autor |2017-07-07T09:30:27+01:007 lipca 2017 09:30|Kategorie: 5G, Newsy, Rynek, Testy i opinie|Tagi: , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Ckg 7 lipca 2017 w 08:16 - Odpowiedz

  Koledzy…. już zbliża sie chwila gdy przestaniemykupować z „górnej półki” telefony.

 2. swen 7 lipca 2017 w 09:07 - Odpowiedz

  5G dostępny od jutra w Play. [img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTwQ14fvrTrIqlMpjFSTCj8qd8q7HMUKRizjVMNiqTWvgE5C89z[/img]

 3. Vtja 7 lipca 2017 w 10:28 - Odpowiedz

  Polska górą. Cieszą takie informacje

 4. Genko 7 lipca 2017 w 12:03 - Odpowiedz

  Ciekawe ile wyciągną

 5. Ccc 7 lipca 2017 w 13:06 - Odpowiedz

  Do swen. Napisz jaki używasz telefon. Trzeba mieć sie zdala od tych modeli co Ty posiadasz. Będziemy Ci wdzięczni, bo nie padnie nam na mózg promieniowanie!!! z 4G albo 3G. BĘDZIEMY BARDZO CI ZOBOWIĄZANI !!!!!!!!!!

 6. Pawcio 7 lipca 2017 w 22:15 - Odpowiedz

  Bzdury. LTE-Advanced nie zaczyna się od 1 Gbps. A zwykłe LTE nie kończy się na 100 Mbps

 7. Somi 9 lipca 2017 w 04:02 - Odpowiedz

  I tak trzymać

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.