Firma QNAP zaprezentowała podczas targów COMPUTEX Taipei 2017 całą gamę nowości bazujących na platformie QNAP NAS – w tym m.in. platformę do transmisji wideo na żywo DJ2 Live oraz aplikację do tworzenia rozwiązań Internetu Rzeczy QIoT Suite Lite, a także wiele nowych NAS-ów, stworzonych z myślą o potrzebach firm poszukujących sprzętu do obsługi krytycznych dla nich aplikacji, backupów, systemów pracy grupowej i innych zadań. Firma przedstawiła również podczas COMPUTEX 2017 całą serię produktów storage stworzonych we współpracy z partnerami – m.in. firmami ABBYY, Arduino, FIBARO, Mellanox, Micron, NAKIVO, Panasonic, Seagate, TOSHIBA, Ubuntu, WD oraz XSplit.


Środowiska IT stają się coraz bardziej kompleksowe, a stawiane przed nimi zadania – coraz bardziej wymagające – dlatego popyt na bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność stale rośnie. Podczas COMPUTEX 2017 odpowiadamy na te wyzwania, prezentując solidne rozwiązania NAS oraz nasze unikalne innowacje w zakresie technologii sieciowych, Internetu rzeczy oraz NAS” – komentuje Meiji Chang, General Manager QNAP.

Potężne, niezawodne rozwiązania biznes storage

QNAP od zawsze wprowadzał do swoich produktów najbardziej zaawansowane technologie – teraz firma zaprezentowała system RAID 50/60, którego zadaniem jest zapewnienie użytkownikom idealnego balansu pomiędzy pojemnością, bezpieczeństwem oraz wydajnością w przypadku NAS-ów o wysokiej pojemności, pracujących w konfiguracjach „full HDD” oraz „full SSD”. W przypadku firm korzystających z urządzeń NAS wyposażonych w więcej niż 10 zatok, RAID 50/60 zapewnia nie tylko skuteczniejszą ochronę danych i wydajność wyższą niż w przypadku RAID 5/6, ale dodatkowo pozwala na zmaksymalizowanie wykorzystania przestrzeni dyskowej w porównaniu z RAID 10.

Inteligentna technologia Qtier – czyli system autotieringu – obsługuje teraz funkcję „On Demand Allocation Priority”, zapewniającą klientom elastyczność w zakresie organizowania przestrzeni dyskowej, tak by mogli optymalnie dopasować ją do swoich środowisk systemowych i aplikacji.

Z myślą o użytkownikach, którzy intensywnie korzystają z rozwiązań VDI oraz wirtualizacji VMware, QNAP stosuje karty sieciowe Mellanox ConnectX-3 Pro obsługujące standard iSER (iSCSI Extensions for RDMA). iSER pozwala na znaczące zwiększenie szybkości przesyłu danych w przypadku wykorzystywania QNAP NAS jako rozwiązania storage dla VMware ESXi i pozwala na zwiększenie szybkości przypadkowego zapisu/odczytu nawet o 60%.

QNAP dostarcza użytkownikom biznesowym rozwiązania, które zapewniają im najwyższą niezawodność, ciągłość działania oraz bezpieczeństwo danych – m.in. dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi narzędzi do backupu danych oraz odtwarzania ich po awarii (RTRR, rsync oraz backup do chmury). Działający na poziomie bloków system migawek został udoskonalony m.in. o funkcje związane z wygodniejszym zarządzaniem przestrzenią dyskową zarezerwowaną dla migawek oraz narzędzie do replikacji migawek – co pozwala użytkownikom na skuteczne zabezpieczenie się przed skutkami ataku oprogramowania ransomware.

Udostępniane niedawno, działające na QNAP NAS rozwiązanie do backupu maszyn wirtualnych NAKIVO jest wysoce wydajne i dostępne w atrakcyjnej cenie – obsługuje backup i replikację maszyn VMware, Hyper-V oraz AWS EC2. NAKIVO oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak np. globalna deduplikacja i kompresja danych, czy funkcję „LAN-free”. Dzięki temu użytkownicy, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa maszyn wirtualnych, mogą korzystać z połączonych zalet wydajnego, bezpiecznego QNAP NAS oraz bogatego zestawu narzędzi NAKIVO Backup & Replication.

Streaming wideo – w 360 stopniach i 4K

DJ2 Live jest dostępną wyłącznie dla QNAP platformą do transmisji na żywo, działającej w oparciu o prywatną chmurę, obsługującą format 4K i pozwalającą na zapisywanie wszystkich materiałów wideo na prywatnym, bezpiecznym i pojemnym QNAP NAS. Rozwiązanie to oferuje również integrację wideo i bogaty zestaw narzędzi i efektów produkcyjnych z XSplit, a także transmisję do zewnętrznych usług wideo, takich jak np. YouTube oraz Facebook. DJ2 Live potraf również strumieniowo przesyłać wideo 360 stopni z dronów, kamer monitoring i innych kompatybilnych kamer 360 st.

Kompleksowe rozwiązania 10GbE

QNAP oferuje szeroką gamę produktów NAS gotowych do pracy w środowiskach 10GbE – zapewniając tym samym firmom i organizacjom narzędzia niezbędne do rozwoju ich infrastruktury sieciowej. Teraz firma zaprezentowała również switch 10GbE, który dopełnia jej ofertę produktów 10GbE i sprawia, że może ona dostarczyć swoim klientom kompleksowe, spójne rozwiązanie, idealne do realizowania wymagających funkcji, takich jak udostępnianie i synchronizacja danych, backup, edycja wideo czy wirtualizacja.

Centrum storage o najwyższej niezadowności

Zintegrowanie w jednym urządzeniu dwóch kontrolerów (w modelu Enterprise ZFS NAS – ES1640dc v2) oraz dwóch system operacyjnych (QES lub QTS, w modelu TES-1885U) daje największym organizacjom możliwość korzystania z rozwiązań storage gwarantujących najwyższą niezawodność. Enterprise ZFS NAS jest doskonałym przykładem rozwiązania VM storage o najwyższej dostępności, zaś TES-1885U doskonale sprawdza się jako platforma do wydajnego backupu maszyn wirtualnych online (z NAKIVO QPKG) oraz offline (QNAP SnapSync z wykorzystaniem QES). Co więcej, wraz z firmą Panasonic QNAP zaprezentował rozwiązanie data center do archiwizowania danych wykorzystujące dyski Blu-Ray – integruje ono QNAP NAS z opracowanym przez Panasonic systemem Optical Data Archive System i jest skutecznym narzędziem do archiwizowania plików, które muszą być przechowywane przez długi czas.

Inteligentny styl życia – z Internetem Rzeczy, monitoringiem i automatyzacją

QIoT Suite Lite pozwala integratorom systemów na tworzenie małych i średnich projektów IoT (Internet of Things), opartych na łatwo dostępnej, wygodnej w użyciu prywatnej platformie Internetu Rzeczy. Jest to również świetne rozwiązanie dla samodzielnych programistów i hobbystów, chcących tworzyć własne projekty IoT, od najprostszych, po te bardziej złożone – np. wykorzystujące Fog Computing. Nowe rozwiązanie współpracuje również z QVR Pro, czyli opracowanym przez QNAP systemem monitoring następnej generacji – można je wykorzystać np. do konfigurowania tego, jakie incydenty mają być rejestrowane przez system. Goście stoiska QNAP mogą też zapoznać się z efektami wspólnych prac QNAP oraz FIBARO – czyli zobaczyć, jak QNAP NAS sprawdza się jako bogaty w funkcje system smart home.

Aplikacja „IFTTT Agent” pozwala z kolei użytkownikom QNAP NAS na łatwe automatyzowanie pracy i operacji. Mogą oni w prosty sposób tworzyć aplety NAS, łączące w łańcuchy komend i zależności różne podłączone do sieci usługi i urządzenia.

Bogaty zestaw aplikacji wspomagających produktywność

Podczas imprezy QNAP prezentuje również swoją bogatą kolekcję narzędzi wspomagających pracę nowoczesnej firmy – m.in. rozwiązania do przechowywania i zarządzania plikami, współpracy, backupu i archiwizacji. Wśród nich warto wymienić QRM+ (narzędzie do centralnego zarządzania działającymi w sieci urządzeniami z Windows®, Linux® oraz kompatybilnymi z IPMI); Browser Station (rozwiązanie do bezpiecznego i wygodnego korzystania z prywatnych sieci); Notes Station (tworzenie notatek online przez grupę użytkowników); Qsirch (pełnotekstowa wyszukiwarka danych); Qfiling (aplikacja do automatycznego kategoryzowania danych), a także zintegrowane narzędzia wirtualizacyjne, kontenerowe i inne.


Nowości produktowe

  • Seria TS-x77 Zaawansowane 6/8/12-zatokowe NAS-y dla biznesu, wyposażone w 8-rdzeniowe/16-wątkowe procesory AMD Ryzen 7 oraz 6-rdzeniowe/12-wątkowe i 4-rdzeniowe/8-wątkowe procesory Ryzen 5 z maksymalnie 64 GB pamięci RAM. Urządzenia wyposażone są w dwa złącza M.2 SATA SSD, obsługują karty 10GbE/40GbE oraz karty graficzne AMD lub NVIDIA (do zastosowań związanych z edycją i transkodowaniem wideo) i są idealne jako rozwiązanie tiered storage do zastosowań wymagających dużej mocy obliczeniowej (np. wirtualizacji).
  • TVS-882BR Wyposażony w procesor Intel 14nm Core i5/i7 siódmej generacji oraz kompatybilny z napędami optycznymi, co zapewnia dodatkową metodę transferowania danych do NAS-a. Po zainstalowaniu nagrywarki użytkownicy mogą też backupować dane bezpośrednio do nośników optycznych (na liście kompatybilnych napędów są m.in. Blu-ray Disc oraz BDXL/M).
  • TS-453BT3 Thunderbolt 3 NAS: wysoko wydajny NAS wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J3455 1.5GHz, dwa porty Thunderbolt 3, łączność 10GbE 10GBASE-T i dwa złącza M.2 SATA SSD.
  • TS-x31P2/TS-431X2 Budżetowy czterordzeniowy NAS, zaprojektowany z myślą o użytkownikach domowych i grupach roboczych, wyposażony w wydajny procesor AnnapurnaLabs AL-314 i do 8GB pamięci RAM. Model TS-431X2 ma również port 10GbE SFP+, zapewniając tym samym łączność 10GbE bez konieczności ponoszenia dużych wydatków.
  • AfoBot pozwala na komunikowanie się i wydawanie poleceń pomiędzy AfoBot oraz smartfonem użytkownika. AfoBot oferuje m.in. funkcje nagrywania danych, rodzinny kalendarz, obsługę multimediów, funkcje edukacyjne oraz podstawowe funkcje monitoringu.

Informacje o dostępności RAID 50/60 oraz wszystkich wymienionych powyżej produktów będą podawane niezależnie.

źródło: QNAP

Kan