Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek, Tablety-28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony na dzień 28 stycznia przez Komitet Ministrów Rady Europy. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta, jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.


Uznając konieczność pogodzenia podstawowych wartości, takich jak poszanowanie prawa do prywatności i swobody przepływu informacji między ludźmi, Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego obywatela. Zamiarem Rady Europy było ponadto uwrażliwienie obywateli na ochronę danych, a także poinformowanie ich o przysługujących im prawach oraz o dobrych praktykach.

Dzień Ochrony Danych Osobowych ma zwrócić uwagę wszystkich obywateli państw Europy na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie. W tym dniu, w całej Europie odbywają się różnorodne spotkania, konferencje, warsztaty oraz inne imprezy towarzyszące, które są okazją do zdobycia wiedzy na temat ochrony danych osobowych, jak również umożliwiają wymianę poglądów między osobami zawodowo zajmującymi się ochroną danych.
Rada Europy promuje inicjatywy i zapewnia spójność działań organizowanych w ramach tego Dnia. Każde państwo i/lub instytucja krajowa lub międzynarodowa może uczestniczyć w obchodach. Polska włączyła się w organizację Dnia Ochrony Danych Osobowych w roku 2007 r. Podejmowane działania nie są finansowane ze środków Rady Europy.

***

Dzień Ochrony Danych Osobowych, obchodzony 28 stycznia, to rocznica sporządzenia przez Radę Europy w 1981 r. najstarszego aktu prawnego dotyczącego ochrony danych osobowych. Regulująca obecnie w Europie ten aspekt, tzw. dyrektywa 95/46/WE pochodzi natomiast z 1995 roku.

źródło: GIODO

KanAutor |2017-01-27T20:40:23+02:0027 stycznia 2017 20:40|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek, Tablety|Tagi: , |3 komentarze

3 komentarze

 1. szc 28 stycznia 2017 w 20:24 - Odpowiedz

  kiedy obchody dnia bez żadnych obchodów ???

 2. Marian 28 stycznia 2017 w 20:59 - Odpowiedz

  Siema stary, ten kalkulator jest nie potrzebny ale i tak jest super nie???

  Co tam u ciebie??

  Nie odpisuj.

  XDDDDDDD

  Pisał: Marian

 3. hahahahha 30 stycznia 2017 w 09:19 - Odpowiedz

  A w 2017 Centralna Baza Rachunków. Za chwilę wszystko będzie na … wierzchu włącznie z chorobami itd. A spróbujcie się dowiedzieć dane właściciela działki na której drzewo chyli się na wasz dom. Ochrona danych osobowych. hahahahahah

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.