Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Bruksela – kraje Unii uzgodnili przyszłe wykorzystania pasma 700 MHz

Bruksela – kraje Unii uzgodnili przyszłe wykorzystania pasma 700 MHz

14 grudnia w Brukseli uzgodniono tekst decyzji harmonizującej przyszłe wykorzystanie pasma 700 MHz w Unii Europejskiej. Przedstawiciele słowackiej Prezydencji, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej ustalili, że od 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz powinno zostać przeznaczone na usługi bezprzewodowej transmisji danych. Kraje mogą w uzasadnionych przypadkach opóźnić ten proces o dwa lata. Jednocześnie nadawcy telewizyjni, którzy w wyniku podjętej decyzji będą musieli zwolnić zakres 694-790 MHz i korzystać jedynie z częstotliwości 470-694 MHz, otrzymują gwarancję utrzymania tego drugiego zakresu przynajmniej do roku 2030.

Z punktu widzenia Polski w przyjętej decyzji utrzymane zostały bardzo ważne zapisy o możliwości dwuletniego przesunięcia momentu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz (z 2020 do 2022 roku). Jednocześnie projekt uwzględnia specyficzną sytuację obszarów, na których konieczne jest prowadzenie koordynacji z krajami poza UE. Taka koordynacja, umożliwiające wykorzystanie pasma bez wzajemnego zakłócania oferowanych usług, jest często bardziej złożona i długotrwała w przypadku krajów nie będących częścią Unii. Polska jest też zadowolona z przepisów dających gwarancje nadawcom telewizyjnym.

Pasmo 700 MHz jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki i korzyści społecznych z cyfrowych usług. Przede wszystkim umożliwia pokrycie znacznych obszarów, w tym takich, na których obecnie zasięg jest słaby lub w ogóle go brak, a także może stanowić podstawę do rozwoju nowoczesnych usług bezprzewodowej transmisji danych, w tym w obszarze transportu czy telemedycyny.

źródło: MAC

Kan

Autor |2016-12-16T10:21:09+01:0016 grudnia 2016 10:21|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile