Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek-Profil Zaufanego, czyli urząd na wyciągnięcie ręki

Profil Zaufanego, czyli urząd na wyciągnięcie ręki

Profil Zaufany, czyli podstawowa wersja bezpłatnego podpisu elektronicznego, który przy pomocy systemów transakcyjnych podmiotów prywatnych, np. banków, można potwierdzić bez wychodzenia z domu. To kolejna odsłona cyfrowej rewolucji, którą dziś, podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentowali obywatelom minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Oddając możliwość założenia profilu zaufanego podmiotom komercyjnym powodujemy, że nie musimy udawać się do autoryzowanej jednostki administracji publicznej, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu powodujemy coraz większą powszechność tego rozwiązania – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. – To wielki przełom w podejściu do usług cyfrowych i cyfryzacji. Wystarczy bowiem porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich – 16 milionów – wyjaśniła szefowa resortu cyfryzacji.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „rozwój e-administracji i sprawne państwo to priorytety „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. – Działamy w trosce o wszystkich obywateli, aktywnie ich wspieramy i dbamy o to, by korzystali z owoców rozwoju gospodarczego i możliwości jakie stwarza cyfryzacja – zaznaczył.

Mała popularność Profilu Zaufanego wynikała przede wszystkim z faktu, że w celu jego potwierdzenia trzeba było udać się do specjalnego punktu. – Od dziś ta sytuacja się zmieni – Profil Zaufany będzie można potwierdzić zdalnie, w serwisie transakcyjnym np. banku – zapewniła minister Streżyńska. Taką właśnie możliwość od poniedziałku (17 października br.) otrzymali – jako pierwsi – klienci PKO Banku Polskiego. – Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie zaangażować się w prace nad cyfryzacją usług administracji publicznej – podkreślił obecny na konferencji Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego. – Powodzenie tego projektu to sukces polskiej gospodarki, ale też obywateli – zaznaczył. Z czasem tę usługę uruchomią kolejne banki, a także operatorzy telekomunikacyjni.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy na to, że dzięki temu ułatwieniu uda się upowszechnić Profil Zaufany, a – co za tym idzie – same e-usługi. Profil umożliwia bowiem dostęp m.in. do serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl. Dzięki niemu można zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód lub prawo jazdy, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, zawiadomić o zbyciu pojazdu. A to wszystko bez konieczności wizyty w samym urzędzie. Profil Zaufany jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich.

Resort rozwoju podkreśla znaczenie i wartość tego rozwiązania dla obywateli, ale także w dużej mierze dla biznesu. Przedsiębiorca, korzystając z Profilu Zaufanego wiele spraw urzędowych związanych z prowadzeniem firmy załatwi online. Przy wsparciu Centrum Pomocy na portalu biznes.gov.pl zarejestruje firmę, zgłosi dane firmowe czy zawiesi działalność. Może też zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i załatwi drogą elektroniczną sprawy związane z ubezpieczeniami. W prosty sposób można też np. podpisać wniosek o świadectwo kierowcy na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego lub zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Ponadto w ramach Platformy Podatkowej Ministerstwa Finansów można online składać deklaracje i rozliczać podatki.

Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji ogłosiła również konkurs na nową nazwę dla Profilu Zaufanego. Więcej informacji o konkursie na stronie: mc.gov.pl/konkurs.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

KanAutor |2016-10-17T13:45:47+02:0017 października 2016 13:45|Kategorie: Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.