W dniu 23 czerwca 2016 r. Prezes T-Mobile Polska i P4, operatora sieci Play.

Jeszcze kilka lat temu, gdy ktoś budował dom, jednym z podstawowych kryteriów doboru miejsca była kwestia dostępności do mediów typu prąd, woda i drogi dojazdowe. Dziś swoje poszukiwania rozpoczynamy od pytań o dostęp do szybkiego internetu. Wcale nie tak dawno bo 24 lata temu, w czerwcu 1992 r., w Polsce wystartowała telefonia komórkowa. I nikt nie myślał nawet o wykorzystaniu jej do szybkich transmisji mobilnego Internetu.

Dziś zakończyliśmy jeden z ważniejszych procesów na rynku mobilnym ostatnich lat. Porównując bardziej komunikacyjnie, do tej pory jeździliśmy po wyboistych drogach lokalnych, a od teraz możemy mknąć szybkimi cyfrowymi autostradami. Już niedługo, niezależnie od tego gdzie będziemy, dzięki tym częstotliwościom będziemy mogli pobrać z sieci film w 10 minut gdy jeszcze kilka lat temu mogło to trwać nawet 150 godzin.

Kilka lat temu nikt nie oferował nam transmisji HD meczów reprezentacji Polski w czasie rzeczywistym. Dziś to powszechny standard dla wielu tysięcy kibiców, którzy korzystają z częstotliwości opartych o LTE.

Wszystkie nasze działania służą temu aby obywatele otrzymali najlepszy, mobilny dostęp do sieci. Dzięki nałożonym na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązkom inwestycyjnym, każdy w Polsce będzie mógł cieszyć się z dostępu do szybkiego mobilnego Internetu. Tylko od lutego na bazie tych częstotliwości powstało lub zostało zmodernizowanych blisko 4 tys. stacji nadawczych telefonii komórkowej.

Dziś zakończyłam najważniejszy – w ostatnich latach – proces, otwierający nowy etap rozwoju mobilnego internetu w Polsce – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Po ponownym rozpatrzeniu spraw i ocenie całego materiału dowodowego, mając na względzie, że:

  • pismem z dnia 25 stycznia 2016 r. (data wpływu do UKE dnia 28 stycznia 2016 r.) Netnet sp. z o.o. cofnęła swój wniosek z dnia 26 października 2015 r. o dokonanie Rezerwacji częstotliwości E,
  • w wyniku rezygnacji Netnet sp. z o.o., w świetle przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne, z mocy prawa podmiotem wyłonionym dla bloku A1 powiązanego z Rezerwacją częstotliwości E, została T-Mobile Polska S.A.,

Prezes UKE ustalił, iż najbardziej efektywnym sposobem rozdysponowania częstotliwości będzie przydzielenie ich w taki sposób, aby podmiot, który w wyniku Aukcji został podmiotem wyłonionym dla dwóch rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz otrzymał dwie sąsiadujące ze sobą rezerwacje pozwalające na wykorzystywanie częstotliwości w ciągłym bloku częstotliwości o łącznej szerokości 10 MHz (dupleks).

W związku z tym oraz mając na uwadze zaistniały w sprawie stan faktyczny Prezes UKE uznał, że optymalnym przydziałem częstotliwości w paśmie 800 MHz po Aukcji będzie przydział zgodny z poniższą tabelą:

Rezerwacja
częstotliwości

Pasmo

Zakres
częstotliwości

Blok

Podmiot

Rezerwacja
częstotliwości A

800
MHz

791-796
MHz oraz 832-837 MHz

A5

Orange
Polska S.A.

Rezerwacja
częstotliwości B

800
MHz

796-801
MHz oraz 837-842 MHz

A4

Orange
Polska S.A.

Rezerwacja
częstotliwości C

800
MHz

801-806
MHz oraz 842-847 MHz

A2

P4
sp. z o.o.

Rezerwacja
częstotliwości D

800
MHz

806-811
MHz oraz 847-852 MHz

A3

T-Mobile
Polska S.A.

Rezerwacja
częstotliwości E

800
MHz

811-816
MHz oraz 852-857 MHz

A1

T-Mobile
Polska S.A.

W ocenie Prezesa UKE taki przydział częstotliwości pozwoli na efektywne wykorzystanie przydzielonych częstotliwości, gdyż ze względów technicznych agregacja częstotliwości pozwala na świadczenie usług telekomunikacyjnych o lepszych parametrach jakościowych.

Warto dodać, że taki przydział pasma jest zgodny z praktyką stosowaną w państwach europejskich, w których rozdysponowano częstotliwości z pasma 800 MHz. W każdym z państw europejskich regulator dążył do rozdysponowania pasma dla jednego podmiotu w ciągłych blokach częstotliwości.

W odniesieniu do rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz Prezes UKE nie dokonał zmian w zakresie pierwotnie wydanych decyzji rezerwacyjnych. Decyzje te zostały utrzymane w mocy, tym samym przydział rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz kształtuje się następująco:


Podmioty, na rzecz których dokonano rezerwacji dotychczas uiściły na rzecz Skarbu Państwa w sumie 7 180 270 000 PLN, tj. opłaty:

  • z tytułu dokonania rezerwacji z pasma 800 MHz – w sumie: 6 569 350 000 PLN,
  • z tytułu dokonania rezerwacji z pasma 2,6 GHz – w sumie: 610 920 000 PLN.

W związku z dokonaniem, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, Rezerwacji częstotliwości E na rzecz T-Mobile Polska S.A. spółka ta zobowiązana jest do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa kwoty w wysokości 2 022 000 000 PLN.

Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w Aukcji podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług nie później niż w terminie:

  • 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz,
  • 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

Ponadto podmioty na rzecz, których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną obejmującą zasięgiem sieci ok. 80 proc. powierzchni Polski.

Warto zauważyć, że do dnia dzisiejszego przedsiębiorcy telekomunikacyjni posiadają uprawnienia do używania blisko 3800 urządzeń wykorzystujących częstotliwości z pasma 800 MHz, co odzwierciedlają poniżej przedstawione dane:

Lp.

Operator

Liczba urządzeń

1

Orange Polska S.A.

950

2

T-Mobile Polska S.A.

594

3

P4 sp. z o.o.

2246

Operatorzy
łącznie

3790

źródło: UKE