Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek-ZIPSEE – na karuzelach podatkowych uczciwi przedsiębiorcy tracą potrójnie

ZIPSEE – na karuzelach podatkowych uczciwi przedsiębiorcy tracą potrójnie

Wyniki najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, krytycznego wobec dotychczasowych działań wobec oszustów podatkowych, powinny stać się wyjściem do wspólnej rozmowy rządu, przedsiębiorców i ekspertów o kompleksowym rozwiązaniu problemu wyłudzeń na VAT – uważa prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Branża elektroniczna od dawna zwraca uwagę na kwestię karuzeli podatkowych, na których traci nie tylko budżet państwa, ale i uczciwi przedsiębiorcy. Związek deklaruje pomoc w wypracowywaniu takich rozwiązań.

W raporcie NIK, który został opublikowany w miniony czwartek, jego autorzy jako jedną z przyczyn nieskutecznej walki z oszustami podatkowymi wskazali na niską efektywność kontroli skarbowych. Zdaniem Izby, choć działania samych organów skarbowych były trafne i rzetelne, to jednak już w samym wykrywaniu oszustw nieskuteczne i spóźnione. Nie ustalały bowiem faktycznych organizatorów przestępstw podatkowych. Tylko w zakresie 1,3% wymierzonych kwot udało się wyegzekwować należny VAT.

Dzieje się tak dlatego, że zwykle firma, która oszukała i wyłudziła VAT niemal natychmiast po dokonaniu oszustwa zostaje zlikwidowana – wyjaśnia proceder Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT, organizacji, która w obronie interesów uczciwych przedsiębiorców angażuje się w walkę z oszustami. W takiej sytuacji – jak podkreśla Kanownik – właściciel firmy, który uczciwie płaci podatki, i który jednocześnie nie jest świadomy tego, że został wykorzystany w łańcuchu transakcji karuzelowej, ponosi niesprawiedliwie tego konsekwencje.

Na karuzelach podatkowych uczciwi przedsiębiorcy tracą potrójnie. Po pierwsze: ponoszą wyższe koszty działalności niż podmioty nieuczciwe, świadomie unikające płacenia podatku VAT. Po drugie: narażeni są na nieświadome wykorzystanie przez przestępców i – po trzecie – w sytuacji kontroli, gdy okazuje się, ze któraś z występujących w łańcuchu transakcji firma, która nie była nawet jej bezpośrednim kontrahentem, prowadziła działalność przestępczą i unikała płacenia VAT, istnieje ryzyko, że zostanie zakwestionowane ich prawo do odliczenia podatku VAT – zauważa prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Zdaniem Michała Kanownika wnioski i zalecenia Najwyższej Izby Kontroli powinny stać się podstawą do opracowania kompleksowej strategii walki z przestępcami karuzelowymi, wypracowanej przez rząd wspólnie także z przedsiębiorcami oraz ekspertami. „NIK przedstawił w swoim raporcie całą gamę rozwiązań prawnych do walki z wyłudzeniami VAT skutecznie wdrażanych w całej Europie. Cieszy nas to, że polski rząd deklaruje skorzystanie z niektórych dobrych doświadczeń, jak np. wprowadzając Jednolity Plik Kontrolny czy planując uruchomienie centralnego rejestru faktur. Dostrzegamy także wolę słuchania naszych uwag i sugestii” – mówi.

Kanownik uważa, że dobrym pomysłem – przedstawionym przez NIK – jest zintensyfikowanie współpracy między służbami podległymi Ministrowi Finansów z prokuraturą i policją, co pozwoliłoby na szybsze identyfikowanie organizatorów przestępstw podatkowych. Prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” przypomina, że jego Związek wskazuje również na potrzebę stworzenia mechanizmów dla przedsiębiorców, które pozwoliłyby na identyfikację nieuczciwych kontrahentów i pomogły im uniknąć ryzyka wystąpienia oszustów podatkowych w łańcuchu transakcji.

źródło:
ZIPSEE „Cyfrowa Polska”Autor |2016-04-13T00:36:13+02:0013 kwietnia 2016 00:36|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.