Jak przyspieszyć budowę wspólnego rynku cyfrowego, który będzie wykorzystywał najnowocześniejsze technologie i sprosta zapotrzebowaniu na coraz szybszy przesył rosnącej ilości danych? KE przedstawiła wniosek dotyczący koordynacji wykorzystania pasma 700 MHz na potrzeby usług mobilnych. Ma to poprawić dostęp do internetu wszystkich Europejczyków i przyczynić się do rozwoju usług transgranicznych.


Częstotliwości radiowe nie znają granic: aby uniknąć zakłóceń oraz zapewnić na całym kontynencie funkcjonowanie nowatorskich usług, takich jak inteligentne samochody czy zdalna opieka zdrowotna, wykorzystywanie widma należy poddać ściślejszej koordynacji na szczeblu unijnym. UE musi również zaspokoić rosnący popyt na mobilne usługi szerokopasmowe. Do 2020 r. przepływ danych w sieciach internetu mobilnego wzrośnie niemal ośmiokrotnie.

Komisja wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. W ramach swojej strategii na rzecz utworzenia jednolitego rynku cyfrowego Komisja proponuje zrównoważone, długofalowe podejście do wykorzystywania pasma ultrawysokich częstotliwości (UHF 470–790MHz). Obecnie pasmo to jest wykorzystywane głównie na potrzeby telewizyjnych usług nadawczych. We wniosku przewiduje się udostępnienie do 2020 r. większej liczby częstotliwości w paśmie 700 MHz (694–790 MHz) na potrzeby usług mobilnych. Pasmo to nadaje się idealnie do dostarczania wysokiej jakości usług dostępu do internetu, niezależnie od miejsca pobytu użytkowników – czy to w dużym ośrodku miejskim, na terenach wiejskich, czy też na autostradzie.

Pasmo częstotliwości poniżej 700 MHz (470–694 MHz) pozostanie dostępne, w pierwszej kolejności, na potrzeby usług audiowizualnych. Przyjęte podejście zapewni Europejczykom dostęp do kreatywnych treści na (coraz bardziej popularnych) tabletach i smartfonach, a także za pośrednictwem tradycyjnych usług telewizyjnych. Wniosek jest również zgodny z najnowszymi międzynarodowymi umowami dotyczącymi wykorzystania pasma UHF, w tym pasma 700 MHz.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: – Utrzymywanie w UE 28 różnych strategii zarządzania częstotliwościami radiowymi nie ma ekonomicznego uzasadnienia w warunkach jednolitego rynku cyfrowego. Dzisiaj przedstawiamy nasz pierwszy wniosek mający na celu lepszą koordynację wykorzystania widma w UE. Proponujemy przyjęcie wspólnego podejścia w sprawie przeznaczenia pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych. Pasmo to oferuje idealne warunki dla szerokiego zasięgu usług i wysokich prędkości. Zapewni ono najwyższej jakości dostęp do internetu wszystkim Europejczykom, nawet na obszarach wiejskich, oraz utoruje drogę do wprowadzenia technologii 5G – nowej generacji sieci łączności. Jednocześnie rezerwujemy częstotliwości dla sektora audiowizualnego i pobudzamy rozwój technologii, które wydajnie wykorzystują fale radiowe. Widmo jest cennym zasobem: musimy je jak najlepiej wykorzystywać.

Günther H.Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, powiedział: – Nie możemy zapewnić dostępności wysokiej jakości mobilnego internetu każdemu, wszędzie i do wszelkich celów, nie posiadając nowoczesnej infrastruktury ani aktualnych przepisów. Niniejszy wniosek pokazuje, że możemy mieć zarówno prężny sektor audiowizualny, jak i zasoby widma potrzebne do wprowadzenia technologii 5G. Pasmo 700 MHz zapewni idealne warunki do nowych obiecujących zastosowań, takich jak inteligentne samochody połączone z siecią i Internet przedmiotów. Chciałbym, aby Europa stała się liderem technologii 5G. Dlatego do 2020 r. wszystkie państwa członkowskie muszą podjąć odpowiednie działania.

Wniosek obejmuje dwa główne elementy:

  • jeśli chodzi o pasmo 700 MHz – wspólny harmonogram prowadzący do faktycznego udostępnienia tego pasma na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych zgodnie ze zharmonizowanymi warunkami technicznymi oraz środki mające na celu skoordynowanie działań prowadzących do tej zmiany;
  • jeśli chodzi o pasmo poniżej 700 MHz – jako priorytet w długim okresie przyjęto dostarczanie audiowizualnych usług medialnych masowemu odbiorcy; przyjęto także elastyczne podejście w kwestii przeznaczenia widma na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej (DTT), uwzględniające różne stopnie wykorzystania w państwach członkowskich.
    Wniosek ułatwi prace nad innowacyjnymi urządzeniami i usługami w UE oraz obniży ich koszty: zniknie konieczność zmieniania pasm częstotliwości oraz dostosowywania się do rozbieżnych wymogów krajowych.

Skoordynowane przygotowania do zmiany w 2020 r.

Komisja proponuje, aby pasmo 700 MHz zostało przeznaczone na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych we wszystkich państwach UE najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r. Termin ten zbiega się z rozpoczęciem wprowadzania technologii 5G, planowanym na 2020 r. Aby dotrzymać tego terminu, państwa członkowskie będą musiały przyjąć i opublikować krajowe plany dotyczące zasięgu sieci i zwolnienia tego pasma przed dniem 30 czerwca 2017 r. Będą one również musiały zawrzeć porozumienia w sprawie transgranicznej koordynacji do końca 2017 r. Takie rozplanowanie działań ułatwi wprowadzenie zmiany i zapewni duży zasięg sieci, co przyczyni się do zlikwidowania przepaści cyfrowej i stworzenia odpowiednich warunków umożliwiających wprowadzenie inteligentnych pojazdów i zdalnej opieki zdrowotnej.

Dwa państwa członkowskie (Francja i Niemcy) zezwoliły już na wykorzystanie pasma 700 MHz do świadczenia usług mobilnych. Kolejne państwa członkowskie (Dania, Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania) przedstawiły plany dotyczące zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w ciągu najbliższych kilku lat.

Komisja liczy na szybkie przyjęcie dzisiejszego wniosku przez Parlament Europejski i państwa członkowskie, co pozwoli zapewnić zorganizowaną i terminową zmianę przeznaczenia pasma.

Dalsze działania dotyczące koordynacji widma są spodziewane w ramach reformy unijnych przepisów telekomunikacyjnych, która zostanie przedstawiona w tym roku.

źródło: Komisja Europejska

Kan