Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję 66,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę 2908 km infrastruktury szerokopasmowej w województwie lubelskim. Projekt bezpośrednio przyczynia się do realizacji celów wyznaczonych przez Agendę Cyfrową dla Europy w zakresie umożliwienia podstawowego dostępu do szerokopasmowego internetu oraz inicjatywy „Next Generation Access”, otwierając przy tym drzwi do gospodarki cyfrowej dla regionu.
– Celem takich projektów jest stworzenie lepszych warunków dla przedsiębiorstw i obywateli oraz umożliwienie regionowi lubelskiemu wykorzystania potencjału związanego z gospodarką cyfrową – skomentował komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. – Jest to doskonały przykład ukazujący, w jaki sposób polityka spójności może bezpośrednio przyczynić się do realizacji celów unijnej strategii wzrostu „Europa 2020” i pomóc mniej rozwiniętym regionom w ich rozwoju gospodarczym.
Założenia projektu to udoskonalanie istniejącej sieci telekomunikacyjnej w regionie poprzez rozwinięcie szkieletu sieciowego opartego na światłowodach i rozbudowanie infrastruktury szerokopasmowej. Rozwiązanie to zapewni dostęp do internetu dla wszystkich dostawców usług hurtowych i tzw. last mile. Ten zastrzyk finansowy przyczyni się do obniżenia bariery inwestycyjnej dla usług Next Generation Acces – Network (NGA) i do wyeliminowania przepaści cyfrowej w sektorach, w których dotychczas brakowało połączeń szerokopasmowych.
Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, a dokładnie jego osi priorytetowej „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”. Unia Europejska poprzez EFRR przeznaczy 66,5 milionów euro z całkowitej inwestycji w wysokości 78,3 milionów.
W wyniku realizacji projektu, kolejne 316 000 osób w województwie lubelskim będzie miało dostęp do szerokopasmowego internetu. Jak się przewiduje, 92,7 proc. populacji będzie w zasięgu podstawowej infrastruktury szerokopasmowej, co oznacza wzrost o około 15 proc. w porównaniu z obecnymi 78,1 proc. Podobnie, liczba ludności mającej dostęp do usług NGA wzrośnie z 45,2 proc. do 61,1 proc., co stanowi wzrost o około 16 proc.
źródlo: Komisja Europejska
Kan
Za który będą musieli sporo zapłacić.