Rok 2013 w branży telekomunikacyjnej będzie stał pod znakiem dalszych odejść klientów i spadku marż w usługach oraz komórkowych, których nie skompensuje wzrost w segmencie mobilnego internetu – ocenia Waldemar Stachowiak z Ipopema Securities.

Zdaniem Konrada Księżopolskiego z Espirito Santo newralgiczny jest rynek komórkowy, na którym P4 po raz kolejny stara się walczyć ceną z pozostałymi operatorami. Analityk uważa, że otwartą kwestią pozostaje to, jak na rynku komórkowym poradzi sobie stosunkowo nowy, wirtualny operator – Virgin Mobile.

Virgin Mobile Polska to trzeci globalny operator na polskim rynku oraz największy operator wirtualny na świecie. Obecnie z usług Virgin Mobile korzysta niemal 20 mln użytkowników w 9 krajach. Od 22 sierpnia 2012 roku sieć Virgin Mobile działa także w Polsce. To pierwszy kraj w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, w którym obecny jest ten operator. Sieć sprzedaży Virgin Mobile Polska liczy obecnie 6 tys. punktów oferujących startery oraz 30 tys. miejsc, w których można doładować konto.

Wirtualni operatorzy komórkowi historycznie nie rozwijali się w Polsce dobrze, ale nie lekceważyłbym marki Virgin Mobile, która jest silniejsza od poprzednich MVNO. Miejsce dla takich graczy jest jednak bardzo ograniczone – jeżeli Virgin Mobile nie uda się zdobyć kilku procent rynku to nie uda się to nikomu, o ile nie będzie to jakiś międzynarodowy gracz telekomunikacyjny” – powiedział.

Księżopolski uważa, że średni przychód na użytkownika (ARPU) w segmencie komórkowym będzie spadał w tym roku szybciej niż w 2012 r.

Będzie się tak działo z kilku powodów. Po pierwsze mamy spadek MTR-ów i spodziewam się, że tak jak w przeszłości będzie ona szła w parze z obniżką cen detalicznych dla abonenta. Kolejną kwestią są stawki nielimitowane – z jednej strony abonamenty z taką ofertą są wyższe od uśrednionego ARPU, ale stawka nielimitowana powoduje, że operator nie doliczy do rachunku dodatkowych minut, co może wpływać na marże. Przy spadających MTR-ach, spodziewałbym się także stopniowego spadku wartości abonamentów nielimitowanych” – powiedział PAP.

Zgodnie z decyzjami Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 grudnia 2012 r. w sprawie określenia operatorów o znaczącej pozycji na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (tzw. rynek 16), operatorzy siedmiu sieci telefonii komórkowej mają obowiązek stosowania od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. symetrycznych stawek MTR w wysokości 0,0826 zł/minutę, natomiast od dnia 1 lipca 2013 r. w wysokości 0,0429 zł/minutę.

W celu weryfikacji nałożonych obowiązków regulacyjnych oraz ustalonych w decyzjach Prezesa UKE nowych stawek hurtowych rozliczeń międzyoperatorskich, Urząd rozpoczął postępowania kontrolne wobec: Aero2, Centernet, Mobyland., P4 (Play), Polkomtel (Plus), Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile), Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (Orange).

źródło: PAP

Kan