Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji powstało nieco ponad rok temu. –Staraliśmy się zrobić jak najwięcej, by państwo jak najlepiej służyło swoim obywatelom – czytamy w opublikowanym na stronie Internetowej sprawozdaniu MAiC.

1. Bronił wolności w internecie – Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne:

Ten rok zaczął się od debaty w Polsce w sprawie ACTA, skończył znaczącą rolą Polski na światowej konferencji telekomunikacyjnej w Dubaju. Rozpoczęta w styczniu 2012 debata o wolności w internecie doprowadziła do tego, że Polska nie przyjęła ACTA, a polscy europarlamentarzyści odegrali istotną rolę w tym, że umowy ACTA nie ratyfikował także Parlament Europejski. Dziś już wiadomo, że traktat nie zostanie przyjęty w Europie.

Polska też jako pierwszy kraj ogłosiła powszechne publiczne konsultacje zmian w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR), udostępniając obywatelom tekst przygotowywanych poprawek (wcześniej nie były one publicznie dostępne). Na konferencję w Dubaju poświęconą ITR nasza delegacja pojechała wyposażona w mandat wypracowany w tych konsultacjach. To między innymi dzięki temu Polska odegrała na konferencji istotną i aktywną rolę, od początku jasno i otwarcie przedstawiała swoje stanowisko. Jak podkreśla szef polskiej delegacji Michał Boni, dzięki tej pracy ITR nie zawierają niebezpiecznych zapisów, które były do nich zgłaszane. Nie jest to jednak dokument nie budzących zastrzeżeń, dlatego nie podpisaliśmy go. Tekst traktatu też będzie poddany konsultacjom z polską opinią publiczną: chodzi o to, by wspólnie sprawdzić, czy tekst nie zawiera innych drażliwych kwestii (choć ITR nie podpisaliśmy, zagwarantowaliśmy sobie prawo zgłaszania kolejnych zastrzeżeń, a mają one moc prawną). Ważne jest też, by dobrze przedyskutować nasze stanowisko, bo debata na temat wolności w Internecie będzie się dalej toczyć na innych forach.

2. Walczył z e-wykluczeniem: Latarnicy Polski Cyfrowej

Z internetu korzysta już ponad 90 proc. Polaków poniżej 30. roku życia. Internet staje się coraz bardziej powszechnym narzędziem w pracy, nauce i rozrywce – to trend nie do zatrzymania. Naszym zadaniem jest ułatwienie wejścia w ten świat obywatelom, którzy nie są „cyfrowymi tubylcami”. Robią to Latarnicy Polski Cyfrowej. Przeszkoleni w umiejętnościach trenerskich rozpoczęli w tym roku zajęcia z grupami pokolenia 50+. Dzięki nim pierwszy krok w cyfrowym świecie zrobiło kilka tysięcy osób. Ale to dopiero początek.

3. Odblokował fundusze unijne na wielkie projekty informatyczne

4. Więcej programów lepszej jakości – Naziemna Telewizja Cyfrowa

Wchodzimy w nową erę nadawania sygnału telewizyjnego – z naziemnej telewizji analogowej przełączamy się na naziemną telewizję cyfrową. Wyłączenia sygnału analogowego zaczęły się 7 listopada w Lubuskiem. Następne były Gdańsk, Iława i Poznań. Cały proces zakończy się w lipcu 2013 r MAC go koordynuje i odpowiada za kampanię informacyjną.

Dzięki cyfryzacji telewizji nie tylko mamy do dyspozycji więcej programów – możemy też odbierać programy w jakości HD, uzupełniać je o dodatkowe ścieżki dźwiękowe lub napisy – do wyboru dla odbiorcy. To pomaga w nauce języków obcych, ułatwia też korzystanie z telewizji osobom z upośledzeniem wzroku lub słuchu.

5. Wideo na żądanie: ustawa o VOD

Dziś możliwy jest także inny sposób oglądania programów, filmów czy seriali: możemy wybierać sobie z katalogów przedstawionych nam przez dostawców usług i oglądać, co chcemy, i kiedy chcemy. Oglądać możemy to w telewizorze, ale także w komputerze czy na komórce. Dostawcami takich usług są nadawcy telewizyjni, ale nie tylko – wydzielony, odrębny katalog filmów do obejrzenia może np. mieć operator kablowy, dostawca internetu czy portal internetowy.

Do tej pory – w przeciwieństwie do tradycyjnych usług telewizyjnych – te usługi nie były w polskim prawie ściśle regulowane. Zmienia to przygotowana w MAC ustawa o VOD, która wejdzie w życie z końcem lutego. Wprowadza regulacje dotyczące audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD, video on demand). Ustala obowiązki i obciążenia przedsiębiorców na – co warto podkreślić – najmniejszym możliwym poziomie wskazywanym przez dyrektywę unijną. Ustawa dotyczy tylko firm, których celem działalności gospodarczych jest udostępnianie audiowizualnych treści na żądanie.

6. Z PESELEM do lekarza – system E-WUŚ

7. Dobroczynności bez zezwoleń – nowe prawo o zbiórkach

8. Koniec z drobnym druczkiem – nowe prawo telekomunikacyjne

Nowe prawo wejdzie w życie za miesiąc (dziś ustawa została opublikowana w dzienniku ustaw) – nową ustawę przygotowywał MAC. Warto podkreślić wieloetapowe i dogłębne konsultacje, jakie odbyły się w toku prac nad projektem. Wprowadza on korzystne zmiany dla użytkowników telefonii. Kładzie kres „drobnemu druczkowi” oraz bardzo długim umowom na internet czy telefon – umowy mają być przejrzyste, czytelne i zrozumiałe; konsument musi być świadomy, co przedsiębiorca mu gwarantuje i jakie są ograniczenia w świadczeniu usługi telekomunikacyjnej. Ustawa dostosowuje nasze ustawodawstwo do wymagań dyrektyw unijnych. Poprawia też efektywność gospodarowania widmem radiowym, ułatwia i usprawnia prowadzenie działalności telekomunikacyjnej.

9. Koniec listów z blaszką – nowe prawo pocztowe

10. Żeby urząd nie musiał pytać na piśmie, czy może wysłać obywatelowi maila

Pracujemy nad ustawą o informatyzacji usług publicznych, jej założenia przyjął już rząd.

11. Szybka i sprawna pomoc w czasie katastrof i klęsk żywiołowych

12. Sieci szerokopasmowe

MAC obiecuje dokłożyć wszelkich starań, by wiosną ruszyły wielkie inwestycje internetowe, kończymy przygotowania do nich. Realizacją inwestycji, które mają zapewnić każdemu Polakowi możliwości dostępu do szybkiego i bardzo szybkiego internetu, zajmują się samorządy korzystając ze środków unijnych. Takie skomplikowane przedsięwzięcia nie były wcześniej w Polsce realizowane i szczególnie w czasie nauki procedur i tworzenia modeli działania wymagają wsparcia państwa, w tym MAC. MAC oferuje je na każdym etapie inwestycji, dotyczy ono również wparcia dla obywateli w zdobywaniu kompetencji cyfrowych – to dzięki temu staną się oni potencjalnymi klientami i odbiorcami sieci.

źrodło: MAC

Kan