Jesteś tutaj:-, Rynek, Sprzęt-Nowe baterie mogą być ładowane 40 000 razy: prototyp wkrótce

Nowe baterie mogą być ładowane 40 000 razy: prototyp wkrótce

Akumulatory litowo-jonowe potrafią zachować większość ładunku przez około 1000 cykli ładowania, ilość cykli ładowania dla akumulatorów ołowianych wynosi kilkaset razy. Badacze z Uniwersytetu Stanford opracowali elektrodę, która wytrzyma 40 00 cykli ładowania bez zbytniej utraty pojemności.

Badaniom przewodzi Yi Cui profesor materiałoznawstwa i mechaniki na uniwersytecie Stanford. Wg. Yi to pierwszy krok to opracowania nowego typu baterii, charakteryzujących się niskim kosztem wytworzenia i mogących pomieścić ogromne ładunki elektryczne.
W nowym rozwiązaniu nie zmieni się zasada działania, a jedynie materiały jakich używamy do produkcji akumulatorów.

W obecnie produkowanych bateriach litowo-jonowych ładowane i rozładowywanie polega na przemieszczaniu się jonów sodowych lub potasowych pomiędzy elektrodami.

„Użycie sodu lub potasu ma swoje znaczenie ekonomiczne – są one tanie i dostępne.” mówi Cui.
Nowe elektrody zachowują 83% swojej zdolności do gromadzenia ładunku nawet po 40 000 cykli ładowania, zachowując jednocześnie 99% wydajności.

Jay Whitacre, założyciel Aquion Energy zauważa, że nowe elektrody mają bardzo dobra wytrzymałość, ale ich pojemność jest relatywnie mała: 60miliamperogodzin na gram materiału.

Prace są na poziomie posiadania katody, Yi mówi, że jego zespół jest w trakcie prac nad otrzymaniem anody i wkrótce potem działającego prototypu baterii.

Źródło: technologyreview.com

JarKenAutor |2011-12-08T15:54:22+02:008 grudnia 2011 15:54|Kategorie: Newsy, Rynek, Sprzęt|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. stalewiak 8 grudnia 2011 w 16:49 - Odpowiedz

    Hoho ciekawe kiedy sie doczekamy takich baterii , za pewne wcale tak jak w Polsce by mieli wprowadzić samochód na wode .

    Za długo by działały i kto by zarabiał potem 😉

  2. czytelnik 12 czerwca 2013 w 13:11 - Odpowiedz

    Mając takie akumulatory i baterie słoneczne można by już myśleć o darmowym prądzie bo teraz problem jest że akumulatory za szybko się zużywają. Góra 3 lata i do wymiany.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.