Jesteś tutaj:-, Rynek, Taryfy komórkowe-Abonament po nowemu – nikt nie uniknie płacenia

Abonament po nowemu – nikt nie uniknie płacenia

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament.


Dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług. Jednocześnie dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

Pomysł PiS na abonament pod ostrzałem krytyki

Zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych. Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej.

Dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji. Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej.

Abonament RTV trafił do konsultacji – ma być prościej i skuteczniej

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych.

Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie – tak jak dotychczas – podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej.

Projekt przewiduje odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie. Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zdaniem Rządu projekt nowelizacji ustawy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu od posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (odpowiednio: ok. 13 proc. i ok. 12 proc.) płaci abonament. W efekcie działalność misyjna radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 proc. z abonamentu, zaś koszty misji TVP (w latach 2014-2015) – jedynie w ok. 30 proc.

Nakłady na media publiczne w Polsce są na najniższym poziomie w całej Unii Europejskiej. Polska ma także największy wśród krajów europejskich ubytek w poborze opłat abonamentowych.

Od 1994 r. notowany jest stały spadek liczby zarejestrowanych abonentów RTV: w 1993 r. było ich 10,9 mln, w tym niespełna 1,2 mln zwolnionych z wnoszenia opłat, natomiast w 2015 r. zarejestrowanych abonentów było 6,9 mln, w tym 3,17 mln zwolnionych. W Polsce jest zaś ok. 13,6 mln gospodarstw domowych. Według danych GUS, w ok. 97 proc. z nich znajdują się odbiorniki telewizyjne. Około 66 proc. gospodarstw domowych korzysta z usług dostawców telewizji płatnej, w tym operatorów sieci kablowych, satelitarnych platform cyfrowych, itd.

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Teraz projektem zajmie się Sejm, prawdopodobnie już w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

źródło: CIR

KanAutor |2017-05-24T21:00:28+01:0024 maja 2017 21:00|Kategorie: Newsy, Rynek, Taryfy komórkowe|Tagi: , |12 komentarzy

12 komentarzy

 1. Olo 24 maja 2017 w 19:09 - Odpowiedz

  Z jakiej racji mam płacić abonament na rzecz spółki handlowej jaką jest TVP z którą nie podpisywałem żadnej umowy. Za 20-25 zł Cyfrowy Polsat udostępni mi więcej kanałów niż TVP w ramach tego abonamentu. To jest chore!!!! Dlaczego jesteśmy zmuszeni na TVP skoro i tak już dostaje nasze pieniądze (ze skarbu państwa)? Niech uruchomią platformę na wzór NC+ czy Cyfrowego Polsatu i powalczą z ofertą o każdego klienta jak robi to reszta dostawców. Paranoja.

 2. Marek 24 maja 2017 w 19:13 - Odpowiedz

  Czy dane klientów iPla i telewizja na kartę też będą przekazane poczcie? Te usługi nie wymagają na razie podawania danych osobowych.

 3. Kinia 24 maja 2017 w 19:26 - Odpowiedz

  Teraz to dopiero będzie odpływ do tv naziemnej. Wraca komuna w nowym wydaniu. O 20:00 będzie „słowo na niedziele” i the end. Ludzie sprzedali się za 500+

 4. DobraZmiana 24 maja 2017 w 20:07 - Odpowiedz

  Jeżeli dobrze rozumiem słowo wszyscy – to renciści zwolnieni z abonamentu rtv zapłacą również i rząd z nawiązką skasuje im przyznaną rewaloryzację rent :)))

 5. Zbyciu 24 maja 2017 w 20:33 - Odpowiedz

  Czyli cesja umowy na babcię…

 6. wlo 24 maja 2017 w 21:04 - Odpowiedz

  Wszyscy z pisu przegrają następne wybory. Jeszcze żeby tvp miało poziom . No ma poziom . Poniżej poziomu mułu.

 7. Blom 24 maja 2017 w 21:12 - Odpowiedz

  Bardzo pasuje nazwisko do pana Kursk(i)ego, zatopił TVP brawurowo. Finansowanie (tfu) mediów Rydzyka. Teraz my mamy to spłacać. Może niech Zenek Martyniuk i Kukiz zaśpiewają to może jakoś uzbierają szajsem na ten szajs.

 8. wlo 25 maja 2017 w 06:41 - Odpowiedz

  Mnie natomiast wkurza abolicja. Niech zapłacą za okres jaki podlega egzekucji, ale bez jej kosztów i odsetek chociaż. Czy zawsze ci, którzy są na jakiejś liście mają ponosić koszty za tych, którzy – w tym przypadku – nie zarejestrowali odbiorników łamiąc tym prawo? Niech ktoś kto już w bazie jest nie zapłaci… Upomnienie, koszty upomnienia, odsetki… A potem egzekucja.
  Prawe i Sprawiedliwe Państwo… Tiaaa…

  • Bija 26 maja 2017 w 03:20 - Odpowiedz

   Właśnie też się z tym nie zgadzam. To jawna niesprawność. Płaciłam zawsze, bo niestety adres ten sam. A teraz oni kpiąc że mnie darują tym, którzy drwili z tego co robiłam, bo ich zdaniem płacą tylko frajerzy. Dziś się ich wynagradza. To niesprawiedliwość

 9. rew 25 maja 2017 w 07:17 - Odpowiedz

  szczęsliwie – jak narazie – nie będzie przymusu oglądania nawet po pobraniu haraczu

 10. Ffg 25 maja 2017 w 11:40 - Odpowiedz

  Dadzą 500+, a tak dowalą podatki i parapodatki, że wyjdą ludzie na 500-

 11. Kazik 25 maja 2017 w 16:25 - Odpowiedz

  Nie zamierza płacić na PiS sci…rwo !!!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.